В Україні банківські термінали встановили нові обмеження на транзакції, які пов’язані з набуттям чинності закону про фінансовий моніторинг. Пристрій приймає до 4999 грн.
Таке обмеження стосується тих клієнтів, що користуються терміналами анонімно. Щоб підтвердити особу, досить вставити картку в термінал або ввести її номер і верифікувати себе. Після цього ліміт збільшується до 149 тис. грн.
Зазначимо, 149 тисяч – старе обмеження на суму, яку дозволено переказувати без фінансового моніторингу. Однак новий закон про фінансовий моніторинг збільшив цю цифру до 400 тисяч. Водночас банки залишили “старе” обмеження.
Фінансовий моніторинг може зачепити будь-якого клієнта банку. До того ж частина операцій має обов’язково перевірятися згідно із законом. Йдеться про:
- операції з готівкою (переказ, поповнення рахунку, отримання коштів, розрахунок за операцію);
- всі операції фізосіб-підприємців (ФОП), юридичних осіб, які зареєструвалися протягом останніх трьох місяців;
- обмін банкнотами, переказ коштів за кордон;
- фінансові операції з клієнтами з високим рівнем ризику;
- всі операції на суму від 400 тис. грн та інші.
Безготівкові платежі з картки на картку чи з рахунка на рахунок, як і раніше, можна здійснювати без будь-яких обмежень, і дробити платежі на частини не потрібно. Власники банківських рахунків, до яких прив’язані платіжні картки, і зараз вже є достатньо ідентифікованими.
Поширене питання: Чи заблокують платіжну картку, якщо клієнт двічі за день отримав на неї по 5 тисяч гривень від родича чи знайомого?
Ні. Це низькоризикова операція. Поодинокі перекази на 10 чи 20 тис. грн не цікавлять тих, хто їх перевіряє. І потреби у підтвердженні походження коштів тут немає. Закон про фінмоніторинг про інше. Банки мають фокусуватись на найвищих зонах ризику — операціях понад 400 тис. гривень, а також на незвичайних операціях клієнтів. Наприклад, клієнт займається 10 років торгівлею овочів, а потім переказує гроші за оплату металолому на сотні тисяч гривень. Це дивна, непритаманна операція. Варто звернути увагу на цей екзотичний випадок. Зарахування на карткові рахунки клієнтів — тобто звичайні операції українців – не є об’єктом перевірок для фінансового моніторингу. Такі низькоризикові операції не цікавитимуть банки.
Я орендую квартиру за 10 тис. грн на місяць. Раніше я переказував ці гроші власнику квартири на карту. Тепер мені потрібно дробити платіж?
Дробити платежі на частини не потрібно. Для переказів з карти на карту закон нічого не змінює. Якщо ви будете поповнювати картку через термінал, то все залежить від того, чи є у такого терміналу ліміт. Якщо він встановлений на рівні 5 тис. грн, то більше ви переказати не зможете.
Якщо громадянин хоче переказати у відділенні банку готівкою більше 5 тисяч гривень, маючи при собі паспорт, чи повинен він підтвердити їхнє походження? Наприклад, переказуючи кошти за послуги, допомагаючи рідним тощо.
Ні, не повинен. Нацбанк ніколи не вимагав, щоб клієнти банків надавали інформацію про джерела походження коштів за звичайними операціями на невеликі суми. Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих — понад 400 тисяч гривень — операцій.
Нагадаємо, з 28 квітня 2020 року встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації (ідентифікації) про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів, однак це, за оцінками Національного банку, не матиме суттєвого впливу на здійснення переважної більшості операцій із переказу коштів.