Четвер, 2 Травня

Власник приміщення у Львові, де зруйнували мозаїку, пояснив причину

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові на вулиці Володимира Великого, 2 знищили унікальну мозаїку авторства художника Богдана Сойки. Про це повідомив архітектор Юрій Волощак, інформує Твоє Місто.

Як повідомив перший заступник міського голови Андрій Москаленко, мозаїка була занесена до списку тих, які підлягають захисту та мала охоронний статус, тому вона має бути відновлена, а винні – покарані.

«Мозаїка була внесена нами в перелік мозаїк, які підлягають захисту. Мала охоронний статус. Дана мозаїка знаходиться всередині будівлі, яка знаходиться у приватній власності», – зазначив він.

За словами власника приміщення, де була розміщена мозаїка, директора ТДВ «Торгпреса» Сергія Васечка, вона містила комуністичну символіку. Йдеться, зокрема, про згадку про леніна на одній із книжок в руках жінки, що зображена на мозаїці. Проте цей надпис прибрали із обʼєкту ще після прийняття незалежності України.

«Я знаю про історію з «Океаном», але та мозаїка не мала радянських символів. На цій був «ленін» тому для мене вона не несла жодної цінності. Через дощі, стіни в приміщенні постійно вологі, мозаїка щодня обсипалася і ці частинки просто підмітали та викидали. Мені здається, що цей шум підняли не задля збереження мозаїки, а щоб зберегти радянський об’єкт», — пояснив він.

Як зазначив власник приміщення, жодного елемента мозаїки не збережено. Попри це він готовий долучитися до відновлення обк’єкта. За словами керуючої справами викнкому Наталії Алєксєєвої у коментарі Tvoemisto.tv, поліція проведе розслідування в межах 298 статті Кримінального кодексу України, який передбачає відповідальність за руйнування об’єкту культурної спадщини. Також санкція статті передбачає штраф та позбавлення волі на строк до 3 років.

«Ми сподіваємося, що механізм відновлення буде швидшим та ефективнішим і ми зможемо, спільно із власниками, якісно відновити мозаїку. З Океаном у нас був успішний досвід відновлення у співпраці. Також ми створили публічний реєстр мозаїк. Але наразі не маємо інформації щодо руйнувань чи пошкоджень інших об’єктів. Минулого року на Личаківській був випадок, коли власники намагалися вивезти панно, але міськрада зупинила це. В переліку мозаїк, що мають охоронний статус є 81 об’єкт», — підкреслила Наталія Алєксєєва.

До слова, що мозаїка «Інформаційний простір» була розміщена у вестибюлі видавництва «Вільна Україна». Вона була виконана в 1981 році зі смальти майже на усій площі стіни. Тепер від мозаїки залишився лише контур на цементі.