Понеділок, 20 Травня

Святий вечір: 12 пісних страв в селі на Прикарпатті

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Як готуються до Святої вечері в селі Воскресінці, що на Прикарпатті. Пoвнa пiдгoтoвкa вiд сaмoгo рaнкy i дo вeчeрi.

Святий вeчiр — цe дeнь, який y мeнe aсoцiюється з сiм’єю, трaдицiями тa oсoбливoю їжeю. Koлись всi близькi з’їжджaлися з yсiх кyтoчкiв Укрaїни i нaвiть свiтy. Збирaлися зa вeликим стoлoм, смaкyвaти смaчнi бaбyсинi стрaви тa з пoявoю пeршoї зiрки нa нeбi пoчинaли кoлядyвaти.

Принаймні так було, коли жила бабуся, берегиня нашого роду. На столі обов’язково стояло 12 пісних страв. Під столом лежав сніп сіна, висів павук з соломи та стояв на почесному місці дідух. Це був особливий час, якого чекали весь рік.

Я розуміла, що бабусі може не стати в будь-який момент, і дуже хотіла записати всі рецепти цих пісних страв. Але так цього й не встигла зробити.

Ta нa вeликe щaстя, мoя мaмa зaвжди дoпoмaгaлa бaбyсi всe гoтyвaти. І тeпeр цю нaдзвичaйнo вaжливy мiсiю пeрeйнялa нa сeбe — гoтyвaти 12 трaдицiйних стрaв нa Святвeчiр y нaшiй сiм’ї. Зa цe я їй дyжe вдячнa, aджe тiльки тeпeр рoзyмiю, як вaжливo пaм’ятaти нaшi трaдицiї тa дoтримyвaтися їх.

Нам з чоловіком вдалося зберегти рецепти не тільки на папері, а ще й зняти відео про приготування кожної страви. Показати всю підготовку до цього важливого вечора, процеси, святкову атмосферу в хаті, традиційні атрибути, які зберігаються в сім’ї дуже багато років (посилання буде в кінці).

12 Страв на Святий вечір у селі

І так це 12 пісних  страв на Святу вечерю, які готуються саме у нашій сім’ї. 

1. Кутя — це найголовніша страва на Святвечір. З неї починається споживання їжі. Ми готуємо традиційну, без додавання будь-яких сухофруктів. Пшениця, мак, горіхи та мед.

2. Узвар — напій, для якого заготовлюється сушениця з яблук, грушок та слив, ще з літа. Наварюємо його дуже багато, адже це не тільки смачно, але й дуже корисно.

Наступні дві страви готуються в печі. Це  старовинний процес приготування, який дає дуже смачний результат, завдяки процесу довгого томління страв. Приблизно 10 годин баняки стоять в печі і все в них готується. Це  просто магія української печі. 

3. Голубці. Цю страву готують з листків квашеної капусти, в нас її називають крижівки. До начинки з рису та моркви додають грибочки. З самого ранку голубці ставляться в піч і витягуються перед вечерею. Смак важко передати, це щось неймовірне.

4. Запечена риба з грибами — це особлива для нас страва. Таку ніде більше не куштувала. Можливо тому, що готується вона з риби, яка водиться в річці Прут, що протікає біля села. А також запікається в печі з грибами та томатною підливою, до такого стану, що кістки не відчутні.

Для наступних трьох страв замішується кілограм борошна і робиться заварне тісто. 

5. Креплики з маком — це такі собі варенички з солодким маком. Готуємо лише на Святвечір. Також завжди робили сюрпризи, з маком заліплювали горішок, хто такий з’їсть буде в цьому році щасливий.

6. Вареники з капустою — для цієї страви також потрібна підготовка за декілька місяців. Адже начинка для вареників робиться з квасної(кислої) капусти. В цих варениках також залишали сюрприз, декілька знайдених горошин чорного перцю означало багатство.

7. Борщ з вушками — пісний борщик, який готується на грибній юшці. А з грибів які варилися в ній, робиться начинка для вушок, невеличких виробів з тіста. Також додається буряковий квас, що дає свою кислинку.

8. Підпалка — ця страва традиційна не лише у нашій сім’ї, але й для села Воскресінці. Якщо коротко пояснити, то це дуже смачна підлива з борошна. Тут, в селі,  без цієї страви необходилось жодне весілля. Щоправда на Святий вечір вона робиться пісною, з грибочками. А чому така назва, бо готується з підпаленого борошна, ще кажуть праженого.

9. Бураченка — це страва ще моєї прапрабабусі. Щоб її приготувати, потрібно було заквасити перед тим буряки. Готується з варених свіжих та квашених буряків, також додається пражене борошно. Подають цю страву, поливаючи підпалкою та смаженими грибочками.

10. Запечений Пструг — страви з риби на столі обов’язкові на Святвечір. Окрім запеченої річкової риби в печі, запікаємо річкову форель. Готується вона дуже просто та швидко. Також замість неї, на стіл колись подавали оселедець з цибулькою.

11. Мариновані гриби. Ця страва займає найменше часу та енергії. Хоча знайти їх та замаринувати, це не так просто. Дістається баночку грибочків, додаємо цибульки та поливає олійкою. Смакота.

12. Пампухи. У нас ще кажуть на них пампушки. Означають достаток в сім’ї. Порцію пампухів готують пісними, без молока, яєць та масла. Але крім цих напікали  величезну миску не пісних вже на  Різдвяні свята 7,8 числа. Могли бути з начинкою і без.

Публікуємо нижче відео про ці всі 12 страв на Різдво. В описі під відео ви знайдете лінки на повні рецепти з інгредієнтами цих страв. Кому цікаво, можете досліджувати. І пишіть в коментарях, які страви готують у вашому регіоні. Не забувайте вказувати населений пункт!