Понеділок, 14 Жовтня

Гіди Радять: Що подивитися та де поїсти в різних містах України

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Ми вирішили запитати яким бачать своє місто люди, які знають в ньому майже кожний куточок. Що їх приваблює, як вони надихаються у своєму місті, де п’ють каву і куди забігають задля швиденького перекусу.

Про все це і навіть більше ми запитали у кращих ексурсоводів країни – Львів, Харків, Київ, Одеса, Ужгород, Тернопіль, Дніпро та Херсон розкрилися нам по-новому. Шукайте й ви новий погляд на ці міста у відповідях гідів.

Рекомендації від екскурсоводів куди піти та що подивитися в різних містах України

Львів — ПЕТРО РАДКОВЕЦЬ

Фото photo-lviv.in.ua

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Як на мене, то дуже гарне місце — це ресторан «Галушко», де всі страви готують у пічці. Але найголовніше — це те, що у Львові дійсно є величезний вибір ресторанів і все залежить від смаків та настрою кожної людини.

Куди заскочити на перекус?

Якщо треба швидесенько десь поїсти, то все місто обожнює пиріжкову навпроти головної пошти, яка працює вже дуже довгий час. Ще коли я працював у бібліотеці, я приходив сюди на обід та брав каву з молоком і декілька пиріжків з горохом та маком. Взагалі-то тут безліч різних смаків і кожний треба скуштувати.

Де найсмачніша кава?

«Золотий дукат» — ось де багато видів кави! Тут також застосовують грайливий спосіб для вибору кави: ви обираєте колір з цілої палітри, а потім вам готують певний тип кави, що асоціюється з кольором. Результат завжди влучний. Але я всім раджу спробувати каву під назвою «Гаркаві».

Гаркавий це людина, що не вимовляє літеру “р”. Тому до цієї кави є допис:

«У Львові є два брата, що дуже люблять Львів і багато про нього розповідають та пишуть. Петро та Іван обидва гаркаві.»

Приємно пити каву названу на честь мене. «Гаркаві» — це наш з братом літературний псевдонім.

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Площа Ринок, Пагорб Високого замку, ділянка на самому верху Ратуші та й взагалі будь-яка локація, з якої відкривається панорама на все місто та можна побачити на власні очі весь цей дивовижний масштаб.

Ще хочу нагадати про справжню перлину дерев’яної архітектури — церкву Святої Трійці 16 сторіччя на Сихові.

Хочу зауважити, що кожний район Львову має свої особливості — їх тільки треба помітити. А для всіх в мене є одна лірична рекомендація: коли ви приїжджаєте до міста Лева, вдихніть повітря, просякнуте ароматом кави, послухайте музику, яка застигла в архітектурних формах, і вам відкриється багато львівских таємниць.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Це Шевченківський гай. Коли ми з дружиною вчилися в інстітуті, ми завжди разом йшли туди, бо там було файно читати підручники та конспектувати. У цьому гаю ніколи нема караванів людей — тут і досі дуже затишно!

Київ — СОФІЯ ГРАБОВЕЦЬКА

Фото dariamyronets.com

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Коли тепло — треба йти до «Тераса», а коли стає холодно — я обираю «Under Wonder».

Куди заскочити на перекус?

Дуже рекомендую «СупКультура» — смачненькі супи з категорії «швидко та ситно». Також можна піти до «Салатейри», а якщо знаходитесь близько Золотих Воріт — біжіть до «Ярослави». Цей заклад вже став легендарним, бо тут такііііііі пиріжки!

Де найсмачніша кава?

Занотуйте собі десь цей перелік:

«Розумна кава»,
«Світ кави»,
«Fair Finch»,
«Kachorovska Store & Cafe»,
cocktail-espresso bar «Душа», де найкращий цитрусовий раф і неймовірна атмосфера.
Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Для мене є 5 місць, де можна відчути «той самий Київ» — Набережна біля Дніпра, Золотоворітський сквер, Пейзажна алея (або Пейзажка, як ми її кличемо), Старокиївська гора та Шевченківський парк.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Коли хочу заспокоїтися, йду до чарівної дзвіниці Софїї Київської, а потім вкотре насолоджуюся красою її внутрішнього двору. Іноді йду до Рибальского мосту, де відкривається майже одеський краєвид. Також люблю блукати маленькими двориками на вулиці Ярославів Вал, або беру каву та без поспіху насолоджуюсь прогулянкою вузенькими вулочками Подолу.

ОДЕСА — Олександр Бабіч

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Найкрасивіше місце для вечері — це мій балкон. В мене дуже файно: у старому одеському дворику, де в’ється виноград по стінці з ракушняку, ще й можна робити барбекю на мангалі. Тоді весь двір знає, що я приймаю гостей та в мене є м’ясо. 🙂

Мені також подобаються інтер’єри ресторанів «Дача» та «Гоголь-Моголь».

Куди заскочити на перекус?

Заради смачного перекусу треба йти до «Фіш і Кіш» та «Тьотя Мотя».

Де найсмачніша кава?

Смачну каву в Одесі можна знайти у вуличних пересувних кава-машинах. Сидіти собі на Приморському бульварі та дивитися на море, тримаючи паперову чашку кави у долонях.

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Приморський бульвар, Валіховський провулок, бульвар Жванецького, вулиці Пушкінська та Маразлієвська.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Якщо треба відпочити та натхнутися — йду спати вдома. Або їду на дачу влітку до Лесків (5 км від Одеси). Дуже полюбляю парк Шевченко — алею біля моря. Там мені затишно та неспішно.

УЖГОРОД — Віктор Опаленик

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Це ресторан «Кухня» — дуже елегантне та приємне місце. Ціни дещо перевищують загальноужгородські, але це також створює свій шарм.

Куди заскочити на перекус?

Немає кращого місця для перекусу ніж фуд-трейлер «Їж Двіж». Якщо існує місце, де бургери і хот доги роблять з душею, то це воно. Мені здається, це найкращі бургери в Ужгороді.

Де найсмачніша кава?

Якщо кава, то це «Eat me». Асортимент часто змінюється і є маса цікавих сезонних напоїв.

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Найкраще передають дух міста екскурсоводи. Але звісно існують також і певні локації. Це перехрестя вулиць Корзо і Волошина.

В одній точці зустрічаються різні історичні епохи, народи і мови, тут панує сам дух міста. Це є і Ужгород. Його суть.

Також це Центральний ринок на площі Корятовича. Тут гомін не тихне ні на мить. Люди купують та продають овочі і фрукти з власного господарства, солодощі з сусідніх країн та багато інших продуктів. Нічого не придбав? Не був в Ужгороді!

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Колись над Ужгородом була невеличка скеля, на якій можна було сховатись від шуму міста. Нажаль, тепер там збудували маєток, тому пробратися туди практично неможливо. І тепер все набагато банальніше. Моє найулюбленіше місце — це Липова алея. Вона чудова цілий рік, хоч там і багато народу зазвичай.

ХЕРСОН — Олексій Білецький

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Тут можна дуже довго розповідати. Спочатку треба визначитися з порою року. Якщо це період з жовтня по квітень, то безсумнівно треба йти до прекрасного ресторану «Ностальжі». Це один із найстаріших ресторанів у Херсоні.

Тут душевно, колоритно, затишний інтер’єр, багато старовинних речей, у кожній залі на вас чекатиме потріскуючий камін з дровами. В меню представлена локальна кухня: рапани, мідії, устриці, багато овочів та домашньої бринзи, щербет з кавуна та інші страви.

А якщо ви приїхали до нашого «південного тепла», коли +40 «в тіні», то гарний варіант — це ресторан «Тераса». Локація сама говорить за себе — берег Дніпра, вихід на причали і містки, куди можна пришвартуватися на яхті, поїсти, попити і знову відправитися у подорож. Взагалі-то, я дуже полюбляю вечеряти на яхті — це так по-херсонські. Парус, лабіринти річок та протоків, сирне фондю, вино, а потім закутатися в плед — це так чарівно!

Куди заскочити на перекус? Де найсмачніша кава?

Для перекусу з пивом — «Требуйте везде», «Рок Бургер», «Гашек», «Клюква».

Якщо перекус з чаєм та кавою — кав’ярня «Коко» та «Год Шот».

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Увесь старий центр, що займає 8 на 8 кварталів, а може й більше, передає той самий справжній дух міста. Старі садиби, затишні дворики, під’їзди з мармуровими сходами, ковані ворота, ліпнина, тінисті сквери.

На жаль, не все тут приведено до ладу або відзначено увагою та любов’ю місцевих жителів. У цьому районі дуже важливо не просто дивитися, але й бачити та слухати правильні історії, аби правильно все зрозуміти. Адже дуже часто буває так, що ти минаєш якесь місце мимохідь, але не помічаєш або не розумієш його. Коли ти пізнаєш той куточок, одразу з’являється повага до нього і до всього міста. Вважаю, що тільки так можна будувати майбутнє.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Знову-таки, мене надихає яхта та старе місто, а ще … стара херсонська фортеця. Коли дивишся на те, що залишилось, але знаєш, яким воно насправді було грандіозним та величним, і яким воно може стати для жителів та гостей міста, якби було створено новий міський простір з історичним підгрунтям (нехай не швидко, але це можливо) — це мене також надихає.

Ще частіше натхнення приходить саме під час екскурсії. Тай взагалі треба подорожувати — на один або декілька днів, по своєму регіоні або в інший кінець України. Пройдіть навіть 20 хвилин від свого будинку — це вже пригода. Натхнення завжди всередині, а не ззовні, тому його можна знайти де завгодно.

Харків — ВАЛЕРІЯ КУЛЬШИЦЬКА

Фото kraina-ua.com

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Дуже класне місце для вечері, як на мене, наш файний ресторан «Пластілінова Ворона». Він розташований на головній вулиці (Сумська), в історичному будинку 1914 року, де колись був доходний будинок страхового товариства «Саламандра». Будинок має два фасада на двох вулицях, обидві можна розглядати, відкривши рота.

Але (!), треба знати пароль на вхід, і у цьому є схожість з відомою львівською «Криївкою».

Куди заскочити на перекус?

Просто перекусити — я всім вказую на маленьку пиріжкову, ледь видну в стіні найстарішого нашого монастиря — Свято-Покровського, збудованого ще за часів фортеці, коли наше місто було одним з низки укріплень. Придбайте собі пиріжка, з м’ясом або з горохом, та з’їжте його, сидячи у самому центрі, поряд з пам’ятником Григорію Сковороді, мегазіркою Харкова.

Де найсмачніша кава?

А каву пити треба з переходу метро, заклади однієї мережі мають назву “Андеграунд”. Це буде дуже «по-місцевому», як усі. Хіба може бути щось краще, ніж бути місцевим!

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Чи ви знали, що в нашому місті немає локації, яка б точнісінько відображала «дух міста»? Бо Харків — складне і чомусь нетуристичне двохмілйонне місто, яке помилково вважається сірим та чисто функціональним. Але.. Підіть у наш сад Шевченко, до «каскада». Там можна сісти або стояти, та дивитись у даль. Їсти горішки, придбані у бабці, або пити каву чи щось міцніше. Думати — ось про що моє місто Харків.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Відповідаючи відверто, якщо я йду кудись вілицями мого міста, щоб набути наснаги, то це буде, безперечно, вулиця Конторська. Кожен будинок з тих, які не мінялися вже більше як сто років, хвилює та водночас заспокоює. Ця вулиця тягнеться уздовж річки, можна вийти до води — а вода все відносить далеко.

ТЕРНОПІЛЬ — Оксана Ленчук

Фото facebook.com/oksana.lenchuk.3

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Готельно-ресторанний комплекс «Сапсан».

Куди заскочити на перекус?

Однозначно до “Private Club Лисий».

Де найсмачніша кава?

Мені дуже подобається “Кав’ярня на Валовій».

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Я вважаю що це Набережна тернопільського ставу, вулиця Валова та бульвар Шевченка.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Натхнення я зазвичай шукаю у бібліотеці чи в архіві. За розслабленням йду в театр чи в «Бункермуз».

ДНІПРО — Віктор Єкшов

Найкрасивіше місце для вечері у місті?

Оскільки полюбляю все українське, то вважаю найбільш затишним, романтичним місцем позаміську гостерію «Хата Подопригора».

В козацькому селищі Обухівка, що в кілометрі від міста, знаходиться ресторація, у якій поєднані мотиви національного світогляду з сучасними європейськими поглядами на кухню. Недарма на сволоці в гостерії вирізьблені рядки з Шевченка «чужому научайтесь й свого не цурайтесь».

Тут гарно перетинаються сучасні інтер’єри ресторану з народними орнаментами та образом української печі як глибоким символом рідної хати та в цілому українського роду. На внутрішній території садиби можна побачити навіть репліку кам’яної баби на кургані, що нагадує нам про українські степи. А сам курган насправді є погребом, у якому зберігаються найкращі зразки кухні домашньої.

В центрі міста Дніпро такого серйозного, не «шароварного», підходу до національних традицій серед інших ресторацій я не зустрічав.

Куди заскочити на перекус?

Насправді перекусити в Дніпрі можна будь де. Бо центр міста переповнений різноманітними кав’ярнями та закладами швидкого харчування, які через свою кількість зрівнюються в сприйнятті та відрізняються, на мій погляд, лише краєвидами з вікон.

Водночас трохи далі від сучасного центру є дуже якісні ресторації, такі, як, наприклад, ірландський паб «Банка», який подає до столу ніжні стейки й має в своєму оригінальному арсеналі напоїв вельми смачні настоянки.

Де найсмачніша кава?

Є на вулиці Європейській (якщо рухатися вбік Січеславської Набережної) затишна й дуже комфортна кав’ярня «The Atelier», де на вас чекає якісна кава, презентована з усіх районів світу від Індонезії до Африки та Південної Америки.

Ще нещодавно обсмажувачі гарної кави не мали можливості постачати її до України напряму, тепер ситуація змінилася. Засновники кав’ярні Дмитро та Артем Яворські є провідниками цілої філософії кави, що з’явилася та поширюється світом в останні роки, й наближує останню за гастрономічними якостями до вина та інших вишуканих напоїв людства.

Які локації ідеально передають дух міста, на Вашу думку?

Мені здається, що такі локації ще чекають свого часу. Їх потрібно створювати саме тепер, коли українці масово почали самоусвідомлювати себе.

А відтак – можна вчитися поєднувати здобутки минулого з можливостями сучасного. Бо так сталося, що наше місто з кінця 18 століття активно заселялося десятками різних народів, і на даний момент маємо в Дніпрі мікс культур, за яким поки не бачимо єдиного цілого. Хтось вважає, що це і є особливість Дніпра.

Але, якщо трохи виїхати на околиці міста, то на стародавніх валах Кодацької чи Новобогородицької фортець одразу відчуваєш подих історії запорозького козацтва. Ці локації найближчим часом й розроблятимуться. Якщо ж ви – гість Дніпра, то найбільше вразить вас саме Січеславська Набережна! Тут переплетені історія та сучасність.

Куди ви самі йдете, коли вам потрібне натхнення або треба розслабитися?

Найбільше надихають саме береги Дніпра, бо навіть в занедбаному стані через каскад ГЕС річка Дніпро вражає…

А ще її неймовірно мальовничі притоки – Оріль та Самара, в міжріччі яких ще живе заповідна природа, а земля під ногами таїть величезну кількість старожитностей. Так сталося, що на берегах Дніпра завжди мешкали люди. Вони лишили після себе величезний археологічний спадок, який вченим ще відкривати й відкривати.

Хотілося б, аби ці острівці незайманої природи з потаємними скарбами навколо нашого міста надихали дніпрян й допомагали їм пишатися своїми насправді давніми коріннями.

Матеріал підготувала Анастасія Кареба для ukraine-is.com