П’ятниця, 20 Грудня

В Україні набув чинності закон про посилення протидії домашньому насильству

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Український парламент у травні 2024 року також ухвалив документ №8329, який оновлює визначення сексуального домагання та насильства за ознакою статі, а також передбачає адміністративне покарання у вигляді штрафів, громадських робіт чи адмінарешту. Зеленський підписав його у червні, а чинності він набув 19 грудня 2024 року.

Акт також імплементує положення Стамбульської конвенції в українське законодавство. Згідно з документом, сексуальне домагання, виражене вербально (словесно) або невербально (у вигляді жестів та рухів тіла), зокрема з використанням електронних комунікацій, каратиметься штрафом від 1360 до 2720 гривень.

Крім цього, можливі покарання у вигляді:

  • громадських робіт (від 20 до 40 годин);
  • виправних робіт (один місяць з відрахуванням 20% заробітку);
  • адміністративного арешту тривалістю до 15 діб.

Також закон встановлює відповідальність за будь-які фізичні, психологічні або економічні дії, проти людини, що ґрунтуються на її статі, якщо це шкодить постраждалій/постраждалому. За таку кривду доведеться:

  • сплатити штраф від 1700 до 3400 грн;
  • виконувати громадські (від 20 до 40 годин) чи виправні роботи (до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку);
  • можливий і адміністративний арешт на строк до 10 діб.

Крім того, документ забезпечує покарання за невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення кривдника про місцеперебування, якщо такий припис винесено. За порушення цієї статті також можуть накладатися штрафи або інші санкції.

Акт додає окрему норму: малолітніх та неповнолітніх визнаватимуть потерпілими, якщо вони були присутні при вчиненні домашнього насильства чи кривди за ознакою статі.

Ключові зміни:

Захист малолітніх і неповнолітніх. Потерпілою особою також вважається малолітня чи неповнолітня дитина, якщо вона була присутня під час вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Встановлюється окрема адміністративна відповідальність за ці правопорушення.

Відповідальність неповнолітніх. Особи віком від 16 до 18 років нестимуть відповідальність за вчинення домашнього насильства на загальних підставах.

Оновлення термінів. Переглянуто визначення “насильства за ознакою статі”. Відокремлено відповідальність за вчинення такого насильства в окрему ст. 173-6 КУпАП.

Відповідальність за сексуальні домагання. Вводиться адміністративна відповідальність за сексуальні домагання ст. 173-7 КУпАП.

Контроль за терміновими заборонними приписами. Відокремлено ст. 173-8 КУпАП про відповідальність за невиконання термінового заборонного припису. Поліцейські отримують право на місці розглядати адміністративні правопорушення за неповідомлення про місце тимчасового перебування.

Посилення адміністративних заходів. Термін адміністративного затримання при вчиненні домашнього насильства у випадках встановлення особи або з’ясування обставин правопорушення, може бути до 12 годин. Строк розгляду адміністративного провадження за такі правопорушення збільшено до 6 місяців. Кривдник не може бути звільнений від відповідальності через малозначність правопорушення.

Захист постраждалих від домашнього насильства:  законопроєкт №10249

Верховна Рада України 20 листопада 2024 року 265-ма голосами ухвалила урядовий законопроєкт №10249 щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. Фактично йдеться про імплементацію положень Стамбульської конвенції.

Ключові норми у законі:

  • розірвання шлюбу між подружжям можливе за бажанням одного з пари, навіть під час вагітності та протягом 1 року після народження дитини;
  • неможливість застосування заходів щодо примирення, якщо один із подружжя вчинив або вчиняє домашнє насильство;
  • заборонене проведення медіації у випадках домашнього насильства та насильства за ознакою статі;
  • постраждалі від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, можуть отримати допомогу у розгалуженій мережі спеціалізованих служб підтримки.

За вчинення насильства за ознакою статі – будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок яких була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого, передбачений штраф у розмірі від 1700 до 3400 грн.

За сексуальне домагання, зокрема з використанням електронних комунікацій, передбачений штраф від 1360 до 2720 грн.

В обох випадках також можливе покарання у вигляді громадських робіт на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Згідно з новими нормами, кривдника неможливо буде звільнити від відповідальності при малозначності факту насильства. Водночас збільшиться відповідальність за ухилення від громадських робіт.

Строк адміністративного затримання тих, хто чинить домашнє насильство, насильство за ознакою статі або не виконує терміновий заборонний припис, збільшується до 12 годин.

Суди наділяються повноваженнями під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов’язані із домашнім насильством чи насильством за ознакою статі, визначати чи направляти кривдника для відвідування корекційних програм.