П’ятниця, 29 Вересня

НБУ вивів з ринку “Сенс Банк” Фрідмана: це перший крок до націоналізації

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Правління Національного банку ухвалило рішення вивести з ринку “Сенс Банк” (до грудня 2022 року – “Альфа Банк Україна”) та звернулось до Кабінету Міністрів з проханням націоналізації фінустанови. Про це на пресбрифінгу заявив голова НБУ Андрій Пишний.

За словами Пишного, відповідне рішення уряду очікується у п’ятницю. На підставі рішення правління НБУ Фонд гарантування вкладів фізосіб запроваджує тимчасову адміністрацію, яка запроваджується з п’ятниці 21 липня.

Під час тимчасової адміністрації сервіси для фізосіб працюватимуть у звичайному режимі, без додаткових обмежень зі сторони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Також без обмежень прийматимуться платежі юридичних осіб, пояснили в НБУ.

Після прийняття урядом рішення про участь держави у виведенні банку з ринку тимчасова адміністрація триватиме не більше двох днів з дня, наступного за днем отримання ФГВФО відповідного рішення, додали в Нацбанку.

Під час процесу націоналізації “Сенс Банку” обмежень на кошти фізосіб не буде. Про це заявила директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів Світлана Рекрут під час пресбрифінгу щодо виведення з ринку “Сенс Банку”.

“Станом на зараз виконавча дирекція ФГВФО вже прийняла рішення щодо запровадження тимчасової адміністрації, яка розпочнеться завтра з 9 години. Уповноважена особа вже призначена.

Обмежень на кошти фізосіб не буде, тобто фізичні особи зможуть користуватися своїми наявними коштами, ті, що є на картках, в межах лімітів, які встановлені банком або НБУ”, – заявила вона.

Також, за її словами, не буде обмежень щодо зняття готівки у банкоматах – у межах ліміту, встановленого НБУ, та не буде обмедень для фізосіб по використанню овердрафтів – у межах лімітів, встановлених банком та НБУ.

Щодо юридичних осіб – наразі все заблоковано, бо це є вимога чинного законодавства, пояснила Рекрут.

“Ми зараз працюємо на прийом платежів від юросіб, а вихідні платежі будуть ходити завтра з другої половини дня”, – пояснила вона.

“У ці кілька днів не будуть діяти всі договори щодо кредитування – тобто юрособи, у яких вже є діючі договори та кредитні лінії, вони не будуть діяти на період здійснення тимчасової адміністрації. Все інше- банк працюватиме у звичайному режимі.

Тому вкладники та клієнти банку повинні мінімально відчути ці незручності”, – заявила Рекрут.

“Тимчасову адміністрацію запроваджено, наступний крок – це взяття банку під контроль, наступний крок – отримання рішення Кабміну щодо участі держави, а саме – купівлі банку, затвердження плану врегулювання, потім – призначення керівників за поданням Мінфіну та за погодженням НБУ, і останній крок – передача або продаж банку Міністерству фінансів.

Всі ці заходи ми плануємо здійснити протягом вихідних. І в понеділок банк працюватиме у звичайному режимі, але з новим власником”, – резюмувала вона.

У НБУ нагадали, що власниками прямої істотної участі в банку є ABH Ukraine Limited (Кіпр) та ABH Holdings S.A. (Люксембург), власниками опосередкованої істотної участі – громадянин РФ та Ізраїлю Михайло Фрідман, громадянин РФ та Латвії Пьотр Авен, громадянин РФ Андрій Косогов.

“Пов’язаність власників опосередкованої істотної участі в “Сенс Банку” Фрідмана та Авена з Росією, яка є країною-агресором та здійснила повномасштабне військове вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року, їх підтримка дій та політики, які загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, завдає значного репутаційного ризику та має суттєвий негативний вплив на діяльність банку.

Так, про негативний вплив репутаційного ризику на діяльність АТ “СЕНС БАНК” зазначено у звіті незалежного аудитора ТОВ “РСМ Україна” за 2022 рік. Аудитор звернув увагу на висновки управлінського персоналу банку про існування суттєвої невизначеності, яка може поставити під значний сумнів здатність АТ “СЕНС БАНК” продовжувати свою діяльність на безперервній основі”, – заявили в НБУ.

Про суттєвий негативний вплив репутаційного ризику свідчить і динаміка окремих показників діяльності банку, додали в Нацбанку. Погіршення платіжної дисципліни позичальників банку вплинуло на регулятивний капітал банку, який за період із 01 березня 2022 року до 01 липня 2023 року зменшився на 50%, водночас в інших системно важливих банків він у цілому збільшився на 29%, додали в НБУ.

“Через зв’язок власників опосередкованої істотної участі в АТ “СЕНС БАНК” М.Фрідмана та П.Авена з режимом країни-агресора до них були застосовані санкції в Європейському Союзі, Великобританії, Канаді, Швейцарії, Австралії, Новій Зеландії, які передбачають блокування активів”, – йдеться у заяві регулятора.