2 березня в 20:00 на телеканалі СТБ відбулась прем’єра серіалу «Спіймати Кайдаша». Ця історія – сучасне прочитання відомого твору Івана Нечуй-Левицького “Кайдашева сім’я”. За місяць часу серіал переглянули понад 12 млн глядачів.
“Недалеко од Богуслава, коло Росі, в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори”… Приблизно 140 років минуло з часу описаних подій в повісті Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”. Але чи багато змін відбулося за цей час?
Описувати сюжет немає сенсу, кожен в школі читав, як у Кайдашів “груша сохла”. Але навіть, якщо ви не любили в шкільні роки цю повість, зараз саме час змінити свою думку.
Ми зібрали 10 фактів про новий серіал:
1. Одну з головних ролей, Карпо Кайдаша, зіграв секс-символ Тарас Цимбалюк. Його герой відслужив в армії, закінчив бурсу, допомагає батькові ремонтувати машини і скоро стане найкращим механіком на районі.
«Карпо дуже просто хлопець, який виріс в силі, дуже чесна, як почуває, так і говорить. Він може здатися закритою людиною, але, якщо ти попросиш у нього допомоги або розмовлятимеш з ним, він відразу допоможе. Він неоднозначний персонаж, що ще сильніше притягує, – вважає Тарас. – Мені він нагадує пацанів, які залишилися в моєму рідному місті, Корсунь-Шевченківському. Вони не поїхали вчитися, оскільки вважають, що знають більше, ніж педагоги їм розкажуть. П’ють пиво і б’ються на дискотеках. Звичайні хлопці, які є у всіх маленьких містах. Ось Карпо мені нагадав таких хлопців».
2. Написала сценарій і виступила шоураннером Наталка Ворожбит – автор сценарію відомого українського фільму «Кіборги» (режисер Ахтем Сєїтаблаєв) і «Школа» (режисер Валерія Гай Германіка). Це перша робота Наталки як шоураннера, чому вона дуже рада. Оскільки брала участь у всіх етапах створення серіалу, а не лише написала сценарій.
3. Наталка Ворожбит зіграла маму Мелашки, а оператор – її батька.
“Режисер мені запропонував зіграти. Сказав, якщо я мама серіалу, то повинна зіграти маму – так я стала мамою однією з головних героїнь Мелашки. А тата зіграв наш оператор. По-моєму, вийшло дуже смішно. Мені здається, вся знімальна група знялася в епізодах. Наприклад, режисер Саша Тименко зіграв ветеринара”, – посміхається Наталка.
4. Одну з головних ролей зіграв Віктор Жданов – зірка фільму «Кіборги». Віктор грає Омелько Кайдаша – главу сім’ї. «Працьовитий, добрий господар, золоті руки. Зараз таких господарів у селах мало залишилося. Любить працювати, розбирається в машинах. Коли трапляється вихідний або закінчується вся робота – Омелько не знає, що робити. Мучиться-мучиться, склавши руки, а потім йде пити горілку…», – описує Кайдаша Наталія Ворожбит.
«У цій історії немає одного головного героя. У нас класний ансамбль з восьми персонажів зі стовідсотковим попаданням по акторам. Першим затвердили Кайдаша. Коли прийшов Віктор Жданов, ми відразу зрозуміли, що ніхто не зможе зіграти краще за нього. Довго шукали Кайдашиху, оскільки в театрі часто грає «Кайдашева сім’я», де нашу героїню зображують дуже гротескно. Ми не хотіли театральності, нам треба була справжня героїня. Цікава історія з Карпом. Ми шукали брутального впевненого, сильного мачо, але всіх, кого дивилися на фото, були не ті. Я хотіла, щоб зайшов актор з такою чоловічою енергетикою, щоб мене прибило до стіни. Коли зайшов Тарас Цимбалюк, зі мною саме це і сталося», – коментує кастинг Наталія Ворожбит.
5. Двір і будинок, де живуть Кайдаші, були спеціально побудовані в селі під Києвом. Три місяці зйомок, за які показано 9 років з життя головних героїв.
Спочатку хотіли знімати всю історію в експедиціях, але вийшло так, що змогли знімати натуру, а всі внутрішні історії – в павільйоні. Тому, коли вирушили на пошуки місцевості під Києвом, зіткнулися з тим, що практично всі території усіяні котеджами і заміськими будинками, і у них навіть близько немає тієї автентичності, яку шукали. Також важливо було, щоб територія була нерівною і горбистою – це в рази ускладнювало пошуки. І тому, коли відкрили для себе село Дерев’яне, побачили ці будиночки в окрузі – відразу зрозуміли, що це те, що треба.
Побудували будинок і інші декорацій: це будинок, гараж, двір. Використовували багато місцевого матеріалу, щоб було природно. Клуби, бібліотека, а місцеві жителі вже так звикли до акторів, що й поїсти носили, і жодного разу не скаржилися на нічні пісні і танці, які потрібні були за сюжетом.
Думали і в Пирогово знімати, але режисер Олександр Тименко благав цього не робити. Мабуть, розумів, що це місце аж надто банальне і для їхньої історії потрібно інше бачення, своє особливе.
6. Найбільше було проблем з кастингом Мотрі, у результаті роль дісталася актрисі Антоніні Хижняк. Затвердили її вже в перший знімальний день. Проблема була в тому, що, здавалося б, Мотря – стереотипний персонаж, така собі жінка з перцем в серці, але, як тільки почали шукати таку, зрозуміли, що серед українських актрис потрібної Мотрі просто немає. «В результаті ми отримали неймовірну кількість актрис. Бувало так, що в одиночній сцені все настільки добре, що ми думаємо: ось воно! Але варто було тільки актрисам зіграти в парі – все валилося», – згадувала Наталки Ворожбит.
7. Найскладнішим для Наталки як шоураннера було розповісти історію 9 років життя 8 героїв в 12 серіях. «Якщо б це був би повний метр – все було б набагато простіше, а так мені доводилося дописувати і викручувати різноманітні мелодраматичні повороти, щоб глядачеві було цікаво стежити за ними дивитися всі серії. Адже сама повість в оригіналі коротка – цього матеріалу було недостатньо».
8. У серіалі знялися дуже багато молодих українських артистів. Наприклад, роль Лавріна виконав Григорій Бакланов, якого багато хто знає по серіалу Оксани Байрак «Ніщо не трапляється двічі».
«Лаврін Кайдаш – герой, який за 12 серій долає шлях від легковажного хлопця до дорослого, безкомпромісної людини. Для мене ця роль про те, як боротися з пороками, які ми отримуємо у спадок або в процесі виховання. Ця роль – про боротьбу поколінь, про боротьбу совісті. І ця боротьба відбувається всередині. Ми завжди стоїмо перед вибором: жити так, як жили наші батьки, або будувати своє життя. На жаль, багато, часто навіть несвідомо, вибирають перший варіант і тоді вони живуть у цьому придбаному наборі правил, цінностей, поглядів. Але вони не є істинно особистими, через що людина вже перебуває в штучному середовищі. Тому ми повинні вчитися самостійно будувати свій шлях, фільтруючи досвід минулих поколінь, але грунтуючись на своєму. І нерідко нам доводиться з кров’ю позбавлятися від хибних звичок і виконувати одну з найскладніших завдань – виховувати самих себе», – вважає Григорій Бакланов.
9. Саундтреком до серіалу стала музика українського етно-гурту DakhaBrakha
«Я відразу запропонувала музичному продюсеру використовувати і надихатися музикою DakhaBrakha. Переживала, що не ляже в серіал. Але все лягло. На жаль, ми купили лише одну пісню «Шо з-под дуба». Але для композиторів, які писали музику для всього фільма, DakhaBrakha були референсом. Чому вони? Крім того, що в них прекрасна музика, вони сучасні і автентичні водночас. Як і наша історія. І такі ж іронічні», – коментує шоуранер серіалу Наталка Ворожбит.
Коли проєкт з тодішньою робочою назвою «Кайдашева сім’я XXI» виграв патріотичний пітчинг Міністерства культури у 2018 році, творці зобов’язувалися що телесеріал знімуть повністю українською. В кінцевому ж варіанті, майже всі герої серіалу розмовляють суржиком, а не чистою українською мовою; ще під час фільмування серіалу, творці повідомили що серіал знімається «смачним сільським суржиком». За словами шоуранерки проєкту Наталки Ворожбит, використання у серіалі майже виключно суржику (на додачу до суржику, у серіалі також звучить чиста літературна розмовна російська мова від жителів міст), а не літературної розмовної української мови, зумовлене тим, що села Центральної України говорять суржиком. Окрім того, на думку Ворожбит, суржик допоміг акторам краще вжитися у свої ролі.