Віталій Портников: “Заява Гончарука – неповага до держави”

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Головна новина сьогоднішнього дня – заява про відставку, яку направив прем’єр-міністр Олексій Гончарук до офісу президента Володимира Зеленського.

Цієї заяви можна було очікувати. Можна було очікувати тому, що організатори збору компромату на чиновника і його співробітників навряд чи обмежилися одним записом. Публікація плівок може бути сигналом про наявність таких серйозних компрометуючих даних, за які Гончарук повинен буде нести спільну відповідальність із Зеленським. Його заява про відставку – заклик до президента розділити цю відповідальність. Президент повинен або захистити Гончарука – можливо, від тих, від кого сам очільник держави безпосередньо залежить – або його позбутися.

Але ця ситуація кланових торгів не повинна регулюватися шляхом оприлюднення документів, які не мають юридичної сили. Якщо прем’єр хоче від президента захисту – чи відставки – він повинен просто з ним зустрітися і все йому пояснити. І якщо рішення про відставку буде ухвалено – направити відповідну заяву до парламенту. До парламенту, а не до президентського офісу.

Я розумію, що багато хто про це вже забув, але Україна – парламентсько-президентська республіка. Кандидатура прем’єра висувається і затверджується коаліцією. Саме перед Верховною Радою прем’єр-міністр складає свої повноваження. Саме депутати парламенту, а не президент і співробітники його офісу вирішують долю голови уряду і всього кабінету.

Якщо вам не подобається такий порядок речей – міняйте Конституцію, повертайтеся до моделі президентсько-парламентської республіки, до часів Кучми і Януковича. Але поки зміни не відбулися – поважайте, будь ласка, Конституцію України. Поважайте державу, якій ви служите. Не перетворюйте її на пострадянську авторитарну потвору, в якій чиновники ігнорують закони заради прихильності самозакоханого правителя. Не дійте на потіху безграмотного дезорієнтованого натовпу. Натовп – не народ.

Народ – це відповідальні люди, які поважають свою країну і її закони. І влада повинна захищати закон і право саме для того, щоб народ не перетворився на юрбу.