П’ятниця, 3 Травня

В історичному ареалі Львова планують збудувати ЖК преміум-класу

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В історичному ареалі Львова пропонують збудувати житловий комплекс преміум-класу з парковкою у два рівні. Відповідний проєкт детального плану території у районі вул. Тютюнників, вул. Генерала Тарнавського, вул. Кубійовича, пл. Василя Вишиваного розглянули 5 квітня на архітектурно-містобудівній раді Львова, інформує Твоє Місто.

«На території було підприємство «Оргрес», хоча поруч – навчальний корпус і все це в межах житлового кварталу та історичного ареалу, де в принципі цього бути не може через щонайменше санітарно-захисні зони. Підприємство багато років не працює, і його адмінкорпус здають в оренду, а гаражі та ремонтні майстерні не використовують, тому їх планують демонтувати», – каже головний архітектор проєкту Юрій Столяров.

Територія ДПТ становить майже 14 гектарів та вся перебуває в історичному ареалі Львова. Тут розташовані декілька пам’яток архітектури та містобудування. На цій ділянці пропонують зводити багатофункційний комплекс із житловими одиницями на верхніх поверхах та громадськими приміщеннями у стилобаті. Стилобат, за словами архітектора, тут виникає автоматично через перепад рельєфу. Йдеться про вул. Тютюнників, де має бути дві секції з великими квартирами преміум-класу. Загалом буде орієнтовно 50 квартир і по два паркомісця на кожну з них. Парковка буде розміщена в стилобаті у два рівні.

«Щодо поверховості, то, якщо дивитися з вулиці Генерала Тарнавського, забудова буде мати орієнтовно 5-6 поверхів, а якщо знизу, то можна нарахувати 8-9 поверхів – це пов’язано з перепадом рельєфу рівнем в три поверхи. Фактично, три поверхи цокольних, зверху – ще п’ять. Приміром, поруч високий та великий гуртожиток, він є однозначною домінантою цього району», – пояснює він і запевняє, що пропонована будівля не впливатиме на візуальне сприйняття пам’яток архітектури, вона розташована в інших відмітках рельєфу.

Також пропонують комплексно реконструювати прилеглі вулиці, де зараз переважно хаотичне паркування.

«Мешканців у цьому звинувачувати не можемо, бо ті вулиці не пристосовані для паркування – якщо зробити кишені, а там, де не треба паркуватися, поставити стовпці, то ситуацію можна виправити. Зараз паркуються і в зелених зонах, і на проїжджих частинах. Є попреднє міркування, як організувати реконструкцію, щоби покращити сиутацію з паркуванням та пропускну здатність вулиці», – додає Юрій Столяров.

За його словами, із мешканцями прилеглих житлових будинків підписали меморандум, відповідно до якого на деякі території мають звернути особливу увагу під час розробки ДПТ. Так, забудовник запевняє, що планує виділити кошти для благоустрою. Йдеться про велику зелену зону з дитячим майданчиком та відпочинковою зоною на вул. Тарнавсього, облаштування додаткових паркомісць і благоустрій дитмайданчика на вул. Тютюнників, капремонт пішохідних сходів з зовнішнім освітленням, лавочками тощо.

«До всього компанія «Авалон» готова долучитися та взяти участь в трасформації цих речей в кращу сторону. Компанія AVR розробила пропозицію облаштування майданчиків та спортивних зон, ми її показували мешканцям та презентували на громадських слуханнях», – додав він.

Адмінкорпус залишається компанії «Оргрес», а решту території відводять під нерухомість, пояснює архітектора, що буде забудовувати «Авалон». Детальний план – це перший етап, наступний – закріплення земельної ділянки з відповідним цільовим призначенням.

Як додала під час засідання містобудівної ради радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко, Львівська національна академія мистецтв мала зауваження, щоби відсунути забудову на 18 метрів і зменшити поверховість ближнього до закладу вищої освіти будинку до 5 поверхів. Юрій Столяров зазначив, що це питання більш детального опрацювання об’ємів. Зі слів головного архітектора Львова Антона Коломєйцева, перевагою є те, що це – формат покращеного житла, тобто буде мінімум навантаження на район, він також відзначив якість запропонованих фасадів. Однак багато, додає він, залежатиме від того, як буде пропрацьоване середовище загалом – з новим освітленням, громадськими просторами, покращеною пропускною здатністю тощо.