На фасаді стадіону СКА у Львові знищили модерністичну мозаїку

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові на фасаді стадіону СКА на вул. Клепарівській знищили модерністичну мозаїку радянського періоду, що була занесена до реєстру пам’яток. Про це 17 листопада повідомила спільнота захисту модерністичних пам’яток Ukrainian Modernism, а також дослідниця львівських мозаїк Наталія Піддубна, на основі дисертації якої у 2019 році Льівська міськрада уклала реєстр мозаїчних памʼяток, передає Zaxid.net.

Мозаїчна композиція протяжністю більше 20 метрів була розташована на фасаді стадіону СКА на вул. Клепарівській, 39а у Львові. Панно створила група художників на чолі з Ігорем Сиротинським у 1984-1986 роках. Мозаїка складалась з восьми сюжетів, що зображали спорт і армію [СКА – спортивний клуб армії].

Пофарбована стіна СКА після демонтажу мозаїки

«Південна стіна комплексу спускається каскадом – на ній простягається великоформатний твір, що складається з декількох панно: стрільба з луку, велотрек, важка атлетика, біг; Футбол, гімнастика та стрільба; Морфлот та сухопутні війська», – йдеться в описі до панно в реєстрі мозаїчних памʼяток, куди міськрада занесла її у 2019 році.

Як видно з відео «Depo Львів», станом на 2022 рік одна з трьох частин панно вже тоді була демонтована, інші дві – частково пошкодженні і занедбані. Ще частину в 2017 році зафарбували в межах декомунізації – на одній із бічних мозаїк було зображення Кремля на тлі стягів країн СРСР.

Мозаїчне панно на стіні стадіону СКА

Мозаїчне панно на стіні стадіону СКА

17 листопада спільнота захисту модерністичних памʼяток Ukrainian Modernism повідомила, що решту мозаїки знищили, а паркан пофарбували в сірий колір. Співзасновник спільноти Дмитро Соловйов стверджує, що стіну реконструювали, вставивши вікна.

«Мозаїку знищили в рамках забудови з іншого боку паркану. ВСІ сюжети знищили. Авторську композицію з коштовної смальти кугути перетворили на ось це. Загальна площа мозаїчного панно – 430 м2», – ідеться в повідомленні.

Нагадаємо, у 2019 році Львівська міськрада затвердила перелік цінних мозаїк на території Львова і закликала власників будівель зберегти їх при перебудові приміщень. Наразі у цьому переліку є 81 мозаїка. Після кількох скандалів із самовільним знищенням мозаїк, міськрада вирішила позначати будівлі з панно, що занесені до цього реєстру, міжнародний памʼяткоохоронним знаком «Блакитний щит».