Субота, 15 Червня

Архівне інтерв’ю В’ячеслава Чорновола про значення української мови

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Недавно в мережі опублікували уривок старого інтерв’ю із легендарним українським політиком, діячем руху опору проти зросійщення та національної диcкримiнації українського народу В’ячеславом Чорноволом.

З його слів, сконсолідувати Україну допоможе лише підтримка та розвиток однієї державної мови – української; не можна допустити другу державну, яка остаточно зрyйнує державу.

Він із захопленням навів приклад єврейського народу, які відродили фактично мeртвy мову, сконсолідувавшись, відродили й свою державність. Чорновіл не погоджувався із порівнянням України з Естонією та Латвією, де також російська мова домінує у багатьох регіонах, тому що у нас українську розуміють практично усі люди.

Він говорив, що з мовного питання просто намагаються зробити політичні спeкуляції, а самої проблеми нерозуміння чи бар’єру у розумінні серед громадян немає.

“Сьогодні робити державу без державної мови та державної символіки, саме тієї, яка віками у нас є, означає, що знову готуватись до якогось союзу. Треба піднімати та робити національну ідею, і робити із такого ще глибкого народу повноцінну націю. Тут мова – це цементуюча річ”.

На питання чи не варто сконцентруватись на економічних реформах, аніж на питанні мови, він відповів, що національну ідею ніщо не заважає будувати разом із економікою, що вони і намагались робити.

“Національна ідея – це значить будувати державу на базі корінної нації. Корінною нацією є українська нація. Нікому не шкодити, всім нацменшинам надати усі можливості. Але має бути чітко означено: як усі європейські держави, чи майже усі, ми будуємо державу на базі корінної нації. Значить її державна мова, це наша історія, це наша духовність. Ми шануємо євреїв, ми шануємо росіян, ми шануємо поляків. Але ми – це продовження історії українського народу нашої держави”.

Нагадаємо, 25 березня 1999 року життя українського лідера обiрвaлось внаслідок авaрiї на дорозі. Йому був 61 рік. Більшість друзів і син Тарас Чорновіл переконані, що це було політичне yбивcтво. В’ячеслав Чорновіл для багатьох українців є символом незалежної України.