Неподалік залізничного вокзалу на площі Кропивницького знаходиться перлина Львова – неоготичний храм – церква святих Ольги та Єлизавети. Висота споруди сягає 88 метри і на одній з його веж працює платний оглядовий майданчик, який завжди збирає багато відвідувачів.
«Костьол», як називають його літні львів’яни, збудований у 1911 році за проектом архітектора Теодора-Мар’яна Тальовського. Свою назву храм отримав на честь імператриці Єлизавети Баварської.
Під час українсько-польської війни 1918—1919 рр. храм був пошкоджений українською артилерією. На стіні є пам’ятка «Ex obsidione ruthenorum» («З української облоги 6 і 9 березня 1919 року»). Під час Другої світової війни поряд з храмом розірвалася авіаційна бомба, пошкодивши шпилі та стіни, тож на фасаді досі можна знайти “сліди війни”.
У післявоєнні роки храм закрили. Оскільки влада УРСР не піклувалася про релігійні споруди і більше сприяла їхньому знищенню, безлад панував у храмі до 1970-х, коли будівлю передали під склад.
Після повернення костелу, який освітили як церкву святих Ольги та Єлизавети, у 1991 році до власності греко-католицької громади був оновлений інтер’єр: білі стіни та м’яке світло, яке надає вишуканості. А ось у 2013 році храм обладнали зовнішньою підсвіткою.
Потрапити на оглядову вежу можна з вулиці Степана Бандери (вхідні двері навпроти зупинки трамваїв № 1 та № 6). Хоч вхід і до храму безкоштовний, та за атракцію у вигляді оглядового майданчика потрібно заплатити традиційні 10 гривень, пройшовши прямо всередині, ліворуч зустрінете старшого чоловіка, який і збирає кошти у вигляді готівки. Після цього потрібно зробити приблизно 70 – 100 кроків по гвинтових сходах і Ви потрапите на оглядовий майданчик. Звідси відкривається чудовий краєвид на старий Львів, вулицю Городоцьку та залізничний вокзал з Привокзальною.
До речі, у 2017 році оглядовий майданчик обгородили металевою клітчастою сіткою, аби запобігти вилазкам “руферів” на вершечок веж церкви, що неодноразово було здійснено екстремалами.
Оглядовий майданчик працює:
з понеділка по суботу – 12:00 – 17:30;
неділя – 13:30 – 17:30.
За матеріалами Кулемет, blog.vovando.com, alex-shutyuk.livejournal.com