Понеділок, 4 Березня

Здорова альтернатива морю: 5 унікальних термальних курортів Закарпаття

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Для тих, кому набрид традиційний відпочинок на спекотному пляжі біля моря, tsn.ua підібрав топ-5 місць, де можна не лише відпочити, а й оздоровитися у термальних джерелах у мальовничому куточку України – Закарпатті.

Лікувальні властивості термальних вод почали застосовувати ще за часів Римської імперії, адже такі джерела допомагають у лікуванні різних хвороб.

На Закарпатті налічується понад 50 термальних джерел різної мінералізації. Та найпопулярнішими осередками термальних купалень є місто Берегове, села Косино і Велятино. Також відомі цілющими водами і село Довге та місто Мукачево.

Кожне з цих джерел має свій хімічний склад та застосовується для лікування окремих захворювань. Загалом тут можна зміцнити імунітет і пройти курс лікування серцево-судинної, опорно-рухової та нервової системи, ревматизму, хвороби нирок, шкіри, артриту, ожиріння та радикуліту.

БЕРЕГОВЕ

На території курорту у Береговому є багато джерел і басейнів із термальними водами, купатися в яких можна як влітку, так і взимку.

Басейн з термальною мінеральною водою працює на території готелю “Закарпаття” (площа Корятовича, 1), який відкрили ще у 1967 р.

Закарпатська сірководнева термальна вода – надзвичайно цілюща. Вона багата на залізо, натрій, калій, йод і фтор. Таке поєднання елементів є лише у чотирьох куточках світу: Ісландії, Новій Зеландії, на Курильських островах і в українському Береговому. Мінералізація води тут становить 24%.

Басейн наповнюється з гейзера глибиною 1500 м кремнієво-азото-вуглекисло-хлоридно-натрієвими водами високої мінералізації, що знищують багато бактерій.

Ці води позитивно впливають на організм і мають лікувальні властивості у відновленні після операцій, стабілізації нервової системи, також вони захищають від хвороб Паркінсона та Альцгеймера, лікують серцево-судинні захворювання, стабілізують серцевий ритм, зменшують ожиріння, знижують вагу, значно покращують обмін речовин, знімають безсоння, відновлюють гормональний, ендокринний баланс організму, допомагають при головному болю і болю в суглобах, усувають захворювання шкіри, випадіння волосся та знімають стрес.

Продовжити свій відпочинок на Берегівщині можна дегустуванням вин. Адже цей край найбільше славиться своїми неперевершеними виноградними напоями. Завдяки теплому клімату тут вирощують 30 сортів винограду. У самому Береговому, біля підніжжя гори, у колишній резиденції графа Шенборна розташований винний завод із обширними підвалами (1913 р.). Не випадково місто вважать винною столицею Закарпаття.

Справжнім музеєм виноробства є “Дім вина” у селі Яноші. Цінителям божественного напою також варто відвідати дегустаційний зал “Шош” у селі Кідьош та 300-літній “Старий підвал” у Береговому.

Також у мальовничах місцинах Берегівщини можна побачити старовинні готичні храми. Серед них костел біля села Бене (XIV ст.), храм у селі Береги (1335 р.), церкви XV ст. у селах Боржава, Велика Бігань, Четфалва і Оросієво.

КОСИНО

У селі Косині Берегівського району розташований оздоровчо-рекреаційний комплекс “Термальні води Косино”. Його особливістю є те, що розташований він на шлейфі залягання мінеральних термальних вод, що проходить через Францію, Італію, Іспанію, Сербію, Хорватію, Австрію, Швейцарію та Балкани.

Ці термальні джерела за складом є унікальними не лише в Україні, а й у всій Європі, за винятком води у всесвітньо відомому санаторію в Угорщині “Гайдусобосло”.

За хімічним складом вони хлоридно-натрієві середньої мінералізації. Вода у купальні має жовто-коричневий колір, її температура 60-80 ° С.

Води добре підходять для лікування захворювань опорно-рухового апарату, наслідків травм кісток та м’язів, серцево-судинних, нервових та шкірних захворювань, а також є ефективною у виведенні солі з нирок.
Родзинкою комплексу є найбільший у світі термальний фонтан-басейн “Золотий кран здоров’я”, який відкрили цьогоріч. Його діаметр – 46 м. Посередині чаші на висоті 16 м розташований дивовижний кран-ілюзія, з якого тече термальна сірководнева вода, збагачена киснем. Схожі крани є у Європі та Америці. По боках фонтана-басейну – чотири незвичні джакузі. Гаряча вода ллється із 5-метрових скульптур – пляшки вина, фляги для горілки, кухля пива та кавової чашки. Вода пахне напоями, адже її підфарбовують та додають натуральні ароматизатори.

Крім того, тут в одному місці розташовано сім унікальних саун: евкаліптова, трав’яна, угорська, хамам, римська баня, соляна лисяча нора і баня–панацея від “усіх напастей і хвороб”. Такого ви ніде не знайдете в Україні.

ВЕЛЯТИНО

У селі Велятині Хустського району на вулиці Санаторній, 2 розташований профілакторій “Теплі води”. Його термальні джерела насамперед привертають увагу підвищеним вмістом брому та йоду (бром має заспокійливі властивості на людське тіло). Вода надходить із свердловини, глибиною понад кілометр, при температурі 40-40 ° С. Перед використанням її охолоджують до прийнятної для людського тіла температури (30-38 ° С).

На поверхні з води активно виділяється вуглекислота. Тут лікують захворювання опорно-рухового апарату, органів дихання, серцево-судинної та нервової системи.

Санаторий Боржава

У санаторії можна прийняти лікувальні ванни з термальної, борної, бромно-хлоридно-натрієвої води або ж покупатися у термальних басейнах під відкритим небом. Курс лікування складає 10-15 процедур тривалістю від 15 до 25 хвилин.
Саме у Велятині ви маєте нагоду побачити справжніх буйволів, адже більше ніде в Україні їх немає. Тут збереглося поголів’я буйволів “карпатської популяції”. За переказами, вони потрапили на територію Закарпаття ще 800 років тому із ордами хана Батия. Можна навіть посмакувати буйволівським молоком, яке є дуже корисним.

ДОВГЕ

В Іршавському районі Закарпатської області розташоване одне з найбільших родовищ термальних метанових йодо-бромних вод типу Хайдусобосло, що в Угорщині, з численними виходами цих вод у селах Велика Розтока, Мала Розтока, Дубрівка, Гребля, Кам’янське. Прямих аналогів термальних метанових йодо-бромних вод цього родовища в Україні немає.

Нині тут вода використовується зовнішньо у вигляді ванн у санаторії “Боржава” (вул. Січових Стрільців, 15) у селі Довгому для лікування серцево-судинних захворювань, органів опорно-рухового апарату.
акож цей район називають перлиною Боржавської долини. Адже тут є дуже гарний регіональний ландшафтний парк “Зачарований край”. Потрапивши сюди, ви залишаєтесь наодинці із природою: букові праліси, оліготрофне болото “Багно”, вкрите товстим килимом моху, непримітна на перший погляд рослина росичка круглолиста, яка “обідає” комахами.
Неподалік Довгого у селі Лисичово є діюча музей-кузня “Гамора”, якій вже майже 300 років. Тут можна побачити старовинний сільськогосподарський реманент, викуваний під важким водяним молотом.

МУКАЧЕВЕ

Мукачівський район багатий на сульфідні термальні води – азотно-метанові, крем’янисті та хлоридно-натрієві. У місті у лікувально-оздоровчому комплексі “Латориця” є відкритий басейн із термальною водою. Поруч із комплексом розташована свердловина із термальною водою, яка безпосередньо з джерела поступає у ванне відділення. Температура води у ньому – 35 ° С. Її рекомендують для лікування захворювань шкіри та серцево-судинної системи.

Комплекс розташований на вулиці Духновича, 93 у парковій зоні поруч із річкою Латориця.

Дістатися можна поїздом із Києва, Львова та інших міст до Ужгорода, далі – приміськими електропоїздами, які курсують регіоном.

Бути у Мукачевому і не оглянути цікаві визначні пам’ятки містечка просто неможливо, адже їх тут чимало. Розпочати свою екскурсію радимо вам зі знайомства із перлиною закарпатської фортифікаційної архітектури замком “Паланок”, який видно з будь-якого куточка Мукачевого.

Місто і його околиці відомі своїми монастирями. Це Мукачівський жіночий православний монастир, в якому зібрано багато книг у бібліотеці, Домбокський жіночий і Ракошинський чоловічий православні монастирі.

Для охочих посмакувати закарпатським вином радимо відвідати дегустаційний підвал “Кельтський двір під Ловачкою”, довжина якого 45 метрів. Він розташований у підніжжі гори Ловачка, що височіє над Мукачевим. Цікаво, що на схилах цієї гори виноград вирощували ще із XIV століття, тут навіть збереглися старі кам’яні тераси.