Субота, 20 Квітня

Розширення та покращення доріг у Норвегії лише збільшило затори, – дослідження

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Будівництво та розширення доріг у Норвегії лише збільшило перевантаженість трафіку. Такого висновку дійшли дослідники Інституту економіки транспорту Норвегії, проаналізувавши проєкти будівництва доріг в Осло (Південний коридор) та Олесунні (тунель Бліндгейма), повідомляє Мобільність Львова з посиланням на Science Norway.

Ці два проєкти призвели до збільшення кількості автомобілів на дорозі, й відповідно, заторів. Хоча досі поширеною є думка, що будівництво розв’язок і розширення доріг пришвидшує трафік.

«Нову пропускну здатність поступово зайняли машини. З часом рух уповільнився ще більш, аніж раніше, і все більше водіїв застрягали у вузьких місцях. Іншими словами, перевантаженість зросла», – зазначила керівниця дослідження Ауд Тенней.

«Мету побудови доріг сьогодні насправді трохи важко зрозуміти», – додає вона.

Проблема полягає у розповзанні міста, пояснюють дослідники. Мірою розростання міста збільшуються відстані між пунктами та збільшується потреба у дорогах. Відповідно, чим більше ви будуєте доріг, тим більше розповзається місто – це наче зачароване коло. Щобільша міська розкиданість неминуче призводить до щобільшої перевантаженості доріг.

Міське розповзання означає, що місто росте і розповсюджується, майже як гілки на дереві. Центр міста – стовбур, а передмістя – гілки. Проблема полягає в наступному, що більшою є відстань між гілками, як і між гілками та центром, то далі від стовбура вони простягаються.

Аналогічно, буде більша відстань між людьми, які проживають поза центром, як між житлом та робочими місцями, а також між житлом, робочими місцями та центром міста. По мірі зростання міст таким чином збільшується і потреба в дорогах. Якщо ви будуєте більше доріг, місто просто продовжить розширюватися.

Таким чином, ми отримуємо порочне коло, коли міське розповзання веде до більших доріг, а більші дороги призводять до більшої міської розкиданості. Це призводить до перевантаженості доріг, навіть якщо будуються нові.

Один із таких прикладів – передмістя муніципалітетів Вестбю та Ес, де переважає приватна малоповерхова забудова з великими відстанями між пунктами призначення. До певного часу рух тут був безперешкодний, що сприяло збільшенню попиту на житло та робочі місця. Та згодом на дорогах з’явилися затори.

Фото: : Grethe Ulgjell/Alamy

Як вирішити проблему трафіку?

Вирішити проблему, як вважають дослідники, може ущільнення в центрі міста, зупинка розвитку на околицях, розвиток громадського транспорту, велосипедної та пішохідної інфраструктури, обмеження руху автомобілів.

Парламент Норвегії нещодавно вирішив прагнути нульового зростання – це означає, що кількість автомобілів не повинна збільшуватися. Приріст руху має здійснюватися за рахунок громадського транспорту, пересування велосипедом та пішки.

Міська влада Осло у 2015 прийняла план, щоб до 2019 року заборонити й вивести з центра міста усі приватні автомобілі. Тому зараз, якщо ви вирішите поїхати в центр Осло машиною, майте на увазі: запаркуватись на вулиці ви не зможете. На початку 2019 року місто завершило проект із усуненням більше ніж 700 місць для паркування машин – замінивши їх велосипедними доріжками, рослинами, крихітними парками та лавками – як головний крок до бачення центру без автомобілів. Окрім цього на кількох центральних вулицях повністю заборонили пересування автомобілями. Відповідно, це не заохочує водіїв їхати в центральну зону і там можна помітити драматичне зниження трафіку.