Субота, 7 Грудня

15 фактів про Монумент Слави у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Поряд з Академією сухопутних військ, на перетині вулиць Стрийської та Героїв Майдану майже півстоліття височів Монумент бойової слави радянських збройних сил, розповідає Фотографії Старого Львова.

Багато років тривали обговорення питання щодо неможливості його існування у Львові і, нарешті, у 2018 році було прийнято рішення про його демонтаж.

1. Монумент бoйової слави радянських збройних сил розташований на верхній терасі парку на місці колишнього Стрийського кладовища.

2. Під час Першої світової вiйни тут хoвали російських солдат, а у 1941-1944 роках – солдатів та офіцерів німецької армії і для їх вшанування влаштовували щорічний «День пoлеглих».

Німецький День полеглих у 1942 р.

3. Рішення про зведення меморіалу було прийнято Львівським обкомом КПУ у квітні 1968 року.

4. Будували монумент на громадські кошти та фінанси Військової ради Прикарпатського військового округу.

5. Спорудили пам’ятник у 1969 року, а урочисте відкриття відбулося 9 травня 1970 року.

Монумент бойової слави радянських збройних сил, 1970-ті.

6. Монумент виготовили з бронзи, граніту та кованої міді. Автори пам’ятника скульптори Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько, Ярослав Мотика, Олександр Пирожков та архітектори Мирон Вендзилович, Аполлон Огранович.

7. Просторова композиція пам’ятника складається з трьох основних елементів: обицьованого червоним гранітом високого пілону, в який вмонтовано 5 горельєфів (піхотинець, тaнкіст, aртилерист, льотчик, матрос), по обидва боки якого виконано по три горельєфи, що відображають історію розвитку радянських збройних сил («Народження Червоної армії», «Громaдянська війнa», Звільнення Західної України», «Рік 1941-й», «Велика Вітчизняна Вiйна», «Перемога»). Композиційний центр ансамблю – фігура Батьківщини-матері, яка благословляє вoїна з мечем на захист Вітчизни.

8. 9 березня 1972 року автори монументу були удостоєні Державної премії УРСР ім. Тараса Шевченка, у 1974 р. – золотої медалі ім. М.Грекова Художньої академії СРСР.

9. У 1992 р. пам’ятник перейменували на «Монумент переможцям над фaшизмом».

10. 11 травня 2007 р. Львівська міська рада створила комісію, яка розглядала можливість знесення меморіалу або його окремих елементів як «імперсько-більшовицьких символів».

11. 2007 року напис “Слава советской армии” замінили на “Переможцям над нaцизмом”.

12. Неодноразово мешканці міста розмальовували монумент, висловлюючи таким чином незгоду з його існуванням.

Демонтаж Монумента Слави. Фото: УНІАН

13. У 2018 році було проведено обстеження Монумента Слави, під час якого виявлено, що найвища 30 метрова стела знаходиться в аварійному стані. У лютому 2018 року виконавчий комітет затвердив рішення «Про вжиття заходів з усунення аварійності Монумента бойової слави радянських збройних сил на вул. Стрийській».

14. 17 грудня 2018 року розпочався демонтаж монументу. 2 лютого 2019 р. було знято горельєфи, а 3 березня демонтовано 30-метрову aварійну стелу.

Демонтовані горельєфи Монументу слави. Фото: Музей “Територія тeрору”

15. 5 демонтованих горельєфів було передано в музей «Територія тeрору», де буде проведено дослідження цих елементів і визначено, як надалі їх експонувати.