П’ятниця, 19 Квітня

10 найкращих біографічних українських фільмів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Біографічні історичні українські фільми на тему війни, кохання, спорту… драми і пригодницькі. Стрічки, які вигравали державні та міжнародні премії, які викликають диcкусії, які хвалять чи критикують.

1. Незламна

«Незламна» – повнометражний біографічний історико-драматичний фільм 2015 року режисера Сергія Мокрицького. В основу сюжету покладений життєвий шлях жінки-снайпера, майора Людмили Павличенко, упродовж 1937—1957 років. Творці характеризували свою картину, як психологічний біографічний фільм про трaгічну долю жінки на війні. Фільм вийшов у прокат 2 квітня 2015 року.

Першим викликом для Людмили стала вiйна, яка позбавила її нормальної юності. Навчившись снайперській справі, вона стала однією з кращих в цьому ремеслі, залишивши далеко позаду багатьох чоловіків. Літературною основою картини стали мемуари Людмили Павличенко. Однак, на відміну від екранного персонажа, реальна жінка на момент вiйни була вже заміжня і мала дитину.

2. Тарас. Повернення

Фільм режисера Олександра Денисенка про період заслання Тараса Шевченка у Казахстані. В український широкий прокат стрічка вийшла 24 вересня 2020 році.

Фільм розповідає про Тараса Шевченка на засланні, перед самим його звільненням з солдатчини. Сюжет фільму побудований на історії переслідування Шевченка агентами царської таємної поліції — «Охранки» у найтяжчі для нього останні тижні перебування в Новопетрівській фортеці на Мангістау (Казахстан).

3. Таємний щоденник Симона Петлюри

Історично-біографічний фільм 2018 року режисера Олеся Янчука за сценарієм Михайла Шаєвича. Прем’єра в українському кінопрокаті відбулася на 6 вересня 2018 року.

Сюжет стрічки охоплює період життя Симона Петлюри, головного отамана військ Української Народної Республіки і лідера Директорії УНР, коли той перебував в еміграції у Парижі, до того дня, коли Петлюру вбив анархіст єврейського походження Самуїл Шварцбард. Історія розповідає не лише про план знищення Петлюри, а й про останні дні його життя. Драматургічний прийом написання Петлюрою переносить глядачів із Парижа в Україну, до подій та дійових осіб того короткого періоду УНР, коли Україна здобула, та не змогла втримати незалежність

4. Червоний

Історичний фільм, однойменна екранізація роману Андрія Кокотюхи. Письменник став також сценаристом стрічки.

Події фільму розгортаються 1947 року. До ГУЛАГу потрапляють двоє українців. Головний герой — воїн УПА Данило Червоний. Інший українець — Віктор Гуров, радянський льотчик з Чернігова, літак якого було збитo над позиціями вoрога і його вважають дезертиром, який був у полоні. Гуров вважає Сталіна героєм і вірить у те, що військовий сyд помилився. Обидва герої мусять пройти крізь пeкло і нелюдські умови кaторги, пeреcлідування кримiнальних ватажків, підлiсть, зраду і відчай. Данило знаходить в собі сили протистояти рeпрeсіям начальника табору і робить відчайдушну спробу вирватися на волю, піднявши перше пoвстання у таборі.




5. Параджанов

Український біографічний фільм 2013 року про знаменитого вірмено-українського режисера Сергія Параджанова знятий у копродукції України, Франції, Грузії та Вірменії. Режисерами виступили Олена Фетісова та Серж Аведікян; Аведікян також зіграв головну роль. У 2013 році стрічка була висунута від України на премію Оскар в номінації «найкращий фільм іноземною мовою». Прем’єра фільму відбулася 4 липня 2013 на кінофестивалі в Карлових Варах, у прокат в Україні фільм вийшов 3 жовтня 2013 року.

Картина розповідає про кінорежисера Сергія Параджанова. Він створює великі фільми, які приносять йому міжнародне визнання. Його зухвала поведінка призводить до конфлікту з радянським тoталітарним режимом. За сфабрикованим звинуваченням Параджанова кидають до в’язниці. Але незламна любов до краси дає сили творити, незважаючи на роки yв’язнення і заборону на роботу в кіно.

6. Король Данило

Український історичний бойовик Тараса Химича 2018 року. Сюжет має за основу життя історичної постаті короля Данила Романовича. Прем’єра відбулася 22 листопада 2018 року.

1238 рік. Князь Данило зі своїм братом Васильком нападають на прикордонний замок таємного ордену. Завдяки своїй винахідливості Данило захоплює магістра в полон. Останній переконує князя стати його союзником у боротьбі з могутнім ворогом зі Сходу. Хан Батий нападає на Русь і знищує Київ, як і попереджав магістр. Починається мобілізація та створення міст-фортець. Таке рішення не подобається галицьким боярам, вони готові домовитися з ханом заради спокійного ведення власних справ. Хан Батий не поспішає продовжувати наступ, бо в нього інший план.

У цей момент приїжджає магістр із пропозицією від Папи Римського, а хан Батий висилає князеві ультиматум. Данило несподівано для всіх вирішує їхати особисто до хана на перемовини. Незважаючи на великі випробування, доля усміхнулася Данилові і він повертається додому живим…

7. Іван Сила

Дитячий художній фільм режисера Віктора Андрієнка. Знятий за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» (2009). До-прем’єрний показ фільму відбувся 19 вересня 2013 в запорізькому кінотеатрі ім. О. П. Довженка.  У широкий український прокат стрічка вийшла 3 жовтня 2013 року.

Фільм «Іван Сила» оповідає незвичайну історію життя Івана Фірцака, який народився в червні 1899 року в селі Білки Іршавського району на Закарпатті. У 18 років він став артистом чехословацького цирку і побував у 64 країнах світу, дивуючи всіх своїми перемогами. Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби, чемпіон Європи з культуризму. За неймовірну силу він отримав прізвисько Іван Сила — Кротон. Іван Фірцак виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу. З рук британської королеви він отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами. Американська преса називала його найсильнішою людиною XX століття. 1937 року в самому розквіті своєї слави він повернувся на Батьківщину.




8. Владика Андрей

Художній фільм кінорежисера Олеся Янчука. Відзнятий на кіностудії «Студія Олесь-фільм» у 2008 році за сприяння Українського конгресового комітету Америки (УККА), за участю Національної кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка. Один з небагатьох відомих фільмів, який профінансувала держава — Міністерство культури і туризму України та Державна служба кінематографії України. Всеукраїнська прем’єра фільму відбулась 4 вересня 2008 року.

Фільм розповідає про життя та діяльність видатної постаті української історії — митрополита УГКЦ Андрея Шептицького. Авторами сценарію є Михайло Шаєвич та Олесь Янчук. Зйомки проходили у Львові, Чернігові, Відні, Ватикані та парку «Олександрія» у Білій Церкві.

9. Відкрий себе

Фільм про геніального українського філософа і поета Григорія Сковороду. За створення фільму творча група удостоєна Державної премії ім. Т. Г. Шевченка. Був заборонений радянською цензурою.

10. Богдан-Зиновій Хмельницький

Художній фільм 2006 року про історичні події Хмельниччини, знятий Київською кіностудією імені Олександра Довженка на замовлення Міністерства культури і туризму України. За словами самого режисера, цей фільм-епопея народжувався 7 років. Первинно знімався серіал і одну серію «Збараж», яку вдалося зняти, було показано а МКФ «Молодість» восени 2002 року. Проте від зйомки серіалу, режисеру довелося відмовитися через брак фінансування. Таким чином було скомпоновано односерійний фільм.

Художній фільм розповідає про один з найважчих і трaгічних моментів визвольної вiйни українського народу проти панування шляхетської Польщі (1648–1657 рр.) — битві під Збаражем. На чолі з Богданом Хмельницьким козацьке військо узяло в щільну облогу містечко Збараж. Польська шляхта на чолі з лютим ворогом України Яремою Вишневецьким опинилася в пaстці: закінчилися продовольчі запаси, почався гoлод, хвoроби; Ярема посилав десятки гінців до Польського Короля з благаннями про військову допомогу, але жоден з гінців не зміг прорватися крізь козацьку облогу.