Неділя, 3 Листопада

Львівська кам’яниця, яка нагадує відомий віденський шедевр

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Нетуристичний Львів. Буквально в одному кварталі від проспекту Свободи заховалася маленька пішохідна вуличка Леся Курбаса. Однією з цікавих будівель на ній – кам’яничка під №5. У 2015 році вулиця Курбаса стала пішохідною, що уможливило краще сприйняття особливостей її архітектури, зокрема й фасаду споруди.

Кам’яницю називають львівською Майоліка Хауз (Majolikahaus) за її подібність та наслідування відомого шедевру віденської сецесії авторства батька цього стилю – Отто Вагнера. Цей стиль поєднував на той час незвичні для модерну плаский фасад будинку, прорізаний рівномірними рядами однакових віконних прорізів з його декором глазурованими (майоліковими) кахлями з рослинним орнаментом.

Majolikahaus у Відні

Львівська кам’яниця по вул. Курбаса, 5. Фото: Назар Вітюк / lvivcenter.org

При проектуванні львівського будинку за сучасною адресою Курбаса, 5, архітектор Соломон Рімер безперечно надихався творінням Отто Вагнера і в чомусь його наслідував. Той же плаский фасад, та ж майоліка.

От тільки принциповою різницею є не тільки колір та орнамент майоліки: ритм візерунку відповідає ритму віконних прорізів, візерунки складають подобу картушів, які обрамлюють вікна. Серед квітів можна помітити блакитну королівську лілію.

Фото: Назар Вітюк / lvivcenter.org

У 1907 року у Львові постає місцева подоба віденського Майоліка Хауз. Будинок був збудований для львівського кам’яничника Ісаака Герша Сандаля. Плитку виробили також у Львові на фірмі братів Мунд.

Перший поверх кам’яниці рустований і призначений був для “Японської кав’ярні”, яка і працювала тут до І Світової вiйни, на вищих поверхах розміщувалися квартири.

Інтер’єр львівської будівлі. Фото: Назар Вітюк / lvivcenter.org

На кожному поверсі влаштовані балкони на металевих консолях, причому нижчій балкон відокремлює рустовану торгову частину від житлової, вкритої майолікою.