Понеділок, 25 Листопада

Загроза техногенної катастрофи біля Трускавця посилилась

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Між містами Трускавець та Стебник Дрогобицького району Львівської області утворилось карстове провалля діаметром 200 м та завглибшки 30 – 40 м. Інформація про це до Головного управління ДСНС у Львівській області надійшла 30 вересня об 11.15 год. від чергового «Львівобленерго».

В результаті утворення карстового провалля, пошкоджено дві опори лінії електропередач 35 кВ. Електропостачання населення забезпечено по резервній схемі. Відстань від карстового провалля до дороги становить 300 м та до найближчих будівель 800 – 900 м. Потерпілих внаслідок події немає.

30 вересня проведено засідання районної та обласної комісії ТЕБ та НС, де визначено ряд заходів для недопущення виникнення надзвичайної ситуації. Для цілодобового спостереження за станом провалля на місці події працює 2 спеціальні групи.

З цього приводу трускавецький сайт protruskavets.org.ua написав, що мешканці багатоповерхівок Сагайдачного, Мазепи, Данилишиних (у Трускавці) стверджують, що близько восьмої вечора 28 вересня відчули підземні поштовхи в своїх квартирах.

Такі поштовхи можуть бути спричинені обвалами в пустотах, що утворились в наслідок видобутку корисних копалин в сусідньому місті Стебнику. За даними фахівців, навколо Трускавця є 30 мільйонів кубометрів пустот, частина з яких ніяк не контролюється і затоплена”.

Пізніше в ГУ ДСНС Львівщини повідомили, що епіцентр землетрусу розташований на глибині 2,2 км. Координати епіцентру: широта 49.3018, довгота 23.6019.

А у серпні минулого року землетрус силою 2,8 бали стався у сусідньому містечку Стебник.

Вигляд на карстове провалля з висоти (фото Володимира Васюти)

І далі: “Хто їздить по дорозі Львів — Трускавець, чи то з Дрогобича, чи то з ближніх сіл та містечок, напевно зауважили її деформацію (просідання та тріщини) дорожнього полотна безпосередньо перед спуском до Трускавця.

За свідченнями фахівців, в районі деформації дорожнього полотна можливий грандіозний карстовий провал, що приведе до утворення солоного озера та зникнення автомобільної дороги Львів-Трускавць. Цілком очевидно, що такий катаклізм приведе до ряду інших негативних явищ в навколишньому середовищі аж до техногенного землетрусу. Та найголовнішим тут можуть стати зміни гідрологічного режиму в регіоні, що в свою чергу несе величезну загрозу для мінеральних вод Трускавця – аж до можливої їх втрати. Справа в тому, що в районах, де сформовані поклади калійно-магнієвих мінеральних руд, як правило, формуються і різноманітні мінеральні води. Так є в цілому світі (зокрема і в Німеччині, де знамениті бальнеологічні курорти розміщені поруч з калійними виробництвами), так є і в Трускавці, де на формування знаменитих мінеральних вод безпосередній вплив мало Стебницьке родовище полімінеральних руд, ще й при суттєвому впливі Бориславського нафто-газоносного родовища. В результаті складних геологічних процесів ми і отримали букет мінеральних вод Трускавця і її знамениту та унікальну троянду – «Нафтусю».

Коментар міського голови Стебника Петро Старосольського: “Переді мною договір купівлі-продажу фондом держмайна. Пакет акцій Полімінералу був проданий публічному акціонерному товариству, компанії Райс. Вони повинні були витратити на минулий рік на квітень 1 мільярд гривень на природоохоронні заходи. Сьогодні власники заводу жодних заходів для відвернення катастрофи не проводять. Тоді як земля з-під ніг мешканців Стебника та довколишніх сіл може піти будь-якої миті.

Коментар  Зеновія Вариводи, екс-керівника Стебницького калійного комбінату, кандидата технічних наук, члена-кореспондент Академії гірничих наук України:

– Чи може Стебник за таких обставин провалитися під землю?

– Потенційна загроза завжди є. Але на сьогодні, я би сказав, що самому Стебнику, мікрорайонам, де живуть люди, таке не загрожує.

– Ви можете порівнювати, як колись контролювали ці всі речі, і як все відбувається зараз.

– В минулому геологічна служба дійсно здійснювала контроль всього, що відбувається під землею. Були нормальні напрацювання. В останні роки, особливо після приватизації “Полімінералу”, такого контролю, як раніше, нема. Ось у чому проблема.

– Скільки порожнеч є під Стебником?

– …Є на рудниках приблизно 30 мільйонів кубічних метрів пустот. Під Стебником — 15 мільйонів. Але ці порожнечі локалізовані. Тут державні служби за ними наглядають. А ось другий рудник, де є автодорога Трускавець-Дрогобич, про яку я казав, доходить до Модрич, і він затоплюється. Ось тут біда. Нічого не роблять. Саме в цій зоні може бути катастрофа. І загинуть люди. Сто відсотків”.

Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський заявив про те, що загрози людям такий обвал не несе.

“Обвал був прогнозований давно. Небезпеки Трускавцю і його мінеральним родовищам жодної. На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води по типу мертвого моря”, – каже Кульчинський.

Окрім того, дехто навіть порівнює такі природні явища із водоймами у місті Калуш Івано-Франківської області, мешканці якого вже мають своє “мертве море” з надзвичайно високою концентрацією солі – це Домбровський кар’єр.

“Там як і в Стебнику біля Калуша видобували калійну сіль (і шахтним і відкритим способом). Після консервації кар’єру у 2003 році почалося затоплення. Особливо стрімко кар’єр почав затоплюватися після повеней 2008 і 2010 років. Водойма, що з’явилася на місці кар’єру щороку збільшується в розмірах і вже досягла колосальних розмірів! Нищенаведене супутникове фото 2013 року (інших нема) не відповідає дійсності, оскільки за останні 4 роки рівень води значно піднявся”, – пише мешканець Калуша пан Олег.

Мешканці Львівщини передбачали обвал, вони остераються затоплення навколишніх сіл та розмивання ґрунту. Раніше, 15 вересня Дрогобиччини вже створили петицію до Президента України “Про недопущення техногенної катастрофи ( провалення під землю міст Стебник, Трускавець, Дрогобич та ближніх сіл)”.

“Шановний пане Президент! До вас звертаються громадяни Дрогобиччини , що у Львівській області.

Просимо Вас звернути увагу на масштабну проблему, що виникла у нашому регіоні. Пустоти площею 8 млн. метрів кубічних утворилися внаслідок видобутку калійних солей (м. Стебник Львівської області). Вони постійно заповнюються водами, що призводить до розмивання ґрунту. Це може призвести до техногенного землетрусу та великих руйнацій. Обов’язково зруйнуються автодороги Дрогобич – Трускавець, водогін Гірне – Дрогобич, електромережі, підземні комунікації. Найстрашнішим наслідком даної катастрофи стане те, що під землею опиняться населені пункти Стебник – Трускавець – Солець – Дрогобич і це призведе до людських жертв.

Переконливо просимо Вас, пане Президент, прийняти необхідні рішення та дії в найкоротший термін щоб уникнути екологічної катастрофи та втрати українських земель!”- йдеться у тексті петиції.

Додамо, що про загрозу техногенного землетрусу біля Трускавця у Львівській області говорять вже з десяток років.

Обвали землі може спровокувати землетрус. Деякі правила поведінки у разі такої небезпеки:

  •  Зберігайте спокій, уникайте паніки.
  • Дійте негайно, як тільки відчуєте коливання ґрунту або споруди. Головна небезпека, яка вам загрожує – це предмети і уламки, що падають.
  • Швидко залишіть будинок і відійдіть від нього на відкрите місце, якщо ви знаходитесь на першому-другому поверсі.
  • Негайно залишіть кутові кімнати, якщо ви перебуваєте вище другого поверху.
  • Перейдіть у більш безпечне місце, якщо ви знаходитесь у приміщенні. Станьте в отворі внутрішніх дверей або в кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів.
  • Якщо можливо, сховайтеся під стіл – він захистить вас від падіння важких предметів та уламків.
  • Не кидайтесь до сходів або до ліфта, якщо ви знаходитесь у висотній споруді вище п’ятого поверху. Вихід зі споруди буде заповнений людьми, а ліфти вийдуть з ладу.
  • Не запалюйте сірники, свічки й не користуйтеся запальничками під час та одразу після підземних поштовхів, оскільки може статися пожежа або вибух через витік газу, бензину чи інших легкозаймистих речовин.
  • Вибігайте з будинку швидко, але обережно. Остерігайтесь уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки.
  • Віддаліться від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач.
  • Зупиніться, якщо ви їдете автомобілем, відчиніть двері та залишайтесь у машині до припинення коливань.