Вівторок, 14 Січня

В унікальному на Львівщині саду фермери вирощують лохину

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Дуже цікавий ягідник знаходиться в селі Верхня Стинава Стрийського району на Львівщині неподалік національного парку «Сколівські Бескиди», де зібрали перший врожай. Поки що лохиною засаджена лише третя частина від запланованої ділянки в 40 га, але тут росте 40 тисяч кущів.

Один з засновників господарства Богдан Боднар розповідає Agro Portal, що висадили 12 га і вимушені були зупинити роботи через брак фінансових ресурсів. З часом розширять плантацію, а зараз задоволені якістю та смаковими властивостями ягоди першого врожаю. Поле розташоване в горах, що додає певних труднощів, але цього року завдяки такому розміщенню вегетація рослин почалася пізніше, і це допомогло зберегти весь урожай від заморозків.

Засновники фермерського господарства обрали органічний шлях їх спонукав пошук доданої вартості. Оскільки серед ягідників, особливо тих, що вирощують лохину, росте конкуренція, Богдан Боднар запропонував партнерам заходити в нішу, яка буде чимось відрізнятися, і специфіка буде знижувати кількість конкурентів.

Аграрій розповідає, що близько 6 місяців шукали ділянку, перебрали їх з десяток, адже відразу звертали увагу на наявність головних для виробництва ресурсів — води, електроенергії та людей. Так дісталися гір, але таке розташування ділянки аж ніяк не злякало засновників, адже там клімат і ґрунт сприятливі для вирощування лохини. Хоча порада все-таки є: якщо ділянка розташована на схилах, то насадження варто розташовувати на північно-західному, північно-східному боці схилу.

«Перед закладним етапом ми об’їздили всю Україну та Польщу. Також нам допомогли фермери зі штату Орегона (США), від них отримували інформацію, якою раніше з нами ніхто не ділився», — розповідає Богдан Боднар.

Посадковий матеріал американської селекції закупили в сертифікованому розсаднику лохини, яка має найбільшу в Польщі органічну плантацію лохини. Богдан Боднар зазначає, що вартість саджанців у польській компанії від українських відрізнялася лише ціною доставки.

У Польщі відразу домовилися і про реалізацію вирощеної ягоди, адже Богдан Боднар вважає, що на початку справи важливо правильно намалювати технологічну карту розвитку всього господарства та обрати канали збуту.

Компанія провела повний агрохімічний аналіз ґрунту, оскільки відразу планували займатися органічною ягодою, і підготовка ділянки потребувала часу і коштів. Підготовка поля під лохину зайняла практично рік.

За його словами, органічне підживлення потребує постійного внесення як пролонгованих, так і короткотермінових добрив. Також у господарстві радять не заощаджувати на агрономі з досвідом, який навчить, як правильно вирощувати ягоду, як підживлювати й захищати та правильно та оперативно реагувати на ту чи іншу ситуацію.

«Велику увагу також потрібно приділити поливу. Для лохини, якщо немає 4-5 днів води — немає врожаю. Тож незалежно від опадів важливо зробити обов’язковий запас води», — радить Богдан Боднар.

Ще одна особливість — після кожного дощу, а вони в горах трапляються частіше, потрібно обробляти рослини, адже органічні засоби захисту не мають тривалої дії.

«Довелося боротися не лише з хворобами та бур’янами, але й зі шпаками, які можуть знищити 60-70% ягід на полі. Технологію захисту перейняли в поляків — від шпаків захищають насадження за допомогою соколів і яструбів, яким спеціально створили умови, аби вони оселилися на території плантації. Також спеціально для насадження лохини були закуплені кілька вуликів із джмелями: результат очевидний — запилення впливає на розмір ягід», – ділиться аграрій.