Верховна Рада прийняла закон про цифровізацію української армії, зокрема, він передбачає створення єдиного електронного реєстру військовозобовʼязаних та автоматичне отримання статусу учасника бойових дій. Рішення підтримали 249 парламентаря. Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Ірина Геращенко.
Законопроєкт №10062 вносить зміни до деяких Законів України. Раніше народні депутати казали, що він усуває бюрократичні перепони для надання статусу учасника бойових дій. Зокрема, уточнює взаємодію державних реєстрів і спрощує процедуру оформлення статусу учасника бойових дій під час воєнного стану.Також парламентарі погодили створення реєстру мобілізованих, привʼязаного до єдиного реєстру виборців.
Законопроєкт передбачав передачу Міністерству оборони даних про громадян віком від 17 до 60 років, які містяться у різних державних реєстрах: Податкової служби, МОЗ, Мін’юсту, МВС, ЦВК, Держміграційної служби та інших відомств.
Пропонувалося, щоб військове відомство отримало доступ до особистих номерів телефонів та адрес електронної пошти військовозобов’язаних. Вся відповідна інформація має міститися в електронному кабінеті військовозобовʼязаного.
За словами Геращенко, депутати не підтримали поправки про внесення в реєстр боржників, адміністративні правопорушення і отримання підозри до вироку суду та інші «антиконституційні норми».
У Міністерстві оборони кажуть, що цей законопроєкт є «критично важливим для обороноздатності України». Його реалізація сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також переведе послуги та процеси для військовослужбовців у цифровий формат.
- Якщо ви зареєстровані у Львові, а живете у Києві, в ТЦК зможуть це побачити.
- Відпаде необхідність в рейдах по ресторанах і спортзалах.
- Швидше вдасться ідентифікувати українців, які не стоять на військовому обліку.
- Не буде повторних повісток.
Так, закон дозволить:
- Посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
- Удосконалити реєстр призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо.
- Запровадити можливість створення і використання цифрового військового-облікового документа (сертифікату).
- Створити реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який забезпечить надання онлайн-послуг військовослужбовцям.
- Створити портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Наприклад, з’явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних в системі.
Зазначається, що оборонне відомство та Генеральний штаб Збройних сил України підтримують законопроєкт.
Якщо даних немає у реєстрі, ТЦК «не побачить» людину?
Не зовсім так. Як заявила заступниця міністра оборони Наталія Калмикова, є можливість виявляти військовозобов’язаних, навіть якщо вони не оновлювали дані у ТЦК або їх немає в «Оберегу».
«Навіть якщо людини не буде в Реєстрі військовозобов’язаних – є інші реєстри, за якими ми в будь-якому випадку (виявимо, – ред.)», – заявила вона і зазначила, що кожен у сучасному світі залишає цифровий слід.
Наприклад, МОЗ передаватиме дані про номер телефону, електронну пошту, відомості про стан здоров’я – все, що в базу даних заносив сімейний лікар.
Міністерство внутрішніх справ передаватиме таку інформацію:
- наявність (відсутність) судимості
- відомості про володіння транспортним засобом
- інформація про водійські права
- дозвіл на зброю
Державна податкова служба надасть дані про роботу (код підприємства, місце роботи, посаду). Міністерство освіти – про те, де чоловік навчається, коли закінчує навчання, чи здобуває другу вищу освіту.
Крім того, у системі буде електронний кабінет, електронний військовий квиток та електронна облікова книжка. Завдяки обміну даних в «Оберезі» відображатиметься, якими послугами користується людина і де вона знаходиться. За словами Калмикової, фактично військовозобов’язаних зможуть відстежувати онлайн.
«Такі заходи вкрай необхідні. За допомогою системи “Оберіг” ми знатимемо, якими послугами користується людина і де вона знаходиться. Також у нас буде вся інформація, яка є в додатку “Дія” та навіть більше: покупка авто, де чоловік працює, вакцинація, чи отримує другу вищу освіту, де проживає, інформацію про батьків та сімейний стан», – додала вона.