Понеділок, 24 Червня

Університет ім. Івана Франка працює над відкриттям Музею комп’ютерної техніки

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львівський національний університет імені Івана Франка спільно з меценатами-колекціонерами готує до запуску інтерактивний Музей комп’ютерної техніки, про це ідеться на сайті Університету.

Як автори проєкту, першими до створення експозиції доєдналися Михайло та Галина Щербини і Володимир Матвійчук.

Зараз колекція складається з понад 100 експонатів, більшість з яких у робочому стані. Це комп’ютери 1980 – 1995 років виробництва США (Apple, Atari, Commodore, IBM), Великобританії (Acorn, Sinclair Research, Tangerine Computer Systems), країн колишнього Східного блоку (Правец, Mera, Robotron), СРСР (Электроника БК) та України (ПК-01 Львів, Пошук-1/2, Орель БК08). Експозиція буде поповнюватися.

Передбачено, що відвідувачі зможуть постійно ознайомлюватися з історією комп’ютерних та відеоігор і комп’ютерною технікою, а також з розгорнутими стендами, що ілюструють еволюцію елементної бази та принципи роботи ЕОМ, планується окрема зона присвячена робототехніці.

У музеї функціонуватиме відокремлена зона з постійно увімкненими ретро-комп’ютерами та історичними ігровими консолями, а раз на тиждень та під час спеціальних тематичних заходів, буде вмикатись більша кількість техніки, до прикладу, усі комп’ютери Apple.

Окрім цього, в музеї облаштують сучасний інтерактивний простір, де можуть проводитися різноманітні заходи, лекції, майстер-класи. Повністю реалізувати задумане сподіваються до кінця року. Діятиме заклад у другому корпусі Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка на вулиці Драгоманова, 17.

Перед відкриттям музею, у приміщенні площею 300 кв. метрів зроблять ремонт за 2 млн грн. Частину витрат покриє університет, окрім цього проєкт планується подавати на грантові програми та залучати спонсорські кошти.

Після запуску у музеї також планують створити великі інтерактивні експонати, присвячені здобутку львівських інженерів: перший у колишньому СРСР клон британського комп’ютера Sinclair ZX Spectrum, і популярний у свій час персональний комп’ютер ПК-«Львів» розробки доцента Львівської Політехніки В. Пуйди тощо.

На початку 1980-х рр. доцентом Львівської Політехніки Володимиром Пуйдою був створений персональний комп’ютер на базі мікропроцесора КР580ВМ80А. Машину, що отримала назву ПК-01 “Львів”, почали серійно випускати з 1987 року. Основним виробником був львівський завод ЛОРТА.