Вівторок, 23 Квітня

Що має побачити кожен львів’янин. Вілла «Юлієтка»

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Одна з найцікавіших будівель Львова переживала драматичні трансформації разом із часом – від родинного будинку славних львівських архітекторів до дитсадка та хостелу, йдеться у матеріалі Tvoemisto.tv.

Будинок, що заховався в затишному куточку по вулиці Метрологічній, 14а у Львові, не приваблює такі ж натовпи туристів, як історичний музей на площі Ринок чи костел єзуїтів. Але після спорудження вілла, що отримала назву «Юлієтка», стала справжньою сенсацією.

Уявіть собі будинок з червоної цегли на кастелівських пагорбах, радше схожий на невеликий замок – башточки, флюгери, вікна різної форми та чотири різні входи.

Ще однією цікавинкою будівлі був сонячний годинник на одній зі стін. Саме такий будинок спорудив для своєї родини львівський архітектор Юліан Захаревич у 1891-93 роках.

Згідно з описом професора Ігоря Жука, будівлю звели в стилі пізнього історизму/ранньої сецесії. Польські дослідники архітектури бачать у цій споруді впливи «Червоного будинку», спорудженого в Лондоні архітектором Філіпом Веббом та дизайнером Вільямом Морісом.

На той час Захаревич уже був відомим далеко за межами Львова і мав за плечима реалізовані масштабні проекти – від головного корпусу львівської політехніки до Галицької крайової ощадної каси на теперішньому проспекті Свободи, реновацію костелу Марії Сніжної та храму Івана Хрестителя.

Проте одним із найголовніших не так архітектурних, як містобудівних проектів був «Місто-сад», що його реалізовували до спілки Юліан Захаревич та Іван Левинський. Вони купили велику земельну ділянку в районі, який тоді називався «На Байках» і був порівняно далеко від центру міста. Ділянку розділили на понад 60 наділів, на яких планували збудувати вілли.

Здійснити план вдалося частково, бо місто розвивалося дещо швидше, аніж думали архітектори, і незабаром в околицю провели електричний трамвай, а по сусідству почали зводити багатоквартирні будинки, так звані «чиншові кам’яниці», противниками яких був Юліан Захаревич.

Родина Захаревичів жила в «Юлієтці» до вересня 1939 року, коли Червона Армія захопила Львів. У часи СРСР будівлю перетворили на дитячий садок. За даними різних джерел, якийсь час вілла перебувала на балансі СБУ, а 2014 року її продали, і нові власники облаштували там хостел.

Тарас Базюк для Твоє місто

Фото з сайтів iha.com, hotelslvov.com.ua, фейсбук-сторінки хостелу «Юлієтка», та сторінки «Архітектура Львова»  у Facebook