Понеділок, 24 Червня

Аграфи на фасадах Львова

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Аграфи повсюдно поширені у місті Львові, оскільки вони є присутніми на більшості будинків вісімнадцятого та дев’ятнадцятого століття, ділиться інформацією портал Тіні Забутої Галичини. 

Аграфи — або анкери (анг. anchor plates) або стяжки — використовуються для зміцнення структури цегляних споруд. Виготовлені з литого або кованого заліза, ці плити з’єднані з арматурними прутами, що пронизують будівлю. Іноді арматурні прути виступають назовні і їх можна побачити в конструкціях балконів. Такі пластини є, як правило, симетричними, задля рівномірного розподілення розтяжної напруженості, яка створюється опорною точкою (анкерним кріпленням) щоб,  таким чином, додатково стабілізувати стіну. Завдяки новим методам і технологіям будівництва, аграфи рідко де використовуються з метою армування будівель.

Оскільки аграфи є зазвичай видимими, то, як правило, вони використовуються в якості декоративного елемента будівлі. Менш декоративні з них можуть бути знайдені на більш скромних будинках або на стінах будівель, які від самого початку були закриті стінами інших будівель.

У Львові найбільш поширеними  є S- та Х-подібні форми аграфів, але можливі варіанти від деталізованого дизайну (складної конструкції) до простого квадрата чи лінії.

Зразки аграфів деталізованого/декоративного дизайну

Зразки простіших форм

Повна палітра

Балкони чи вікна з видимими арматурними прутами

Текст і фото: Арета Ковальська і переклад: Ігор Ковальчук спеціально для Тіні Забутої Галичини.