З підписанням Угоди про Асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання впровадити низку європейських стандартів поводження з відходами, що містяться в директивах ЄС. Тому профільним Комітетом з питань екологічної політики та природокористування підготовлено проєкт закону про управління відходами № 2207-1 від 16.10.2019.
Синтетичні волокна, сотні різних хімікатів і пластик – це компоненти, із якого складається звичайний сигаретний недопалок. І за підрахунками BBC, щорічно більше, ніж чотири трильйони недопалків, потрапляють не в смітник, а прямо в природу.
Наразі в Україні, щоб боротися із недопалками та із сміттям взагалі, розробляють новий закон про управління відходами.
Положення європейської Директиви про відходи покладають на держави обов’язок впровадження ефективних санкцій за порушення вимог поводження з відходами.
У новому законопроекті депутати пропонують підвищити штрафи за викидання сміття та недопалків з вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв, а також за борт річкового і маломірного судна. Таким чином, порушникам доведеться платити від 1700 до 2550 гривень.
«На практиці викидання недопалків на вулиці карається за ст. 152 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів. Така норма фактично відсилає нас до пошуку заборони викидання сміття в інших актах законодавства, про які як працівники правоохоронних органів, так і порушники можуть не знати.
Відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», за порушення правил благоустрою міста передбачені штрафи: для фізичних осіб від 340 до 1 360 гривень, для суб’єктів підприємницької діяльності та посадових осіб – від 850 до 1 700 гривень», – розповіла адвокат Майя Сергєєва виданню gorsovet.com.ua.
Порушення, за які штрафуватимуть в нових розмірах:
1. Викидання сміття та інших предметів з вікон і дверей вагонів поїздів, прохід по залізничних коліях у невстановлених місцях (стаття 109 Кодексу про адміністративні порушення України) – тягне за собою попередження або штраф для громадян від 1700 грн до 2550 грн, чинна редакція статті передбачає штраф для громадян 34 грн – 170 грн.
2. Викидання за борт річкового або маломірного судна сміття та інших предметів (стаття 116-2 КУпАП) – тягне за собою попередження або штраф від 1700 грн до 2550 грн. Чинна редакція статті передбачає штраф для громадян від 8,5 грн до 17 грн.
3. Викидання сміття та інших предметів з вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв (стаття 119 КУпАП) – тягне за собою попередження або штраф від 1700 грн до 2550 грн. Чинна редакція статті передбачає штраф для громадян від 8,5 грн до 17 грн.
Нагадаємо, Верховна Рада збільшила штрафи за підпал трави до 6000 грн і спричинення лісових пожеж до 150 000 грн.
Схожі штрафи діють у іноземних країнах. От, наприклад, за викинуте дрібне сміття у Австрії та Британії покарання – трохи більше 2,7 тисяч гривень, а от у суворому Сингапурі – майже 20 тисяч.