Понеділок, 30 Вересня

Як обрати університет у Словаччині і не помилитися

Якщо майбутній абітурієнт та його батьки обрали Словаччину як країну для здобуття вищої освіти, то наступний важливий етап – обрання університету. Чому це так важливо? Тому що кожен вищий навчальний заклад має свої особливості, свої плюси та мінуси, має свої напрями та можливості. То як же обрати цей університет? Розповідаємо!

Огляд освітньої системи в Словаччині

У Словаччині така сама система освіти, як і у інших країнах Європейського Союзу. Після закінчення повної середньої освіти абітурієнти вступають до університетів. Для початку йдуть, щоб отримати ступінь бакалавра, де навчання триває найчастіше 3 роки на очній формі, а за бажанням потім вступають до магістратури, де навчання триває ще два роки. Для повної консультації з будь-якої форми навчання можна звернутися до компанії Free Student, щоб у подальшому вступити на обраний ступінь.

Заочна освіта в Словаччині теж є, але важливо знати, що іноземні студенти при вступі на цю форму не отримують ВНЖ і до того ж найчастіше приїжджати до університету потрібно буде не раз на кілька місяців, а щотижня (наприклад, у п’ятницю). Навчання на такій формі складає 4 роки.

В університеті студенти отримують оцінки у буквеному форматі (A, B, C, D та Fx), а за контрольні, тести та проєкти можуть отримувати бали у відсотковому варіанті.

Освітня система Словаччини орієнтована насамперед на практику, тому для навчання використовують сучасні навчальні матеріали, реальний досвід підприємств та викладачів. Також в усіх університетах є лабораторії та кабінети для практичних занять, в яких є все необхідне для реалізації отриманих теоретичних знань на практиці.

Критерії вибору університету

Що насамперед впливає на вибір університету? По-перше, його профіль та напрямок, адже у Словаччині не в усіх університетах є медичні, творчі чи економічні факультети. Тому спочатку варто обрати напрямок і далі відштовхуватися від того, в якому університеті він є.

По-друге, оцінки абітурієнта. З високими балами та готовністю здавати досить складні вступні іспити, можна намагатися вступати до таких університетів як Університет Коменського у Братиславі, Економічний університет у Братиславі або Університет Павла Йозефа Шафарика у Кошиці. Якщо оцінки не відмінні, але високі, можна вибрати або навчальний заклад, де приймають за середнім балом, або обрати спеціальність, для вступу на яку необхідно складати вступні іспити.

По-третє, можна обирати за містом, де розташований університет. Наприклад, Кошице знаходиться близько до кордону з Україною, тут багато українців та й доїхати додому буде простіше. А та сама Братислава розташована близько до Австрії та Німеччини, тому там більше перспектив та можливостей у подальшому.

Ресурси для дослідження

Для того, щоб обрати університет та спеціальність, найкраще звернутися до агентства, яке займається вступом, а також самостійно вивчити інформацію, яка є на сайтах університетів (деякі навчальні заклади переклали основну інформацію на українську та англійську). Додатково в соціальних мережах можна знайти студентські групи і прочитати їх думки про навчання, хоча в першу чергу варто приймати рішення про вибір університету спираючись на свою особисту думку та свої бажання.

Процес подачі заявки

Вступна кампанія наступного навчального року починається вже у жовтні\листопаді, а творчі факультети в цей час вже закривають перше коло прийому, тому найкраще прийняти рішення про вступ якомога раніше.

Більшість спеціальностей закривають прийом документів в останній день березня. Тоді мають бути подані всі необхідні документи (кожний факультет має свої вимоги). Тому для вступу в першу чергу потрібно подати заявку в електронній формі, оплатити її, а також надіслати поштою фізичний варіант як самої заявки, так і необхідних документів у разі потреби.

Після подання заявки, представники факультету комунікують з абітурієнтом у разі, якщо не вистачає документа або повідомляють про те, коли, де і в якій формі проходитимуть вступні іспити (якщо вони є).

Фінансові аспекти

Що стосується фінансової сторони питання освіти у Словаччині, то якщо абітурієнт (у тому числі і іноземець) вступає на навчальну програму, яка буде викладатися словацькою мовою, навчання буде безкоштовним. Також в університетах є спеціальності, які передбачають і навчання англійською, але в такому разі один рік коштуватиме студенту від 2500 євро, а загалом ціна може досягати і 5000 євро на рік.

Якщо студент після першого курсу розуміє, що все ж таки помилився з вибором спеціальності, то в такому разі він може перевступити на іншу спеціальність, факультет або навіть у інший навчальний заклад. Але в такому разі за останній навчальний рік потрібно буде заплатити, оскільки на безкоштовне навчання закладається стандартний час – 3 роки бакалаврату та 2 роки магістратури. Ціна за рік залежить від університету, але ціна доволі доступна, починається вона від 550 євро.

Вартість гуртожитку для студента обійдеться у суму від 70 до 100 євро (все залежить від університету та міста) і загалом студенту на місяць необхідно близько 250 євро для нормального існування (з урахуванням, що він готуватиме вдома або харчуватиметься у студентській їдальні).

У студентів також є можливість отримати стипендії, але про них варто дізнаватися вже в самому університеті, оскільки скрізь правила та бюджет різні.

Підсумки

Абітурієнтам найкраще вступати в першому колі вступної кампанії і тверезо оцінювати свої можливості, оскільки іноді буває, що через амбіції людина вступає до Братислави, але потім їй дуже важко вчитися і справа може дійти до відрахування.

І, звичайно, чим раніше абітурієнт визначиться з університетом та спеціальністю тим краще, тому що буде час підготуватися до вступних іспитів, якщо вони є, а також підтягнути знання словацької мови.