Вівторок, 15 Жовтня

Перша жінка, яка розгорнула український прапор в космосі на орбіті Землі

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Гайдемарі (Гайді-Марія) Стефанишин-Пайпер народилася – астронавтка NASA з українським корінням, восьма жінка в світі, яка вийшла у відкритий космос, має звання капітана (полковника) Військово-морських сил США. Вона народилась в Міннесоті, США. Її батько — емігрант із Західної України, родом з Кам’янка-Бузького району на Львівщині, а мати з Німеччини. Вперше у Львові вона була аж у 2007 році, вдруге у 2019. У NASA воно пропрацювала 13 років, у космосі загалом провела 27 днів і 15 годин.

Стефанишин-Пайпер народилася у містечку Сент-Пол, штат Міннесота, США. Батько Гайді приділяв багато часу та уваги вихованню доньки. Вона росла в українській культурній спільноті, вступила до Пласту і досі є його членкинею.
У 1986 році отримала ступінь магістра наук в галузі машинобудування в Массачусетському технологічному інституті. Аби навчатися у МІТ Гайді виборола стипендію ВМС США, тож у червні того ж року вона вступила до Військово-морських сил США.
Через деякий час вона почула про програму NASA з набору астронавтів і вирішила спробувати свої сили.
Стефанишин-Пайпер здійснила свою першу місію STS-115 на борту космічного шатла “Атлантіс” 9 вересня 2006 року, як спеціаліст з місії і стала 8-ою жінкою, яка здійснила космічну прогулянку (і першою українкою). Участь Стефанишин-Пайпер у двох з трьох EVA місій протягом загальних 12 годин, 8 хвилин зробила її другим найдосвідченішим астронавтом серед жінок.
Місія STS-126 стартувала 14 листопада 2008 року на шатлі “Ендевур”. В рамках цієї місії Гайдемарі Стефанишин-Пайпер здійснила 3 виходи у відкритий космос. Після цього загальна кількість виходів Гайді становила 5, а сукупний їх час – 33 години 42 хвилини.
Коли Гайдемарі вперше летіла у космос, вона взяла з собою Маленький прапор України і нашивку з лілейкою – символ українського Пласту. Ще одним цікавим фактом є те, що iPod астронавтки під час подорожі до МКС був заповнений, серед іншого, українськими піснями.
Також Гайді зберегла своє українське прізвище, як згадку про своє коріння. Воно вказане на офіційних нашивках місій NASA, в яких брала участь Гайдемарі.
Вона доволі добре володіє українською мовою, хоч після смерті батька і використовує її значно рідше.
Астронавтка відвідувала Україну двічі. Вперше 29 січня 2007 року. Того дня вона перебувала у Львові, а 31 січня відвідала села Якимів та Новий Яричів, де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів та сестер. Водночас вона завоювала симпатію всього українського народу знанням української мови. У неї ж, за її словами, залишилися “дуже приємні і теплі враження від України», і вона зазначила, що «хотіла би бувати там частіше”.

Аеропорт Бориспіль

Вдруге Гайді відвідала Україну 8 жовтня 2019 року. Цього разу вона виступила з лекціями у навчальних закладах Харкова, Києва, Житомира та Львова і поспілкувалася з пластунами. Це було зроблено із нагоди Всесвітнього тижня космосу, що організувало Посольство США в Україні.

У формуванні особистості Гайдемарі, українське походження відіграло велику роль: “Я точно знаю, що це допомогло мені визначитися — хто я насправді. Якщо ви поглянете на українців, на нашу історію, вона справді була дуже важкою. Ми важко здобули незалежність. Але головним протягом всього цього часу є те, що українці ніколи не здаються. Вони завжди продовжували боротися, оберігати свої традиції, мову та мрію про вільний український народ, вільну державу. І сьогодні нарешті все це є” — говорить Гайдемарі.