В Україні вперше виплатять викривачу корупції винагороду у понад 13 млн гривень

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В Україні вперше судом ухвалено рішення про виплату винагороди викривачу корупції, яка становитиме 13 млн 299 тис. 950 грн. Про це повідомила прес-служба Вищого антикорупційного суду у понеділок, 2 жовтня, передає zaxid.net.

Зазначається, що викривач Євген Шевченко повідомив про спробу підкупу за 6 млн доларів керівників антикорорганів у 2020 році. Мова йде про організацію хабаря 5 млн доларів, які призначалися керівникові САП Назару Холодницькому. За даними слідства, у нього хотіли «купити» зняття підозри з екс-міністра Миколи Злочевського у справі про розкрадання стабілізаційного кредиту Реал Банку. Ще 1 млн доларів нібито був призначений для посередників.

Також судді ВАКС затвердили угоду між прокурором САП та колишнім першим заступником начальника ГУ ДПС у Києві Миколу Ільяшенком – останнім обвинуваченим у справі про спробу підкупу за 6 млн доларів керівників антикорорганів.

Усі чотири фігуранти справи визнали свою вину: Олена Мазурова вже отримала умовний вирок у 2021 році і згодилася дати свідчення щодо інших обвинувачених. У 2023 році адвокат Андрій Кіча та екс-міністр Микола Злочевський також прийняли угоди.

В рамках цих угод Кіча, Злочевський та Ільяшенко сплатили 680 млн грн на дрони для військових, а Злочевський додатково надав благодійну допомогу на 160 млн грн для армії. Сам хабар у розмірі 6 млн доларів передали Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.

У підсумку, всі обвинувачені отримали вироки та судимості, але не попали у в’язницю. При цьому справа принесла близько 1 млрд грн на потреби військових, пише Центр Протидії Корупції.

Сам Шевченко у Facebook повідомив, що сьогоднішнє рішення суду безумовно є визначним досягненням для нього особисто та для усієї антикорупційної системи загалом.

«Втім, сьогоднішнє рішення суду безумовно є визначним досягненням як для мене особисто, так і для усієї антикорупційної системи загалом, адже вперше в історії України громадянин за викриття корупційного злочину отримає від держави достойну винагороду. Це виводить роль викривача на новий, зокрема фінансово цікавий рівень», – написав Шевченко.

Довідка: 6 вересня 2023 року НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, свідками яких вони стали. Цей ресурс забезпечує анонімне надсилання повідомлень працівниками організацій про корупцію в їхніх структурах.

Рада проголосувала за створення Єдиного порталу повідомлень про корупцію ще у 2021 році. Зазначалося, що розмір винагороди викривача складатиме 10% від розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків. У жовтні 2019 року Рада ухвалила законопроєкт №1010 про грошову винагороду викривачам корупції.