У Львові розпочався проєкт ревіталізації (відновлення) старого трамвайного депо, побудованого у 1894 році в новий соціальний хаб Lem Station, на на розі вулиць Сахарова і Вітовського. Вже з’явились оновлена візуалізація проєкту, відкриття якого планується у 2023 році.
Депо було збудовано в 1894-му році, саме тоді у Львові запрацював перший електричний трамвай (до цього функціонував кінний). Територію було призначено під зберігання і ремонт трамваїв. Тут же знаходилась електростанція, що живила лінію. Згодом, на вулиці Городоцькій відкрили інше депо, до якого і переїхав трамвай, а старе, на розі Сахарова і Вітовського, було покинуто.
Концепція проєкту передбачає ревіталізацію будівель, не порушуючи їхнього історичного сенсу. На місці депо планують зберегти частину станцій без добудов і кондиціонерів, залишити фасади, структуру даху, вікна та трамвайні колії.
У новому креативному артпросторі з’являться зони для воркшопів, громадських заходів, освітніх центрів, лабораторій для наукових розробок і багато іншого. Інфраструктура проєкту містить: івент-зону, коворкінг, фудкорт, відкриті тераси, майстерні.
Проєкт передбачає реконструкцію частини трамвайного депо на перехресті вулиць Сахарова і Вітовського у Львові на користь створення креативного простору для стартаперів, IT-фахівців, фрілансерів. Там буде і громадський простір доступний для усіх львів’ян.
«Тут уже почалися підготовчі роботи. Вже можна побачити перші роботи з Поліклініки, задньої частини депо. Там буде Maker Space, зона де будуть працювати стартапи. На майданчику встановлено більше 10 дорожній знаків, перенесені комунікації, команда чекає на останні дозволи і тоді приступає до ремонтів у цій зоні колишньої поліклініки», – розповів керівник управління інвестицій ЛМР Роман Старецький.
Завершення реалізації проєкту планується навесні 2023 року, але роботи будуть проводитися в кілька етапів. Частина основних робіт повинна завершитися восени 2021 року.
Цікаво, що вже через рік-півтори можна буде побачити новий громадський простір, який буде загальнодоступним для мешканців та туристів міста. Зараз на цьому місці паркуються автомобілі ЛКП “Львівелектротранс”. Площу назвали площею Лема. Це місце буде інтегроване із трамвайною зупинкою на Сахарова, а огородження, яке зараз розділяє ці два простори, приберуть. Створять також і дитячий майданчик, збережуть колію і будуть використовувати її для певних гастрономічних подій.
Центральний ангар буде позиціонувати себе як пасаж, що стане водночас такою транзитною зоною разом з внутрішнім сквером, через які ви зможете вийти фактично до парку Культури та Стрийського парку. Проект передбачає створення там своєрідної пішохідно-велосипедної вулички. Там також відбуватимуться й різні події.
ТОВ «Лем стейшн» засноване відомими львів’янами: Тарас Добрянський, Олег Дрінь, Марк Зархін, Тарас Кицмей, Дмитро Косарєв, Олег Мацех.
Загальна площа території складає приблизно 5 тисяч квадратних метрів. Інвестор 50 років оплачуватиме оренду місту в розмірі 5% від загальної вартості об’єкту. Квартал отримав назву Lem Station на честь польського письменника-фантаста Станіслава Лема, що народився і жив у Львові.