Середа, 24 Квітня

А ви вмієте концентруватися? Якщо ні, то ловіть слушні думки

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Останнім часом зростає число досліджень про те, наскільки непродуктивною може бути багатозадачність. Хоча нам може здаватися, що ми встигаємо більше, у реальності це знижує нашу здатність до концентрації. І якщо ви хронічний «багатоверстатник», якому важко зосередитися, чи є надія на те, щоб повернути втрачену увагу?

Нейробіолог Деніел Левітін, професор психології Університету Макгілла в Монреалі і автор книги «This Is Your Brain on Music: The Science of a Human Obsession» говорить, що є деякі універсальні речі, які більшість з нас може робити, щоб бути більш зосередженими. Спробуйте їх.

Крок 1: Більше спіть

Увага залежить від більш широкого фізіологічного контексту, каже Левітін. Якщо ви спите недостатньо або відчуваєте сильний стрес, вам може бути важко зосередитися навіть в найідеальніших обставинах. Кофеїн може посилювати концентрацію в одних людей, а може підривати її у інших, змушуючи їх відчувати себе тривожно або знервовано. Розуміння власної потреби відчувати себе відпочилим і здатним зосередитися – це перший крок до поліпшення здатності зберігати увагу на більш тривалі періоди часу.

Крок 2: Записуйте все, що вас відволікає

Коли люди в перший раз намагаються медитувати, їхній мозок часто блукає або піддається небажаним думкам. «Ми називаємо це «розум мавпи» – і те ж саме може відбуватися, коли потрібно зосередитися», – каже Діана Рааб, автор книги Healing with Words: A Writer’s Cancer Journey. У цьому випадку може бути корисним вести щоденник або хоча би писати список. Записуйте думки або елементи списку справ, які з’являються у вас в голові, щоб відпустити їх або зайнятися ними пізніше, радить вона.

Крок 3: Вимикайте гаджети

Як і будь-яка практика, концентрація настає найкраще, коли ви налаштовуєте себе на успіх, каже експерт з професійного розвитку Бенджамін Брукс, засновник тренерської платформи PILOT. Переконайтеся, що у вас є ресурси і матеріали для роботи під рукою, і виділіть час для роботи над завданням.

«Обов’язково вимкніть повідомлення електронної пошти та соціальних мереж», – говорить він. Коли з’являються push-повідомлення, інші люди вирішують за вас, куди прямує ваша концентрація.

Крок 4: Візьміть зобов’язання за те, що ви робите

Це звучить просто, але для того, щоб зосередитися на чомусь, ви повинні взяти на себе зобов’язання, каже Левітін. Без цього ви будете відволікатися на свої думки або інші речі. Ви повинні вирішити, що цю роботу ви завершите зараз, уникаючи багатозадачності, – і дійсно зробити це.

Крок 5: Практикуйтеся

Левітін каже, що відновлення концентрації може зажадати практики. Можливо, вам доведеться починати з 10 хвилин, змушуючи себе в цей час не відволікатися від завдання. Потім працюйте над поступовим збільшенням часу, який ви проводите над завданням. Мета в тому, щоб навчитися концентруватися на час від 25 до 90 хвилин, у залежності від типу роботи, яку ви виконуєте, і ваших особистих лімітів уваги.

Крок 6: Робіть перерви, які відволікають

Брукс каже, що короткочасні перерви можуть допомогти поліпшити концентрацію. Для кожного ефективним буде свій тип перерви, але головне – потрібно переключитися на щось зовсім інше.

«Повністю припинити працювати, щоб прочитати книгу про авіацію або зробити собі чашку кави – це щось зовсім інше, що насправді дозволяє мені перезавантажитися на секунду. Тому, коли я працюю, я працюю з повною віддачею, без цього почуття відстороненості в глибині душі», – говорить він.