Різноманітні добавки необхідні не тільки для організму людини. Домашні улюбленці також потребують особливого догляду, тому уважний власник дбає про повноцінне харчування та наявність достатньої кількості вітамінів у раціоні пухнастика.
Кожен кіт має потребу у вітамінах та мінералах. На відміну від білків, жирів та вуглеводів, потреба у мінеральних солях та інших корисних добавок є невеликою. Проте саме вони забезпечують обмін речовин та позитивно сприяють на імунітет вихованця, допомагаючи йому протистояти різноманітним захворюванням. Полиці сучасних зоомагазинів пропонують чудовий асортимент вітамінно-мінеральних комплексів та харчових додатків, необхідних для покращення травлення, укріплення імунітету та ін. У всьому різноманітні досить легко загубитись. Далі ми розберемо які вітаміни для кота є дійсно необхідними та як зробити оптимальний вибір.
Вітаміни для кота: кому та для чого потрібні
Якщо тварина харчується спеціалізованим кормом високого класу, то багато корисних речовин, необхідних для потреб організму, вже включені у склад продукту. Слід не забувати, що їх вміст матиме відмінності. Це залежить від класифікації корму за віком та станом здоров’я пухнастика. Логічно, що для активних та молодих тварин необхідна одна кількість вітамінів, а для котів похилого віку — інша.
Багато виробників пропонують лікувальні раціони. Але не слід захоплюватись ними та, краще, купувати їх за рекомендацією ветеринара. Надмірна кількість корисних речовин може стати причиною зворотного ефекту та мати негативні наслідки.
Деякі люди вважають, що домашня їжа значно корисніша, ніж магазинні раціони. Ця думка є хибною, адже власноруч приготовані каші, супи чи інші страви, не містять у своєму складі всі необхідні вітамінні комплекси. Крім того, самостійно складно визначити вміст корисних речовин у тих чи інших продуктах, а ще й урахувати особливості кішки. Натомість у промислових кормах необхідні співвідношення розраховані чітко до індивідуальних потреб вихованця.
До головних причин дефіциту вітамінів у організмі тварини відносять:
- Незбалансоване харчування;
- Наявність паразитів (гельмінти порушують засвоєння добавок в організмі);
- Лікування антибіотиками;
- Порушення функціонування травлення та ШКТ;
- Інфекції та різноманітні хронічні захворювання (через боротьбу з інфекціями, організм потребує більшої кількості вітамінів);
- Операції (створюють стрес для організму та пошкоджують цілісність тканин);
- Період відновлення після хвороби (у цей час потрібна більша кількість вітамінів);
- Недостатня або навпаки збільшена фізична активність;
- Особливі стани (вікові особливості, вагітність та вигодовування);
- Наявність стресів (напруження нервової системи збільшує витрату вітамінів).
Визначити недостатню кількість корисних речовин в організмі тварини може тільки ветеринар. Тривожними ознаками є:
- Надмірне випадання шерсті;
- Запалення, сухість шкіри або лупа;
- Жирна або навпаки позбавлена блиску шерсть;
- Порушення зору;
- Швидка втрата або набір ваги;
- Зниження апетиту та фізичної активності;
- Порушення роботи опорно-рухового апарату чи серцево-судинної системи.
Надлишок корисних речовин (гіпервітаміноз) зустрічається набагато рідше та зазвичай виникає внаслідок накопичених у печінці жиророзчинних вітамінів.
Які вітаміни необхідні коту
Для повноцінної життєдіяльності домашнім улюбленцям необхідні та ж самі вітаміни, що і людям. Відмінність у тому, що для пухнастиків не можна купувати добавки у звичайній аптеці. Частково корисні добавки отримуються з харчування, але досить часто це треба коригувати спеціальними комплексами.
Для повноцінної життєдіяльності домашнім улюбленцям необхідні:
- Вітаміни: A, B, C, E, D3, H.
- Мінерали: магній, калій, мідь, фосфор, селен, йод, марганець, кальцій та залізо.
- Амінокислоти: біотин, таурин, L-карнітин.
Багато виробників пропонують мультивітамінні комплекси, котрі містять у собі всі необхідні елементи відповідно до життєвого періоду тварини. Зазвичай вони мають спеціальні маркування, наприклад: “вітаміни для кошенят” (рос. витамины для котят), “для вагітних кішок” і т.д.
Якщо тварина перенесла стерилізацію, кастрацію та інші оперативні втручання, то оптимально отримати консультацію ветеринара, котрий з точністю скаже, які добавки необхідні пухнастику. Також є необхідність давати вітамінні комплекси тваринам похилого віку. Попередньо краще пройти обстеження, щоб визначити чого бракує котові та перевірити наявність хронічних захворювань.