Для кожного дачника сад являється його гордістю або способом заробітку. Часто трапляється так, що дачник хоче посадити молоді саджанці, збільшити ділянку городу, але заважає старе дерево. Звичайна садова техніка з цією задачею не впорається, потрібні послуги порізки. Найпопулярніший вихід із ситуації – спиляти його та заготовити дрова на зиму для розпалу печі чи каміну, але з нього також можуть вийти пиломатеріали, які можна пустити на будівництво або ремонт даху чи нової прибудови. Для цього потрібно знати, незважаючи на те, що виготовленням пиломатеріалів займається столярна майстерня та інші лісообробні підприємства, які є схеми розкрою, з яких саме порід виготовляють пиломатеріал, та підготувати необхідні деревообробні інструменти та матеріали.
Для виготовлення невеликої кількості дощок в домашніх умовах можна використовувати ручний інструмент, наприклад, лобзики. Лобзиком можна різати деревину, матеріали ДСП, пластик. З допомогою даного інструменту можна зробити рівні та криволінійні пропили, виготовляти вироби із дерева товщиною до 10 см. Можна також заготовити набори дощок різних розмірів, які можна використати для будівництва.
Вили пиломатеріалів
Існує декілька видів пиломатеріалів:
- брусок;
- брус;
- шпали;
- дошки;
- обапіл;
- горбиль.
Кожен вид пиломатеріалу круглого лісу виготовляється із стовбура натурального дерева, яке попередньо очищається від кори та гілок. Використання пиломатеріалу залежить від сорту дерева. Наприклад, із хвойних дерев частіше за все виготовляються конструкції несучого типу. Роботи по оздобленню виконуються із застосуванням дерев листяних порід. Застосування пиломатеріалів також залежить від їх сорту. Якісні пиломатеріали не повинні мати пороки – цвілі, гнилі, грибка.
Основні способи розкрою пиломатеріалів
Виготовлення стільниць, інших дерев’яних виробів відбувається на пилорамі частіше за все з застосуванням круглопилкових інструментів.
Найбільш застосовуваним інструментом є циркулярна пила, або, як називають її в народі – циркулярка. Прилад проводить розпил за допомогою диска з зубцями. Може бути ручним (переносним) і стаціонарним – у вигляді станка із масивною основою і великим столом.
Купити циркулярну пилу хорошої якості по доступній ціні можна будь-де – в стаціонарному магазині, чи в інтернет-магазині. І там, і там представлені найпопулярніші бренди, а ось ціна може відрізнятись. Разом з інструментом відразу можна придбати комплектуючі, які будуть використовуватися для різних видів робіт.
Розкрій ДСП на полотна відбувається на форматно-розкрійному верстаті. На матеріалі ставиться розмітка, по якій станок за рахунок основної та підрізної пили робить розпил. У випадку використання листкових матеріалів середньої або поганої якості знадобиться також крайкування ДСП.
Для початку потрібно підготувати витратні матеріали.
Існує декілька способів розкрою дощок:
- рустикальний;
- індивідуальне або групове розпилювання;
- тангенціальний;
- поперечний;
- радіальний.
Рустикальний метод передбачає кутові розпили, тобто розпилювання деревини відбувається під гострим кутом до самих волокон. Глибина пропилу залежить від товщини пилкового диску.
Індивідуальне розпилювання – це коли на пилорамі один електроінструмент відпилює по одній дошці від пиломатеріалу. Даний метод також можливий при роботі декількох пил, якщо обладнання пересувне. Групове розпилювання – це коли декілька електропил розпилюють колоди одночасно, в такому випадку вихід заготовок набагато більший. Груповий метод набагато дієвіший, тому його використовують найчастіше.
При використанні тангенціального методу розпилювання відбувається по дотичній до волокон прямій.
Розпилювання поперек волокон (поперечний метод) застосовується для виготовлення паркету. Для розпилу пиломатеріалів на заготовки потрібні торцювальні пили, з допомогою яких оператор спочатку робить відрізки, а потім налаштовує пилу на розпил в потрібному напрямку. Торцювальні пили мають спеціальний захист від потрапляння бруду всередину корпусу у вигляді мішків для збору пилу.
Розпилювання по радіусу до центра колоди (радіальний спосіб) являється найбільш міцним та надійним методом розпилювання. Тим паче, що пиломатеріали, оброблені радіальним способом, мають найбільш привабливий зовнішній вигляд, стають стійкими до деформацій.
Для розпилу деревини різними методами застосовують різні машини та деревообробні інструменти, серед яких – шабельні пили. Продуктивність роботи залежить від оборотів пили, живлення, напруги (якщо це електричний інструмент), рівня масла (якщо це бензиновий аналог). На глибину пропилу впливає діаметр диску – чим цей показник більший, тим пропил глибший.
Схеми розкрою дошок
Системи розпилювання деревини твердих та м’яких порід трохи відрізняються, розпилювання пиломатеріалів різних сортів також відрізняється. Якість пиломатеріалів залежить від ступеня їх обробки. При усуненні усіх дефектів з колод, вийдуть обрізні дошки, що характеризуються найвищою якістю. Також є необрізні пиломатеріали, в яких дефекти відсутні, але є декілька необроблених ділянок. Стругані матеріали не мають шорсткої поверхні на одній або двох гранях.
Тип розкрою пиломатеріалів залежить від сорту та якості деревини. Наприклад, для колод високих сортів краще використовувати розпилювання по колу. Це коли розпил відбувається паралельно корі. В результаті вийдуть чисті, якісні пиломатеріали, які потім не потрібно повторно обробляти.
Використання дешевих, неякісних пиломатеріалів не принесе ніякої користі. Якщо мова йде про міцні колоди поганої якості, то їх краще розпилювати дуже швидко, застосовуючи будь-який спосіб розпилу. Від цього виду пиломатеріалів користі мало та заробити не вдасться.
Неякісні колоди низького сорту краще відразу відкидати вбік. З пиломатеріалів середньої якості можна отримати непоганий вихід дощок, можна навіть виготовити ящики, інші вироби, але при умові, що цією роботою буде займатися професійний оператор.
Розпилювати деревину для виготовлення дощок можна двома способами. Перший метод передбачає спилювання найгіршої частини колоди без урахування збігу. На одному боці потрібно спилювати лише один пласт, потім перевертати на інший бік. Другий спосіб – це коли відбувається розпил кращої сторони колоди з урахуванням її конусноподвібної форми.
Пиломатеріал високої та середньої якості розпилюється спочатку з одного боку, поки оператор не отримає дошку потрібного розміру та якості, потім колоду перевертають на інший бік, відбувається розпил іншої грані. Кількість дощок залежить від розміру колоди та градусу повороту розпилювання. Наприклад, з колоди діаметром 60 см і повороті її на 180 градусів, вийде 8 дощок, які потрібно потім додатково обробляти.
Щоб отримати повздовжній розкрій, деревину потрібно верстати за рахунок однопільних або двопильних верстатів.
Для розпилу, розкрою дошок використовується циркулярка. Існує настільна циркулярна пила, яка встановлюється в майстерні, використовується для великого об’єму робіт. Ручна дискова пила – це інструмент невеликих, компактних розмірів, який можна брати з собою на будівельний майданчик. Цим видом інструмента часто користуються дроворуби.
На останньому етапі обробки пиломатеріалів застосовують рубанки, з допомогою яких відбувається стругання та шліфовка деревини.
Розпилювання твердих та м’яких сортів деревини
Розкрій твердих сортів деревини відбувається трьома способами:
- Простий розпил. Колода пропилюється до тих пір, поки не буде видно її серцевину. Далі колоду перевертають на 180 градусів і допилюють до кінця. Кожен шматочок пиломатеріалу після розпилювання обрізується по бокам. Такий метод застосовують для колод низької якості, оскільки пиломатеріали після методу простого розпилювання виходять неякісними з великою кількістю відходів, а сушка приводить до викривлення дошки.
- Кругове пиляння. Спочатку робиться пропил, потім колоду перевертають та роблять невеликий пропил з іншої грані. Таким чином пропили роблять до п’яти переворотів. Такі «кола» використовують для розпилу колод середньої та високої якості.
- Пиляння бруса. На першому етапі робиться невеликий пропил, як при круговому розпилюванні. Але при цьому центр колоди обробляється на іншому станку або ж продається як великий та тяжкий брус, ціна якого залежить від його якості.
Ці ж методи підходять для розпилювання деревини м’яких сортів, тільки з такої деревини вийдуть лише короткі пиломатеріали, оскільки частіше за все такі матеріали мають не найкращу якість. Для розпилювання потрібно обирати найгіршу сторону деревини та починати пиляти з неї. Великі колоди будуть мати набагато менше дефектів, але на їх обробку потрібен час.
Різьбу по дереву, якісний розкрій пиломатеріалів, інші типи робіт по дереву можна замовити в Львові, де працюють справжні професіонали своєї справи.