Вівторок, 27 Лютого

У Львові відреставрували 300-літні скульптури та повернули біля латинської катедри

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Біля Латинського катедрального собору у центрі міста встановили перші відреставровані скульптури святих апостолів, які понад рік відновлювали українські та польські реставратори у межах проекту «Спільна спадщина». Робота обійшлась майже 2,4 млн грн, а оплатив її Інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка».

Реставратори встановили поки що лише 4 скульптури — святих Петра, Павла, Андрія та Якова. Ще дві приїдуть за кілька днів. Ідентифікувати усі постаті не вдалося, бо фігури були у поганому стані. А у деяких були навіть відсутні певні елементи.

«Частина цих скульптур походить з другої половини XVIII ст. Спочатку вони були розміщені в селі Оброшине на території Палацу архієпископів. У 1804 році їх перевезли сюди для декорації огорожі костелу. Встановити авторство скульптур не вдалося, але за стилем вони схожі на праці львівської школи рококо», — розповідає реставраторка з Польщі Анна Кудзя.

Gepostet von Управління охорони історичного середовища am Montag, 31. August 2020

 

 

Найбільшої шкоди скульптурам завдала реновація у 1909 році, під час якої було знищено історичну патину на значних ділянках поверхні скульптур. Це призвело до збільшення пористості каменю і його чутливості до зовнішніх факторів. На початку ХХ століття під час бойових дій артилерійські снаряди пошкодили дві скульптури апостолів на п’єдесталі.

Вони повернулися. Сьогодні змонтовано вже чотири скульптури. Ще дві приїдуть за кілька днів. Дякую групі реставраторів під керівництвом Ані Кудзі та всім, хто підтримував і допомагав.

Gepostet von Лілія Онищенко am Mittwoch, 2. September 2020

Ці та інші скульптури відновлюють у межах проекту «Спільна спадщина» між Україно та Польщею. Щорічно з 2008 року спільна реставраційна рада обирає кілька проектів, які відновлюватимуть у Львові. Серед них: пам’ятник Яну Кілінському у Стрийському парку, пам’ятник Бартошу Гловацькому у Личаківському парку, надгробки Личаківського кладовища, меморіальні плити на Вірменській церкві.

Уже 11 років завдяки угоді між Львівською міськрадою та польським Міністерством культури оновлюють об’єкти на Личаківському цвинтарі. За попередні сезони вдалося відреставрувати близько 80 скульптур, пам’ятників, гробівців. Зараз за цією програмою співпраці розпочали роботи на 14-ти елементах некрополя. Серед них — родинна усипальниця Малаховських. Під час робіт чи не на кожному об’єкті реставраторам вдається відкрити приховані таємниці.

А на території колишньої Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики кипить робота над сходами до костелу святого Антонія. Ремонтувати їх почали у 2019-му і хочуть завершити до кінця цього року. Останній раз сходи перебудували ще на початку минулого століття. І з того часу вагомих змін вони не зазнали.