Вівторок, 23 Квітня

Сусіди Львова. 10 цікавих місць в 10 км від Львова

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Чарівний Львів не випускає гостей зі своїх вузьких вуличок. Але вирватися варто: в околицях теж красиво.

Пустомити

Є старий жарт, що “Львів – найбільше село Пустомитівського району”, не позбавлений правди: територія цього району оточує місто майже з усіх боків. У скромному райцентрі запитаєте, як пройти до райадміністрації: вона розташована в палаці початку ХІХ століття. Леви перед входом з’явилися пізніше – в 1920-х роках. Навколо – залишки ландшафтного парку. У передмісті Лісневичі стоїть 200-річна дерев’яна церква Симеона Стовпника.

Годовиця

Сюди варто поспішити: костел Всіх Святих (1751-1758 рр.), побудований відомим архітектором епохи бароко Бернардом Меретином, знаходиться в аварійному стані. А фрески XVIII століття, створені художником Ролінським, омиваються дощами і снігами – склепіння давно впали. Добре хоч історики встигли врятувати з храму прекрасні статуї роботи Йоганна-Георга Пінзеля – зараз вони експонуються в музеї скульптора у Львові. Святиня – один з кращих зразків барокової архітектури України і, безумовно, заслуговує кращої долі.

Старе Село

Замок – справжній, величезний! Так, в руїнах – такі реалії нашого часу і менталітету. Твердиня, зведена в XVI столітті князями Острозькими, років десять тому взяв в концесію український підприємець, плануючи влаштувати тут готель. Роки йшли, замок старів, роботи не починалися. Особливо фотогенічно руїни виглядають з пагорба по іншу від замка сторону залізниці. І, якщо вже ми в Старому Селі, варто оглянути ще й скромний костел по дорозі до замку і місцеву дерев’яну церкву Іоанна Хрестителя (1742 р.).

Винники

Фото: Роман Гриниха

Місто-супутник відділений від Львова тільки лісом. Етимологія назви прозора, як хороше вино: тут розташовувалися княжі винні погреби. Найстаріша в Україні тютюнова фабрика (1778 р.) до своєї промислової кар’єри була укріплена монастирем ордену піарів (ні, це не тотемні предки PR-менеджери). Правда, від тих часів в комплексі практично нічого не залишилося. Бароковий костел Внебовзяття Пресвятої Богородиці, спроектований видатним архітектором Бернардом Меретином в 1738 році, був побудований спеціально під ікону Богоматері Ченстоховської, яка вважалася чудотворною. Помолитися до своєї годувальниці для свого немічного новонародженого сина приїжджала сама Шарлотта фон Мазох, мати Леопольда фон Захер-Мазоха. Так Гандзя з Винник вигодувала людину, чиї твори про сильну жінку і безвольного чоловіка згодом стали терміном “мазохізм”. Колізії ХХ століття призвели до того, що зараз в костелі зберігається тільки копія тієї ікони, а оригінал знаходиться в греко-католицькій церкві у Винниках. У ХІХ столітті Винники стали курортом, повітря якого допомагало пацієнтам з хворобами легень. Зараз в спеку платні піщані пляжі Винниківських озер теж повні відпочиваючих.

Чортові (Чотові) скелі

В 2 км на північний захід від Винників в лісі розташовані мальовничі скелі (401 м над рівнем моря). Тут найкраще відчутно, що Львів стоїть таки на Розточчі. Через ці зелені пагорби всі річки на південь від міста течуть в Чорне море, всі річки на північ – в Балтику, а самому Львову води майже не дістанеться. За легендою, колись давно розсипали чорти великі камені. Один з них впав у Винниківському лісі. Тому скелю у лісі назвали в народі Чортовою (Чортівською). Це одна з легенд і переказів того, як з’явилася назва найвищої місцевості в околицях Львова.

Чишки

До східної частини львівської об’їзної дороги скромненько підбираються болотисті Чишки, колись містечко, а сьогодні село Пустомитівського району Львівщини. Францисканський Миколаївський костел тут – з XV століття (правда, потім кілька разів перебудовувався). Зараз це і не костел, і не францисканський – церква віддана місцевим греко-католикам. Цікава не стільки сама будівля, скільки барельєфи на релігійну тематику біля нього.

Оброшине

Сюди варто приїхати, щоб оглянути Інститут сільського господарства Карпатського регіону. Чи не хочете? Даремно. Заклад розташований в красивому палаці львівських архієпископів (XVIII ст.), В старому парку зі скульптурами. Побудований комплекс за проектом архітектора Юзефа Фонтана в 1730-х. Збереглися прикрашені скульптурами ворота в стилі рококо. Біля кремезної модерністської Дмитрівської церкви (1914 р.) вмирає невеличкий костел (1791 р.). Поспішайте побачити, поки зовсім не розвалився.

Дубляни

Варто лише придивитися до комплексу будівель колишньої вищої сільськогосподарської академії. Зараз тут Львівський національний аграрний університет, який з моменту свого відкриття в 1856 році свого призначення не поміняв. На початку ХХ століття вища сільськогосподарська школа доросла до звання Академії – саме в академії свого часу і навчався Степан Бандера. Ще можна оглянути кілька дерев’яних вілл в закопанському стилі і неоготичний храм успення пресвятої Богородиці УАПЦ, в минулому – костел (кінець ХІХ ст.). У ньому в радянські часи був університетський спортзал.

Борщовичі

Цікаве село з кількома, може, не дуже старовинним, але симпатичними пам’ятками архітектури. Тут є і дерев’яна Троїцька церква (1923 р.), і старий шляхетський двір (зараз прості житлові будинки), і стрункий Благовіщенський костел (1898 р.), де зараз церква УГКЦ.

Кугаїв

Крихітна (лише 10м х 7м), стара від часу, але така мила церква в цьому селі – нечастий для нашого часу зразок того, як насправді має виглядати дерев’яний храм. Цей ще й по-справжньому старовинний – 1693 року.