П’ятниця, 24 Травня

Чи знають львівські політехніки, що навчаються у монастирі?

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Монастир Найсвятішого Серця Ісусового був заснований у 1844 році. Ціле століття він був римо-католицьким жіночим монастирем. До будинку ще тоді прилягав костел Найсвятішого Серця Ісусового. Цю базиліку було збудовано у 1844-1855 роках на кошти архикнязя Фердинанда д’Есте та римо-католицького архієпископа Пістека з мотивами готичного та романського стилів за проектом Вінцента Равського (сеньйора).

Зайти до костелу можна було безпосередньо з корпусу освітньо-виховного закладу, а також бічним входом із подвір’я. Стрілчасті вікна були прикрашені вітражами в неоготичному стилі.

Костел сестер Sacre Coeur у Львові, 1925 рік

До монастирського комплексу також входив рекреаційний парк. Парк спроектував і збудував у 1897 році будівничий Стрийського парку Арнольд Рьорінґ.

Будівля була побудована в середині XIX століття, а в 1885 проводилася реконструкція та добудова, виконана архітектурним бюро українського архітектора І. Левинського.

Іван Левинський ( 1851 – 1919 ) – відомий львівський архітектор, підприємець, меценат

Будівля цегляна, триповерхова з високим цоколем, поштукатурена, партер прикрашений рустом. Будинок розташований на розі кварталу, головним фасадом звернений до площі Святого Юра, боковим – до вулиці Карпінського, композиція фасадів кулісна, вони розчленовані на горизонтальні яруси смугами карнизів. Фасади фланковані виступами, на які компонуються пілястри з капітелями композитного ордеру. Вікна в строгих обрамленнях, на першому поверсі – арочні форми, на інших ярусах – прямокутні. З боку площі Святого Юра ризаліти увінчані високими двоярусними фронтонами, між ними по центру встановлено ще один фронтон, меншого розміру. Вхідний портал, прикрашений півколонами, розташований у лівому крилі. План внутрішніх приміщень заснований на коридорній системі .

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

З 1926–1928 рр. було зведено огорожу за проектом Яна Висоцького. У 1938 р. відбулася реконструкція монастиря за проектом Станіслава Рожицького. Проте, найбільші зміни монастиря сталися у 1939, коли атеїстична радянська влада ліквідувала монастир. Така доля спіткала майже всі сакральні установи. Для прикладу, церква Ольги і Єлизавети був складом сільськогосподарської продукції.

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

В 1940-41 рр. тут було розташовано школу, під час німецької окупації в приміщеннях розташували військовий шпиталь. У вересні 1946 року на базі агрономічного та лісогосподарського факультетів політехнічного інституту в приміщеннях колишнього монастиря був заснований сільськогосподарський інститут.

Навчальний корпус національного університету «Львівська політехніка» © photo-lviv.in.ua

Близько 1972 р. костел, сиротинець, сад було знесено та забудовано новими корпусами, , а цьому місці з’явилась будівля харчового блоку політехнічного інституту (корпус № 26). Від комплексу монастиря залишився один корпус на пл.Святого Юра, 1/2, пам’ятка архітектури історизму (неоренесансу).

© photo-lviv.in.ua

Наприклад, навчальний корпус № 2 Львівської політехніки, який знаходиться між вулицями Карпінського та Митрополита Андрея (раніше Олександра Невського), збудований на місці колишнього монастиря Сакре-Кер (св. Серця) та перенесеної у с. Дубляни Львівської державної аргарної академії.