Четвер, 25 Квітня

Раритетні фото й спогади з газети, як 100 років тому у Львові відбувся “великий потоп”

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львів сильно затоплювало і століття тому. У мережі опублікували світлини великого потопу у Львові, зроблені в липні 1913 році. На чорно-білих світлинах босоногі львів’яни, які пересуваються додому затопленими вулицями середмістя, а також можете прочитати як описувала це місцева українська преса.

Небо затягнуло густими чорними хмарами і за півгодини ринув сильний дощ, який, у поєднанні з поривами вітру, настрашив мешканців. Середмістя і передмістя перетворились в суцільне море. Великий потоп трапився далекого 17 липня 1913 року.

Місцева преса того часу описує, що блискавка знищила частину електричних ліній у місті. На одній з вулиць від удару грому постраждала жінка.  Подекуди вода сягала півметра. Львів’яни рятували своє майно та спостерігали за наслідками руйнувань.

Наводимо оригінальний текст від 18.07.1913:

“Бурі і зливи. Львів. Вчера між 3. і 4. год. попол. лютила ся буря над містом. Злива з громами тривала пів години, а наслідки були страшні. Всі низше по­ложені улиці були залиті водою. Трамваєва ко­мунїкация устала. На Городецькій улица вода сягала пів метра, з каналу викидала вода потоп­лених псів і котів. На Пїдзелізничій улици грім ранив одну жінку. В сутеринових мешканях в се­редмістю вода заподіяла великі шкоди.

В крає­вім виділі сутерини залиті водою. При ул. Бра­єрівській ч. 15 залила вода мешканє прецлярки Чернецької. Прийшла там на ратунок поліция. Дальше залила вода улицї Вулецьку, Коперника і Лєнартовича. Проти трамваєвої ремізи вода сягала пів метра. При ул. Коперника мешканцї налитих водою сутерин виривали крати з вікон і так ратували ся.

В міській елєктрівни залила вода пивниці. Шкоди великі, вода знищила за­соби трамваєвих білетів. На Глибокій улици во­да залила сутерини а навіть партерові мешканя. Люди виносили річи на улицю, щоби так їх ра­тувати. На ул. Японській зарисувала ся каме­ниця, яку саме будують.

При ул. На Байках за­пав ся хідник. Ул. Казимирівська аж по площу Ґолуховського перемінила ся в ріку. При Горо­децькій і Янівській залиті сутерини, склепи по­нищені. При збізі улиць Стрийської, Обозової, Яблоновських і Пелчинської утворило ся з води озеро. Вода нанесла стільки намулу, що рівнав ся хідникови. В трамвай UL, що їхав ул. Копер­ника біля жандармериї вдарив грім, спалив усї проводи. Діти і жінки зімлїли“.

“Трамваї зупинились повністю. У водно-канальну службу з усіх дільниць поступали аварійні виклики з вимогою надати насоси. Вода затопила пивниці і напівпідвальні помешкання, з вікон яких, поліція, трамвайники , сусіди і перехожі намагались зірвати решітки і врятувати людей , що застрягли там. Картину найбільшого спустошення можна було побачити на вулиці Глибокій і в її околицях. Посеред вулиці Городоцької вода зірвала каналізаційну покришку і фонтанувала на висоту півтора метра, підкидаючи вгору потоплених псів, котів та іншу живність”.

Сильні дощі ще лили кілька днів до 25 липня.

Нижня частина вулиці Коперника під час затоплення. Фото 1910 року.