Перлина львівського ренесансу – каплиця Боїмів, що розташована між вул. Галицькою та катедрою, завжди привертає увагу гостей та мешканців Королівського міста Лева. І сьогодні хочемо розповісти 10 фактів з історії цієї пам’ятки архітектури національного значення (охоронний № 316).
![](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/09/akvarel6.jpg?w=700)
Каплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського. Поч. XX ст. ЛІМ
1. Каплиця Боїмів – єдина, що збереглася з шести каплиць на давньому кладовищі, що існувало при катедрі до кінця ХVIII ст. Зводили її, як родинну усипальницю на замовлення львівського купця Георгія (Дердя) Боїма.
![](https://i2.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/04/49.jpg?resize=900%2C675)
Вигляд на каплицю Боїмів. Фото 1910 року
2. Побудована каплиця в 1609–1611 рр. Припускають, що її будівничим був архітектор з Вроцлава Андрій Бемер. У 1611-1615 рр. каплицю оздобили в стилі ренесансу та маньєризму Йоган Пфіштер та Ганс Шольц.
![](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/10/tondos5.jpg?w=803)
Каплиця боїмів. Львів. Автор Станіслав Тондос.
3. Друга назва каплиці – Оґруйцова, походить від польського слова “ogrójec” – сад, від головного барельєфу на куполі каплиці, яка зображає Cкорботного Христа, котрий молиться в Гетсиманському саду.
4. «Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє» – ці слова написані латиною під двометровою скульптурою задумливого Ісуса на даху каплиці.
![](https://i2.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2018/03/X_86f97cab.jpg?w=700)
Каплиця Боїмів. Купол каплиці. Образ Христа Скорботного
5. Весь західний фасад споруди покритий майстерним різьбленням по каменю на тему “Страстей Господніх”, яке обрамляє спарені арочні вікна з боків від центрального входу. Східний же (з боку вул. Галицької) – прикрашений портретами подружжя засновників роду Боїмів – Дьєрдя і Ядвіги – в прямокутному обрамленні ніш. З півночі над гладкою поверхнею стіни домінує барельєф Георгія-Змієборця (небесний охоронець сім’ї) і симетричні ансамблі круглих вікон з різьбленим візерунком у прямокутному контурі.
![](https://i2.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/03/boim20.gif?resize=900%2C531)
Георгій і Ядвіга Боїми. Фото А. Кіся.
6. Каплицю Боїмів покривали фарбою чотири рази, а в первісному вигляді вона була не темною і сірою, а різнокольоровою, і зовні, і всередин. Про це, за словами голови ЛОО Українського товариства захисту пам’яток історії та культури Андрія Салюка, свідчить наявність поліхромії, тобто багатобарвного фарбування.
![](https://i2.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/01/1915.jpg?w=871)
Одо Добровольський. Каплиця Боїмів, 1915
7. Оздоблення інтер’єру каплиці здійснено в першій половині ХVІІ ст. Усі первісні дерев’яні елементи інтер’єру збереглися, зокрема, дерев’яні поліхромні лави, які розписані рослинним орнаментом в угорському стилі. Вхідні двері у каплицю замінили найпізніше на початку XIX століття. Але ковані елементи – замок, ручка, оздоблення – оригінальні, перенесені з первісних дверей на нову дерев’яну основу.
![](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2013/01/16.jpg?zoom=1.25&resize=696%2C992)
Каплиця Боїмів
8. Крипти під родинною усипальницею Боїмів були ще до її побудови, під іншою попередньою спорудою. А от те що родина Боїмів могла підземним ходом проходити зі свого помешкання на Староєврейській вулиці до каплиці – легенда. Під землею неможливо було пройти, бо там були крипти з похованнями і відповідний запах.
![](https://i1.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/03/boim1.gif?resize=768%2C1024)
Каплиця Боїмів
9. У криптах усипальниці спочивали три покоління Боїмів. Тут було поховано 14 членів родини. На початку ХІХ ст. Австро-Угорська влада перенесла всі поховання на нові львівські цвинтарі, але де саме були перепоховані Боїми не відомо – на Личаківському чи на Стрийському кладовищах.
![](https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2016/03/testament7.gif?zoom=1.25&resize=696%2C1040)
Фасад каплиці Боїмів
10. У ХІХ та першій половині ХХ ст. каплиця використовувалася для поховальних обрядів Після війни була закрита, а з 1969 р. і до тепер каплиця Боїмів – філія Львівської національної галереї мистецтві м. Бориса Возницького.
Софія ЛЕГІН для Фотографії старого Львова
Джерела:
1. Мельник І. Львівське середмістя: всі вулиці, площі, храми і кам’яниці. – Львів: Апріорі, 2015
2. Терещук Г. Каплиця Боїмів у Львові – недосліджена загадка XVII століття
3. http://www.lvivcenter.org/
4. https://zabytki.in.ua/