Понеділок, 25 Листопада

Як реставрують “замок на Чупринки”, один з найгарніших будинків Львова

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Редакції Tvoemisto.tv вдалося потрапити за риштування подвійного будинку, збудованого на початку ХХ століття.

Будинок №50-52 по вулиці Чупринки, відомий як палац Сосновського, повернеться до автентичного вигляду. Над відновленням пам’ятки працюють реставратори «Оберіг груп»: знімають пізні нашарування, чистять і відновлюють утрачені елементи поверхні фасаду.

© tvoemisto.tv

© tvoemisto.tv

Стіни будинку спершу були гладкими, але пізніше їх вкрили цементом. Із часом це покриття розтріскалось, тріщини від вібрації розширювались, і будинок руйнувався. Зараз команда реставраторів відновлює стіни й колони.

Таким був палац без риштування. Фото mihalych-lv.livejournal.com

© tvoemisto.tv

«На момент реставрації більшість колон була вже зруйнована, – розповів керівник реставраторів Андрій Федоришин. – Можна було пробувати їх склеїти, але через те, що тут постійні вібрації від трамваїв, є небезпека, що шматки фасаду відпадуть і нароблять шкоди. Ті елементи, які зараз несуть загрозу, відливають у майстерні й замінять на нові». Також ковалі відновлюють металеві елементи.

© tvoemisto.tv

© tvoemisto.tv

По завершенні реставрації будівлю не фарбуватимуть, а вкриють глазур’ю – спеціальною фарбою, яка захищає поверхню, але не змінює її кольору та структури. Робота триватиме, поки температура надворі не впаде до мінус п’яти градусів. Навесні планують реставрувати аркади й розписи. За інформацією Львівської міської ради, вартість робіт – 1 мільйон 300 тисяч гривень. Замовило реставрацію управління охорони історичного середовища ЛМР.

© tvoemisto.tv

© tvoemisto.tv

© tvoemisto.tv

Історично палац Сосновського – це два будинки в одному. Архітектор Юзеф Сосновський спроектував для себе будинок, що схожий на середньовічний замок із левом на вході. Його збудували у 1900-1901 роках, а сусідній, на розі з вулицею Левинського – 1907-го. Сосновський спершу мешкав у цьому будинку, а згодом продав його львівському колекціонеру-бібліографу Францішку Бесядецькому (тому будинок також називають палацом Бесядецького). Будинок збудований у псевдоготичному стилі з елементами венеційської готики.

© tvoemisto.tv

Автор: Дарія Скрипнюк для Твоє Місто.