П’ятниця, 24 Травня

Українці сплачуватимуть менше податків з доходів, але більше за нерухомість та дорогі авто

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Кабінет міністрів, Державна податкова служба та “Слуга народу” розробляють податкову реформу.

Українці платитимуть менше податків зі своїх доходів, але більше за нерухомість і дорогі автомобілі. Поки реформа лише розробляється, але вже до 1 квітня мають бути перші публічні пропозиції, в матеріалі Obozrevatel.

У різних гілках влади озвучуються ідеї знизити ПДФО (податок на доходи фізосіб) з фактично 19,5% до 15%.

Що пропонують

  • ПДФО знизити з 19,5 до 15%;
  • скасувати податок на прибуток;
  • підвищити податок на нерухомість;
  • підвищити екологічний податок;
  • скасувати єдиний соціальний внесок.

Поки серед усіх обіцяних нововведень офіційно чиновники обговорюють лише зниження ставки ПДФО – з 19,5% до 15%. “Мінфін аналізує можливість зниження ставки ПДФО до 15% (зараз 18+1,5%). Це один із кроків, які уряд планує для покращення бізнес-клімату”, – заявили у пресслужбі відомства.

Зараз, наприклад, з зарплати у 20 тис. грн треба віддати державі 8,3 тис. грн. Якщо податок знизять до 15%, то загальне податкове навантаження знизиться до 7,4 тис. Тобто можна буде “заощадити” 900 грн. Питання в тому, чи віддасть ці гроші роботодавець своєму працівнику, чи витратить на створення нових робочих місць, або ж залишить у своїй кишені.

Інший приклад: якщо ви здаєте в оренду квартиру за 10 тис. грн і при цьому не ховаєтеся від податкової, зараз доводиться віддавати 1,9 тис., а за новими правилами – 1,5 тис.

До чого це призведе:

  • роботодавці зможуть заощадити на відрахуваннях із заробітних плат;
  • українці, які мають додатковий “білий” заробіток, зможуть заощадити;
  • надходження до бюджету скоротяться;
  • роботодавці отримають можливість відкривати нові робочі місця.

Головне питання “з новим ПДФО”, розповідає фінансовий аналітик Володимир Мазуренко – чи вдасться покрити “діру” через нижчі збори. Наприклад, у 2019-му бюджет України отримав 109 млрд грн ПДФО. А це 11% від усіх надходжень.

Як підрахував Мазуренко, якщо самі доходи не виростуть (а це щонайменше перший рік), надходження можуть скоротитися до 83 млрд. Чи вдасться компенсувати “діру” в 23 млрд підвищенням інших податків – велике питання.

“Я б хотів звернути увагу і на інший аспект. У багатьох країнах ПДФО нижче, але там і менший рівень тіньової зайнятості. Там люди подають податкові декларації, а у нас це нормально – ховати дохід. Якщо ми знижуємо податки, паралельно потрібно вводити контроль. Тільки там можна чогось досягти”, – розповідає Мазуренко.

Податок хочуть розділити: більше отримуєш – більше платиш

Так звана прогресивна шкала ПДФО (податок на доходи фізосіб) діє у 22 з 28 країн ЄС, і вже незабаром її можуть впровадити і в Україні. Відповідні нововведення описані в законопроєкті “Про внесення змін до ст. 167 Податкового кодексу”. Автор – нардеп від монобільшості Олександр Дубінський.

Майже в половині країн ЄС максимальна ставка податку – понад 40%, а в 4-х країнах ставка податку дорівнює або перевищує 50%. У нас же всі платять 18%. І з мільйона, і з п’яти тисяч гривень. За новими ж правилами діятиме шкала: від 18 до 54%. Детальніше можна дізнатися, ознайомившись із інфографікою.