ТОП-10 найгарніших печер й підземель України

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В Україні досліджено понад півтори тисячі печер, кожна з яких має свій унікальний світ та історію. Подорожі по мальовничих печерах – це завжди захоплення, романтика, а іноді – й адреналін. Українські печери вважаються найкрасивішими на всьому континенті, про них вивчають іноземні науковці.  Це дійсно скарбниці, що приховують в собі загадки минулого.

Гіпсова, соляна, кришталева, найгоризонтальніша чи одна з найбільших в Європі. Знайомимось із таємничим підземним світом печер.

Млинки

Млинки – це найбільша горизонтальна печера України. Її протяжність сягає 35 кілометрів. Розташована вона в Тернопільській області, біля села Залісся.

До кінця печеру не досліджено, хоча на карти нанесено вже неймовірну кількість туристичних і спелеологічних маршрутів. Млинки – гіпсова печера. У більшості її галерей стіни рясно покриті гіпсовими кристалами різних розмірів, забарвлених в білий, жовтий, чорний і червоний кольори, кристалічним снігом.

Печера Оптимістична

Це, мабуть, найвідоміша печера в Україні – її знають всі спелеологи на планеті.

Печера Оптимістична – найдовша в світі гіпсова печера (занесена і в Книгу рекордів Гіннеса). Це також найдовша печера Євразії та друга (після Флінт-Рідж-Мамонтової в США) по довжині серед печер світу – 230 (!) кілометрів.

Знаходиться ця дивина світового масштабу в Тернопільській області, поблизу села Королівка.

Атлантида

Дивовижна триярусна споруда з крутими переходами розташована в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області.

Вхід в печеру знаходиться на висоті 7 метрів в борту покинутого гіпсового кар’єру.

За багатством кристалічного оздоблення це, мабуть, найунікальніше місце в Україні, проте підкорити її не просто, оскільки обладнаних маршрутів для туристів тут немає.

Печера Попелюшка

Зворушлива назва цієї печери зовсім не відображає її єства. На ділі – це справжній лабіринт із звивистими, вузькими, а часом і небезпечними ходами. Попелюшка займає третє місце за довжиною серед гіпсових печер.

Знаходиться на території Чернівецької області. Вхід в печеру розташовано в Молдові, в той час як основна її частина знаходиться в Україні.

Соледарська соляна печера

Понад сто років тому, за часів розвитку соледобувної промисловості Донбасу, було знайдено це унікальне родовище. Вироблення ділянки досягло 200 кілометрів, однак екскурсійний маршрут пролягає тільки на ділянці в 700 м.

Соледар – не тільки мальовниче місце. Печера славиться своїми цілющими властивостями.

Кришталева

Тернопільська область славиться одним з найбільших (а можливо і найбільшим) в світі районом карстових печер. Довжина печер в цьому районі сягає 250 кілометрів.

Печера Кришталева – на даний момент одна з небагатьох відкритих печер для туристів.

Озерна

Ця печера досі не вивчена – досліджено лише 114 кілометрів. Озерну відкрили місцеві мешканці в 40-х роках. Печера – єдина на Поділлі (Тернопільщина) – має підземні озера, що займають третину площі печери.

Вертеба

Тернопільська область. Ця печера цікава тим, що поруч немає жодного гірського масиву або навіть пагорбів. Вхід в Вертебу – в 2 кілометрах від села, на піднятому водороздільному плато.

Вертебу ще називають “Наддністрянською Помпеєю”, тут виявлені сліди перебування первісної людини (різні предмети матеріального побуту, поховання), які відносяться до палеоліту, неоліту і більш пізнього часу. Загальна довжина ходів – 8 км. Стіни печери гладкі, темні, багато ходів заповнені мулом.

Ювілейна

Ювілейна – печера вертикального типу в Криму на Карабі-Яйлі. Глибина – 50 м, довжина 325 м, категорія складності 1. Вхід в печеру непримітний, але за цією непомітністю ховається п’ятдесятиметровий колодязь, який поступово розширюється донизу.

Ювілейна складається з двох залів, які дуже сильно відрізняються один від одного. Один зал повністю складається з натічних утворень, а другий – просто голий камінь. У цьому залі в 80-х року 10 днів жила і проводила фізіологічний експеримент група спелеологів. У Криму є дві печери з назвою Ювілейна. Одна знаходиться на Карабі, інша – на в гірському масиві Чатир-Даг.

Страдчанська

Печера розташована біля села Страдч на Львівщині, у надрах Страдчанської гори. Вже у передній галереї гості можуть побачити каплицю – кам’яний хрест і стілець для сповіді збереглися з XI століття.

Історики вважають, що за давніх часів тут існував монастир, а блукаючи печерою, можна скласти приблизні уявлення про чернечий побут тих часів.