Упродовж 27 вересня – 6 жовтня 2018 року, збудована на Львівщині у 2006 році за кресленнями 17 сторіччя, козацька чайка «Спас» піде Чорним морем та Дунаєм із Білгород-Дністровська до українських міст Вилкове та Килія.
Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.
За словами організаторів, мета походу – пошук та документування культурної спадщини із нащадками запорізьких і донських козаків, які переселилися в буджацькі степи та на Дунай після зруйнування Запорізької Січі російською Імперією.
Завдяки походу відеоконсультант, режисер та сценарист Олеся Новосад сворить фільм, у якому розкриють забуті паралелі та точки доторку давньої та сучасної культур.
Крім цього, після завершення походу, організують виставку живопису та фотографій з текстами письменників, учасників проекту та створять фотоальбом – знайомство з краєм старовірів, козаків та рибалок.
«Цьогоріч похід є підготовкою до міжнародного проекту «Відкрити нове море» – подорож козацької чайки СПАС до Франції». У місті Білгород-Дністровський відбудеться підготовка корабля, розробка сценарного плану та пошук локацій на шляху прямування чайки та в містах Білгород-Дністровський, Вилкове та Килія. У поході братимуть участь 12 чоловік: команда проекту – керівник, помічник, режисер, оператор, фотограф, письменник, капітан та залога чайки», – розповів керівник проекту Роман Рось.
Залога чайки братиме участь в проекті безоплатно на волонтерських засадах.
Відзнятий фільм покажуть в рамках Міжнародного фестивалю «Кіно-маршрут» у жовтні та листопаді 2018 року в м. Жовква, Львівської області. Крім цього, організатори зазначили, що планують подавати фільм на участь в інших фестивалях документального кіно в Україні та за кордоном.
«Важливо зауважити, що внаслідок складних історичних подій українці частково втратили знання не тільки про козаччину як про явище, а й про своє історичне минуле. А без розуміння минулого загалом та особливо без усвідомлення того, що наша історія мала багато гордих і успішних періодів (зокрема, пов’язаних з діяльністю козаків як військових дипломатів), українцям важко побачити себе в майбутньому. На жаль, інформаційний простір України ще досі є бідним на максимально правдивий і правильний контент. Тому нашим завданням є посилення віри у себе, як нації, своєї історичної значимості та ролі, зацікавлення своїм історичним минулим», – підкреслила режисерка та сценаристка Олеся Новосад.
Довідка
Учасники Фонду Розвитку Екотуризму «Витоки» збудували козацьку чайку «Спас» в 2006 році в селі Раковець, що під Львовом, і щороку вирушають в новий похід. За час свого існування чайка зі своєю залогою побувала в Батумі на День незалежності Грузії, обійшла Крим, була в Азовському морі, кілька разів відкривала День ВМС України в Севастополі, здійснила кілька проектів на Дніпрі та Південному Бузі, походи до отамана Сірка в Капулівку, щорічні майстер-класи для дітей у Черкасах на базі муніципальної Школи юних моряків, літні табори для пластунів-чорноморців та ін.
«Спас» – друга чайка, збудована у Львові. Перший корабель «Пресвята Покрова» збудовало в 1991-му році Товариство «Кіш». Він обійшов Європу, брав участь у святкуваннях історичних кораблів у всіх європейських країнах, салютував англійській королеві, черговий раз «брав» Стамбул та Дюнкерк.