В Україні закон заборонив використовувати сперму військових після їх загибелі. Над правкою вже працюють

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Медична адвокатка Олена Бабич розповіла, що консультувала удову військовослужбовця, який за життя кріоконсервував сперму перед тим, як іти на фронт. Після його загибелі жінка не зможе народити від нього дитину, адже нова поправка до закону забороняє використовувати клітини після смерті.

Бабич на сторінці у Facebook зазначила, що сімейна пара оформила всі необхідні документи — договір, довіреність на дружину, заяву щодо використання сперми для народження бажаної спільної дитини.

“Нагадаю — нещодавно наші законодавці так сильно переймались за фінансову складову кріоконсервації біологічного матеріалу військовослужбовців, що прийняли закон, яким… заборонили використовувати сперму військового після його загибелі (!). З березня клініки будуть зобовʼязані її утилізовувати”, – зазначила вона

“От як пояснити вбитою горем жінці, яка буквально пару місяців назад оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?! Вибачте, але я до цього часу не можу зрозуміти мотиви прийняття цієї заборони”, – додала Бабич.

Судячи з коментарів під дописом адвокатки, про нову норму ніхто не знав, навіть лікарі. Ця законодавча норма не висвітлювалася і у ЗМІ.

Яким законом забороняється використання збережених клітин після загибелі військового

Закон про який каже Бабич, Верховна Рада ухвалила 22 листопада 2023 року. Його назва: “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права військовослужбовців та інших осіб на біологічне батьківство (материнство)”. Закон набере чинності 22 березня 2024 року.

У пункті 3 Передкінцевих і перехідних положень закону нардепи додали наступну норму: “у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією”.

Закон прокоментувала військовослужбовиця Ярина Чоргогуз.

“Я військова і принципово давно не лізу в політичні розборки, мене це не цікавить. До того моменту, коли Верховна Рада не приймає тихо у всіх за спиною, без публічної дискусії, закон, який передбачає заборону зберігання біоматеріалів військових по їхній загибелі”, – зазначила вона.

Чорногуз нагадала, що клініки репродуктології в Україні робили зі знижкою -50% для військових забір генетичних матеріалів для кріоконсервації на випадок каліцтва чи смерті, аби другий партнер міг зачати дитину з його біоматеріалів. А тепер, зазначає Чорногуз, закон цю опцію скасовує.

“Аргументація при ухваленні закону, яку мені вдалося розвідати серед знайомих депутатів звучала така: “Держава не стягне виплати дітям народженим по смерті військових”, – процитувала вона своїх співрозмовників.

“Нешановні ініціатори цього закону, невже ви дійсно вважаєте, що вдови та вдівці народжують дітей на самоті по загибелі своїх коханих на війні заради виплат? Це треба розуміння гуманності та шлях військової людини мати на рівні нижче плінтуса. Якщо держава не стягне виплати, то може варто саме ці виплати у цьому конкретному випадку скасувати чи зменшити? А право народити дитину по загибелі коханої людини воїна таки залишити?”, – наголосила Чорногуз.

Чи можливо скасувати закон або внести зміни

Народна депутатка Соломія Бобровська (фракція “Голос”) повідомила, що разом з Чорногуз готує законопроєкт про зміни до цього закону, який забороняє використовувати клітини воїна після його смерті для народження дитини.

Зазначається, що важливо встигнути ухвалити його до березня 2023, аби біоматеріали військових, які уже загинули, не утилізували і вдови могли їх використовувати.

Народна депутатка Ірина Геращенко (фракція “ЄС) написала, що “шокована”.

“Я шокована, бо в першому читанні цього не було, навпаки, саме під створення такого банку біоматеріалу на випадок загибелі цей закон і писався. На другому читанні я не була в ВР… і не розумію, як це могли протягти. Я готую термінові зміни до цього закону і буду вимагати напочатку лютого прийняти його вцілому”, – заявила вона.

За її словами поправку внесли до другого читання представники монобільшості і проголосували на комітеті.

“Вибачте всі. Парламент не мав права такого приймати. Це не перший випадок, коли до другого читання закон стає гірше, але це жах, жах, жах. І ми зараз негайно маємо це виправити”, – підкреслила Геращенко.