29 грудня Львів здригнувся від масованої атаки росіян. Найбільше постраждав один із дворів Сихівського району, зокрема будинок №56 на вулиці Хоткевича. Загалом унаслідок ракетного удару пошкоджено близько 18 будинків і 4 навчальні заклади: три школи й дитсадок. “Еспресо.Захід” розповідає, що відбувається на місці зараз, майже через тиждень після удару.
Львів’янка Оксана Вербовська проживає в будинку на вул.Хоткевича, 60. Це – суміжна будівля, розташована перпендикулярно до 56-го, яка на другому місці за рівнем руйнувань.
Внаслідок ударної хвилі у квартирі жінки вибито 3 вікна та два балкони, які “полетіли” у квартиру. Зараз вона з сім’єю та собакою продовжує тут жити.
“У момент удару я гуляла з псом, бачила, як це все відбулося. Собака почав мене тягнути, ще не розуміла, що він таке робить. Люди неподалік лягали на землю, а я якось вирішила не лягати. Думаю, в мене куртка світла… На той момент вдома у мене залишилися самі діти й лежача свекруха. Все відбувалося дуже швидко, а на доньку впало скло з міжкімнатних дверей, але приземлилося на ковдру, тому з дитиною все нормально. Діти пішли у ванну й ховалися там”, – ділиться жінка.
Комісія з ЖЕКу, яка прибула на місце удару, склала акт пошкодження. Оксана каже, що на кожну кімнату дали безплатну клейонку відповідно до потреб мешканців, однак заклеювати її мусили вже самі жителі.
Окрім того, людям сказали замовити вікна, а вже після того, як їх встановлять, буде відома сума й акт виконаних робіт, мешканцям відшкодують гроші. Терміни ремонтів наразі назвати не можуть.
“Нам сказали, що відшкодують гроші лише за вікна, які виходять на вулицю. За балкони та міжкімнатні двері виплат не буде. Вікна у квартиру в середньому будуть коштувати 12 тис. грн за одне”, – зазначає Вербовська.
Жителям також пропонують допомогу від благодійних фондів. Родина Оксани зверталася по таку до спільноти Святого Егідія. Тут зареєструвалися на допомогу продуктами, де на кожного члена сім’ї надали набір їжі.
“У нас був вимкнений газ, тому приготувати щось ми не могли. Також біля 56-го будинку був благодійний фонд, вони приносили нам до квартири гарячу їжу. Я сказала, що ми дуже не потребуємо її, однак нам відповіли, що “вам усе одно зараз не дуже до готування”. Треба було позбирати все скло й повикидати, адже у квартирі його було по кісточки”.
Грошову допомогу на суму 10 800 грн надає й організація Acted. Це – французький гуманітарний фонд, який пропонує фінансову допомогу громадянам України. Раніше такі виплати в організації видавали переселенцям та вразливим категоріям ВПО.
Зараз благодійники видають виплати тим, у кого постраждала квартира чи її мешканці, які отримали поранення чи загинули.
Два дні тому родина не витримала холоду у квартирі й почала забивати вікна фанерою. Чоловік Оксани знайшов фанеру сам, адже тонка плівка, на жаль, не врятує від зимових холодів.
Хоч після удару минуло вже кілька днів, на вулиці Хоткевича, 56 і досі напружена атмосфера. У дворі – спалені машини, будинок, якому не пощастило постраждати найбільше, – загороджений, а у дворі патрулюють нацгвардійці.
Нагадаємо, що людям, чиї авто зазнали пошкоджень під час ракетного удару 6 липня на вулиці Стрийській, місто не виплачувало грошей. Відтак, схоже, і в цьому випадку мешканці можуть сподіватися лише на певну грошову допомогу від міжнародних благодійників, “єВідновлення” або ж на власні сили.
Пані Катерина, яка мешкає на 7-му поверсі пошкодженого будинку, також ділиться враженнями. Квартира жінки постраждала настільки, що фактично не підлягає відновленню.
Її онука, також Катя, каже, що внутрішні пошкодження будуть ремонтувати своїми силами. Зараз зібрали акти, зробили оцінку пошкоджень і заміри вікон. За її словами, вже 9 січня очікується встановлення. На щастя, в пані Катерини вхідні двері не постраждали, тому принаймні з цим проблем не буде.
Наразі внучка з бабусею кажуть, що не встигли прийняти допомогу від міжнародних благодійних організацій, хоч пропозицій було багато. Родички діляться, що поки отямлюються від пережитого й планують податися на державну програму “єВідновлення”, яка мала б надати виплати за пошкоджене майно.
У звʼязку з тим, що пані Катерина отримала поранення внаслідок російської атаки, в лікарні їй написали висновок, де вказано, що жінка пережила акт терору проти мирного населення. Відтак відкрито кримінальну справу. Катерина стверджує, що з нею вже зв’язувалися слідчі для підтвердження інформації та свідчень.
Попри пропозиції влади переїхати до модульного будиночка, вона вирішила зупинитися в родичів – ті радо прийняли до себе. Крім того, треба було забрати й кота, який дуже налякався звуку.
“Ми не могли знайти кота, він пропав і ми думали, що він вистрибнув із 7-го поверху на вулицю. Виявилося, що просто заховався в надійному місці й постраждав найменше. Основне, що цей дім не розпався, як картковий. Будинку вже років 50, ми переїхали сюди молодими. Все буде добре, віримо, що будинок відбудують”, – діляться жінки.
Мешканки намагаються не падати духом і вірять у те, що все буде добре. Кажуть, що дім відновлять, а головне, що самі живі й здорові.