Субота, 20 Квітня

Спорт, концтабір і базар, або чим унікальний стадіон “Торпедо”

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Сьогодні мова піде про стадіон, розташований на вулиці Золотій у Львові, назва якого у більшості з нас міцно асоціюється із однойменним ринком електротехнічними товарами – “Торпедо”. Про це розповідає редакція сайту Фотографії Старого Львова.

І хоча ця спортивна арена постала у 1933-1939 рр. її історію варто почати значно раніше, а саме з 1908 р. коли у Львові Єврейське гімнастично-спортивне товариство (ЖГСТ), створене з ініціативи спортсмена Адольфа Коха, заснувало декілька клубів. Серед яких і клуб «Гасмонея».

Члени футбольної команди “Гасмонея”, 1935 р.

У львівському клубі “Гасмонея” діяло 12 секцій. Найбільшою популярністю користувалися футбол, легка атлетика, настільний теніс, хокей та гімнастика.

Члени футбольної команди носили форму у біло-синіх кольорах. Найвідомішими гравцями були: І.Редлер, З.Штайерман, Л.Шнайдер. З 1927 до 1928 р. клуб провів 2 сезони в першій (головній) лізі Польщі.

Логотип футбольної команди “Гасмонея”

На початках товариство мало майданчик на Янівському тракті в районі Левандівки, однак після Першої світової війни спортсмени змушені були його залишити, оскільки поруч були розташовані склади боєприпасів.

У 1920 р. клуб “Гасмонея” отримав дозвіл маґістрату на побудову стадіону на Личаківських Пасіках. Тож, наступним осідком «Гасмонеї» стала нова спортивна арена, відкрита 7 липня 1923 року в Кривчицях. Вона була найбільшою у місці – на трибунах стадіону могли розміститися 11 тисяч глядачів. На жаль, у листопаді 1932 року цей стадіон згорів. Після цього було прийнято рішення про побудову нової арени, яка постала на вулиці Золотій.

Стадіон «Гасмонеї» у 1930-х

З цього часу (1933 р.), можна вести уже офіційну історію стадіону із сучасною назвою «Торпедо», яка, знову ж таки на жаль, налічує багато трагічних сторінок.

Після початку Другої світової війни клуб “Гасмонея” припинив своє існування, а на його території розміщувався Янівський концентраційний табір. В таборі німці влаштовували футбольні матчі: “в’язні”-“охорона”.

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

У 1941 році на стадіоні відбулася гра між в’язнями Яновського концтабору і його охоронцями. До складу команди в’язнів, яка отримала назву “Morituri”, входили футболісти львівських єврейських команд, бориславської “Каліти”, самбірської “Корони”. Матч закінчився із рахунком 3:1 на користь в’язнів. Два голи забив Штойєрман, один – Бербер. Через кілька годин найкращого гравця – Штойєрмана застрілив есесівець. Згодом розстріляли й інших учасників гри.

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

В радянські часи стадіон було передано спортивному товариству “Торпедо”. Львів’янам ця територія уже більш відома, як однойменний ринок, адже від 1980-х тут здійснювали торгівлю радіо- та електротехнічними товарами. У 2008 р. ринок перенесли на вулицю Кукурудзяну, але назва за ним так і залишилася.

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

Стадіон “Торпедо”, 2017 р. © photo-lviv.in.ua

Що ж до сьогодні, то стадіон у дуже занедбаному стані. Його уже давно не використовують за призначенням, хоча на ньому можна побачити поодиноких мешканців району під час занять бігом. Досі стоять головний вхід з металевими воротами та одноповерхове муроване службове приміщення, а все решта розвалене, поросло кущами та травою. І якщо на території самого стадіону, ще більш-менш чисто, то за його парканом розкидано дуже багато сміття.

Автор: Єва ГОЙ для Фотографії Старого Львова.