Четвер, 25 Квітня

Світ під землею: найдовша гіпсова печера планети

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Унікальна та неповторна печера «Оптимістична» розташована поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільській області. Вона занесена до Книги рекордів Гінесса як найдовша в світі гіпсова печера, найдовша печера Євразії та друга (після Флінт-Рідж-Мамонтової у США) за довжиною серед печер світу.

Секрети «Оптимістичної» печери

У далекому 1966 році львівські спелеологи із клубу «Циклоп» зовсім випадково відкрили печеру «Оптимістичну» поблизу села Королівка Тернопільської області. Сьогодні вона посідає почесне місце у Книзі рекордів Гіннеса як найдовша гіпсова печера світу. Проте це не єдине, що насправді її возвеличує. Потаємні хвилясті ходи, сталактити, освіти – все це займає територію 2 га. За 50 років досліджень спелеологи дослідили 240 км печери і продовжують копати. Із такими показниками печера стала другою найдовшою печерою на Землі після Флінт-Рідж-Мамонтової у США.

Оригінальну назву українське чудо отримало зовсім не випадково. Колеги сміялися над львівськими спелеологами, які все вірили у свій успіх. Між собою їх скептично називали «оптимістами» й зовсім не думали, що ця назва «причепиться» за печерею. Урешті «Оптимістична» отримала хорошу карму.

«Оптимістична» – печера горизонтальна, а відтак не надто моторошна. Вас спустять під землю на глибину 60-80 м, де вже чекають цікаві коридори. Наразі в печері 10 районів, які з’єднуються між собою 1-2 ходами. Кожен із цих районів має специфічне покриття, щілини, тріщини та свою історію. Багато з них досі досліджуються.

Аби почуватися так, як у фантастичному фільмі, в «Оптимістичній» знайшли кілька озер. Найбільше й найзагадковіше отримало назву «Aqva vitae» та займає площу 82 м².

За роки досліджень «Оптимістична» для багатьох перетворилася на домівку. Тут провели майже 200 експедицій і роблять це, до слова, не лише українці. У печері облаштували табори, там поповнюють запаси питної води і продовжують проводити дослідження.

Найцікавіші ходи

У печері, як у палаці, кожну «кімнату» ознаменували залою зі своєю назвою. Зала «Вічно молодих», «Григорія Сковороди», довгий коридор «Чумацький шлях» та інші. В одній із зал навіть облаштували музей глиняних скульптур.

Найкрасивішим районом вважають Заозерний, який є одним із найбільш віддалених. Галереї стін із дрібними та великими прозорими кристалами можна розглядати годинами.

Дістатися до Заозерного – справа відважних. Доведеться подолати тернистий шлях, інколи повзти на четвереньках, стрибати з каменя на камінь. Звісно, вам не доведеться долати десятки кілометрів без їжі та води. У будь-який момент ви зможете відпочити та перекусити в підземних таборах.

Правила

Окрім загальновідомих правил безпеки, традиційних «неписаних» правил усього 2:

подивися печеру сам і дозволь подивитися іншим у тому вигляді, в якому вона була до тебе. Простою мовою – не сміти.

ніколи не бери печерних сувенірів із собою. Це правило пояснюють просто – кристали ростуть десятки тисяч років і всього 1 дотик до цієї породи принесе чужорідний пил, який не дасть у майбутньому сформувати кристалічну решітку.

Як потрапити на екскурсію

Львівський клуб спелеологів «Циклоп» організовує екскурсії в печеру, де у вас буде свій гід. Деталі можете дізнатися, звернувшись до президента клубу.

Інший варіант – спелеотури в «Оптимістичну» від компанії «Сплав». Передбачено все: трансфер зі зручного місця, харчування й тур. Ви також зможете орендувати комбінезон, каску та ліхтарик – обов’язкові атрибути для входу в печеру.

Оглядова екскурсія коштує від 400 грн. За додаткові послуги – окрема плата.

Якщо бажання потрапити у печеру велике, а грошей ну зовсім немає, ви можете допомогти її копати й тоді спуститися на екскурсію безкоштовно. Це абсолютна легальна можливість, яку пропонує «Циклоп».

Джерело: studway.com.ua