Шукаєте нестандартні місця для подорожі неподалік Львова? Цікавитеся історією та старими будівлями? Тоді ось підбірка з п’яти закинутих палаців, які все ще вражають своєю величчю. Це пізнавальний авто-вело-мото-фото маршрут вихідного дня, ідеться в матеріалі rdzs.org.
Палаци перебувають у державній власності. За тридцять років незалежності коштів на їх утримання, на жаль, так і не знайшли. А зараз тим паче: країну потрібно відбудовувати. Тому відвідайте їх, поки не запізно!

Карта маршруту закинутими палацами Львівщини
1. Палац Жевуських-Лянцкоронських, місто Старий Розділ
Резиденція Лянцкоронських знаходиться у глибині великого парку. Протягом кількох століть її розбудовували і розширювали. А сьогодні вона поступово перетворюється в руїни.
Перший величезний палац на цій території з’явився у середині XVIII століття і належав роду Жевуських. У ньому зберігалася презентабельна, на той час, колекція живопису.
З приходом радянської влади у палацових покоях облаштували притулок для дітей-сиріт. У другій половині ХХ століття у маєтку діяв санаторій «Розділ».
З 2004 року будівля стоїть закинутою і переживає часи руйнації. Доступ до палацу відкритий для всіх.
2. Палац Скринських-Чарторийських, місто Журавно
Палац збудований у вигляді підкови із симетрично розташованими двома крилами. Головний фасад прикрашав портик, а ще був великий балкон з колонами тосканського ордеру. На території палацового комплексу був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. Навколо палацу було закладено ландшафтний парк.
З радянських часів і дотепер на території маєтку діє дитячий протитуберкульозний санаторій. Палац служив одним з його корпусів до пожежі 2004 року. Хоч і мізерні, у ньому збереглися залишки колишнього оздоблення.
По фото зсередини палацу можна побачити, що там місцями навіть гірше, ніж зовні. Вхід охороняється, потрібно домовлятися з сторожом.
3. Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця
Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає увагу. На початку 90-х років тут все ще вирувало життя, знімали серіал. Так що ж з ним потім сталося?

Фото: rdzs.org
Палац в селі Черниця був збудований в 17 ст. на місці середньовічного замку. За Австрії це був маєток власників села. За Польщі тут відкрили український агрономічний інститут.
За радянської влади в будівлях палацу і маєтку відкрили сільськогосподарський технікум та школу. Вони проіснували до 1979 року. Після цього споруди пустують та поступово занепадають.
В 1993 році в палаці знімали серіал «Злочин з багатьма невідомими» за мотивами кримінальних репортажів Івана Франка. Тоді палац ще був у цілком пристойному стані. Як же прикро усвідомлювати, що в руїну він перетворився вже за незалежності. І не потрібно російських ракет, самі можемо.
4. Розкішний палац Балів коло м.Комарно
Будівлю зведено впродовж 1898 – 1899 років за проектом львівського архітектора Владислава Галицького у стилі французького неоренесансу. Палац цегляний, двоповерховий, колись був вкритий черепицею. Скульптурне оздоблення виконав скульптор Петро Герасимович.
За часів совєтів у палаці розташовували туберкульозний диспансер, який закрили у 2017 році. З того часу він пустує.
Парадний вхід до палацу зачинено, але потрапити до середини все ж можна. Ось опис як 😉 Найперше, що вражає та є найкраще збереженим у всій будівлі – розкішні дерев’яні сходи із вирізьбленим гербом родини Балів. Та й загалом, поблукавши палацом можна ще побачити зразки розкішного оздоблення.
В 2022 році місцева влада запланувала створити тут туристичний маршрут.
5. Палац Марсів коло м. Судова Вишня
Палац Марсів був збудований в XVIII столітті родиною графів Коморовських. На початку XX століття цей маєток викупила родина Марсів.

Фото: rdzs.org
Розквіт палацу прийшовся на часи естета Віталіса Марса, власника Судової Вишні. Він, також, був відомим колекціонером мистецтва: придбав для палацу старовинні меблі та влаштував бібліотеки.
У радянські часи палац конфіскували та переобладнали в гуртожиток зооветеринарного технікуму. В 1995 році палац згорів, і, з того часу, стоїть у руїнах.
В 2022 році палац Марсів виставили на продаж за 1 гривню! Покупця досі не знайшлося.