Середа, 16 Квітня

Музей-Арсенал у Львові тимчасово відновив роботу уперше з 2022 року

У вівторок, 15 квітня, вперше після початку російського повномасштабного вторгнення музей “Арсенал” у Львові відчинив двері для відвідувачів новою експозицією, інформує Гал-інфо.

У межах виставки представлено понад 200 музейних пам’яток Середньовічного Львова та оборонну інфраструктуру міста різних епох, яка впродовж століть змінювалась і вдосконалювалась відповідно до потреб часу. Загалом експозицію можна поділити на дві частини. Перша присвячена обороні міста у XVI-XVIII ст. і у її межах представлено оригінальну холодну та вогнепальну зброю, а також графіку і малярство про чотири рівні оборони та лінії укріплень тогочасного Львова. Інша частина проєкту розкриває тематику мілітарних ремесел: виробництво гармат, коліс, лафет, ковальство, теслярство.

Як розповів у коментарі Гал-інфо провідний науковий співробітник Львівського історичного музею, зберігач фондової групи “Зброя” Тарас Рак, виставка дозволяє по-новому прочитати Арсенал, як будівлю, яка призначалась для зберігання зброї рядових солдатів, членів оборони міста. Окрім цього, зброю ремонтували, тож у виставці також представлено мінімальну промислово-військову індустрію.

“Тобто Арсенал – це цілий комплекс. А також він, оскільки вписаний в систему оборонних мурів Львова, є невід’ємною активною частиною оборони міста, вогневою позицією. Кожна вітрина виставки, яка затягнута червоним, – це бійниця, з якої колись стрілялося чи гарматами, чи фортечними рушницями-гаківницями. Зараз вона зашита зараз з метою збільшення експлуатаційної площі. Тобто ми подаємо Арсенал і як склад зброї, і як місце, де вона ремонтувалася, і як елемент міських укріплень в системі їхнього третього ряду”, – розповів Тарас Рак.

Важливо, що виставковий проєкт є інтерактивним і дозволяє відвідувачам взаємодіяти з експонатами. Відвідувачі можуть випробовувати сучасні макети гармат, а також робити світлини біля гармати з козацької чайки “Пресвята Покрова” та біля манекенів в обладунках. Окрім цього, звично для європейських практик, обладунки є розкладені по частинах, що дозволяє з ними більш ретельно ознайомитись.

“Ми бачимо, з чого той лицар складався, який залізяччя він одягав. Навіть не лицар, а звичайний міщанин. Адже тут представлено просте захисне спорядження. Ми не бачимо красивої картинки, ми бачимо те, з чого вона складається. А це трохи глибше і краще”, – поділився Тарас Рак.

У межах виставки представлено захисне та наступальне спорядження, зброя холодна і вогнепальна, а також спорядження до неї, починаючи від ключа для накрутки коліщаткового замка до мірки порохового заряду. Ознайомитись можна також із важкою зброєю, артилерією, фортечними рушницями. Важливо, що в Арсеналі експонують дві моделі гармат, які є роботами сучасних майстрів. Зокрема, представлено роботу майстра по металу, художника Василя Качмара.

“Це є діючі гармати, відлиті у Львові у 1990-1991-му році. Представлена гармата на колесах є єдиним у світі рухомим пам’ятником Василю Стусу, його зображення відлито на гарматі. Зроблена вона по зразку гармат-”апостолок”, які експонуються у нас поряд. Цю гармату було відлито буквально через рік після його перепоховання. Тож для нас символічно, що ця гармата, яка відливалась по історичних зразках, стоїть тепер з ними в одному ряді, і вони творять цю єдність поколінь”, – наголосив Тарас Рак.

Як розповів під час відкриття виставки директор Львівського історичного музею, до якого належить Арсенал, Роман Чмелик, з початку повномасштабної війни Музей-Арсенал був зачинений, оскільки зразки української та світової зброї, які в ньому зберігалися та експонувалися, довелось демонтувати і перенести у безпечне місце.

“Колектив Львівського історичного музею вирішив зробити тимчасову виставку, ексклюзивну експозицію “Оборонна індустрія Львова” і подивитися на цю оборонну індустрію Львова трохи ширше, ніж просто на Арсенал, де зберігається зброя. Зразки зброї ви також тут побачите, але основна ідея полягає у тому, як місто Львів протягом століть завдяки своїм громадянам, вмілості ремісників, торгівельним шляхам, можливості також закуповувати зброю практично з усієї Європи, стояло, не підкорялося і залишило нам, нащадкам цих містять, прекрасні зразки архітектури, історії, загалом нашої культури”, – зазначив директор Львівського історичного музею, до якого належить Арсенал, Роман Чмелик.