Відомство зазначає, що нововведення дадуть змогу оптимізувати роботу ЗВО, зробити навчання більш ефективним, а також наблизити українську освіту до європейських стандартів.
Студенти, які навчаються за контрактом, зможуть регулювати термін навчання — наприклад, завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки — здобути ступінь за 6 років. Це допоможе формувати зручний графік, якщо студент працює чи якщо він хоче заглибитися в певні дисципліни, пише міністр Михайло Федоров.
Студенти обиратимуть спеціальності після першого, другого курсу
Очільник Мінцифри також анонсував, що студенти отримають більше часу, аби подумати над питанням вибору спеціальності. Адже у 17 років це складне рішення, вважає Федоров.
“Вступаєте на певну галузь, 1–2 роки вивчаєте загальні предмети, далі вибираєте конкретну спеціальність, яка до душі”, – уточнив він.
Студент спершу обиратиме широку галузь, а після 60-120 кредитів ЄКТС зможе уточнити спеціальність у межах широкої галузі. Наприклад, у межах галузі “Соціальні науки” після 2 курсів обрати соціологію, соціальну роботу чи політологію. Це допоможе зробити більш усвідомлений вибір професії, адже випускнику школи у 17 років може бути складно визначитися з фахом на все життя.
Із 2024 року заочну та вечірню форми замінять дистанційною. Це ефективніше, ніж “купування дипломів та освіта «для галочки»”, каже Федоров.
Також цей законопроєкт фіксує мінімальний обсяг аудиторних занять. Для бакалаврів — не менше ніж 10 годин, для магістрів та аспірантів — не менше ніж 8. Раніше цей показник не регулювався і деякі заклади цим зловживали, пропонуючи студентам опрацьовувати дисципліни майже самостійно. Години аудиторних занять відтепер регулюватимуть – мінімум 10 годин (із 30) для бакалаврів та не менше 8 годин (із 30) для магістрів. Решта годин буде спрямована на самостійну роботу студентів.
Для студентів, які навчаються на регульованих спеціальностях (право, медицина, військова служба, атомна енергетика тощо) вибірковий компонент буде меншим, ніж раніше, — 10% замість 25%. А для нерегульованих — навпаки, відсоток може бути більшим за 25%.