Європейська комісія рекомендувала надати Україні та Молдові статус кандидата в члени ЄС, повідомляє Bloomberg з посиланням на два джерела.
За даними співрозмовників, агентства, рішення було у п’ятницю, 17 червня, з умовами, які Київ має виконати у майбутньому. Вони стосуються принципів верховенства права, справедливості та боротьби з корупцією.
Ця рекомендація є особливо важливою для України, яка так багато свого політичного майбутнього інвестувала у тісніші стосунки з Європою, оскільки шукає моральної підтримки у протидії російській агресії.
«Україна є європейською державою, яка надала достатньо доказів своєї прихильності до цінностей, на яких заснований Європейський Союз», – йдеться у рекомендації. «Тому комісія рекомендує надати Україні статус кандидата», розуміючи, що вона вживає ряд конкретних кроків.
Не існує швидкого способу прискорити складний процес членства, який зазвичай може тривати більше десяти років. Хорватія була останньою країною, яка приєдналася до блоку, і процес подачі заявки тривав 10 років, перш ніж він був офіційно прийнятий у 2013 році.
Остаточне рішення про надання Україні статусу кандидата має схвалити всі 27 держав-членів ЄС на саміті 23-24 червня.
Висновок ЄК буде рекомендацією для Ради ЄС, яка має ухвалити рішення про наступні кроки.
Далі заявка України на вступ до Євросоюзу обговорюватиметься на рівні європейських лідерів у Європейській раді.
При цьому, деякі країни ЄС виступають проти надання Україні статусу країни-кандидата. Віцепрем’єр із європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина говорила, що проти цього висловилися три країни. За даними ЗМІ, серед них Австрія та Данія.
8 червня Європарламент підтримав резолюцію із закликом надати Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. «За» проголосували 438 євродепутатів. 9 червня лідери фракцій Європарламенту закликали надати Україні та Молдові статус кандидата, а також працювати над наданням такого ж статусу Грузії.