Середа, 28 Лютого

Підземелля в схилі Високого Замку, де колись були склади риби

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Ви, напевно, помічали старі ворота що ведуть кудись у глиб Високого Замку? Знаходяться вони на вулиці Опришківській і давно наглухо замкнені. Побачене вражає! Про це розповідає Андрій Риштун, львівський дігер.

Зачинені двері ведуть у велику залу з арочним склепінням. Вона побудована з тесаного каменю та червоної цегли. При вході до зали є ще одні ворота та глибока яма. Тут потрібно бути обережним щоб не провалитися. Висота стелі орієнтовно сім метрів. Довжина головної кімнати десь п’ятдесят метрів. Конструкція, спосіб побудови та атмосфера всередині дуже нагадує винні погреби на Закарпатті.

В одній з кімнат першого підземелля. Фото: Андрій РИШТУН / RDZS.org

Вхід в друге підземелля. Фото: Андрій РИШТУН / RDZS.org

В одній з кімнат другого підземелля. Фото: Андрій РИШТУН / RDZS.org

З головної кімнати є проходи в кілька бокових. На стінах збереглися старі ковані завіси та ізолятори електропроводки. Бокові кімнати мають приблизно таку ж площу як і головна та закінчуються тупиками. Деколи видно замуровані проходи з кімнати в кімнату.

Вхід в перше підземелля

Вид з кімнати на вхід

Вид на вхід з першої кімнати

Залишки старих завіс

В одній з кімнат знайшли залишки старих дерев’яних бочок. Колись тут був склад «ЛьвівРиби». Поруч, аж під стелею, висять дивні радіатори. Подібне верхнє розташування використовується в промислових холодильних камерах. Зимне повітря опускається вниз та охолоджує продукцію що на землі. Тут і без них доволі холодно. Поки фотографувалися ми добряче замерзли.

Радіатори холодильних установок


Залишки старої електрики на стіні в першому підземеллі

Пошук в інтернеті показав, що на початку століття ці підземелля використовувалися як холодильники. Сюди взимку завозили лід, а потім цілий рік там зберігали продукцію яка швидко псується. Потім тут встановили сучасні холодильні агрегати з аміаком та перетворили підземелля на промислові морозильні камери. В них, серед іншого, зберігали сухий лід який потім розвозили по магазинах міста. Очевидці пам’ятають як у ці ворота заїжджав автонавантажувач львівського виробництва. А далі історія відома: Союз розпався і все закинули.

Стан однієї з бічних кімнат

Засипана вентиляція на стелі

Тут завали як в якійсь закинутій шахті

Зараз це чудова нестандартна локація для фотографій у Львові. Тільки будьте обережні, стеля тут в поганому стані і може буквально «цегла на голову» впасти. Вхід, на момент нашого відвідування, був умовно-зачинений.


Чи можна ці підземелля використовувати як бомбосховище? На це відповідь мають дати фахівці. На мою персональну думку нижнє сховище – так. Верхнє – ні, воно і без бомб само руйнується. Але хто цим буде займатися, якщо прямо над нашими підземеллями, в зарослях Високого Замку, вже є ціле радянське бомбосховище. На нього, чомусь, також всі забили.

Люди часто вірять в таємні підземні ходи що ведуть кудись за десятки кілометрів. На жаль, в ті часи не існувало таких технологій щоб підземні ходи простояли кілька століть. Візьмімо, для прикладу, ці підземелля. Якась сотня років і добротна червона цегла та тесаний камінь сипляться під дією ґрунту, води та рослин. Аналогічно і інші підземні ходи. Якби вони і справді існували, то давно б вже зруйнувалися за сотні років.

Руйнування підземель під Високим Замком

Якщо не вжити термінових заходів, то одне з цих підземель скоро завалиться. Вже зараз видно обрушені балки та дири в стелі. А це ж схил Високого Замку. Тут люди гуляють! Не кажучи вже про збереження нашої історії.

Автор: Андрій РИШТУН
Джерело: www.RDZS.org