Четвер, 26 Грудня

Українці зможуть безкоштовно розмитнити авто з ЄС – нові правила

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

На час воєнного стану українцям дозволили не розмитнювати ввезені з-за кордону автомобілі. Верховна Рада проголосувала за закон, який звільняє іноземні транспортні засоби від сплати мита та інших зборів. На черзі – підписання документа президентом.

Як пише «Економічна правда», у перші тижні війни автомобілі ввозили лише для потреб військових, евакуації громадян та доставляння гуманітарних вантажів.

Через місяць після повномасштабного вторгнення, у третій декаді березня Верховна Рада скасувала податки та збори на імпорт автомобілів для всіх громадян. Ухвалений закон ще не набрав чинності, оскільки з 25 березня чекає на підпис президента.

Документ передбачає, що з 1 квітня 2022 року від сплати ПДВ, акцизного збору та ввізного мита звільняються такі ввезені транспортні засоби:

  • легкові автомобілі та кузови до них;
  • причепи та напівпричепи;
  • мотоцикли;
  • транспортні засоби для перевезення вантажів або понад десять осіб.

Однак, після того як закон буде підписаний, пільгові умови розмитнення автомобілів діятимуть не постійно. Послаблення введені лише на період дії воєнного стану, який триває з 24 лютого.

Зазначається, що оскільки закон зобов’язує оформляти автомобілі з іноземною реєстрацією за спрощеною процедурою, митні органи будуть виконувати митні формальності максимум за годину.

Щодо вартості розмитнення, то вона залежить від віку, об’єму і типу двигуна машини, а також суми, за яку авто придбали за кордоном. Після набрання чинності закону, який скасовує всі платежі, пов’язані з розмитненням, вартість автомобілів зменшиться на 30%, а в деяких випадках – на 70%. Проте не все так однозначно. Зі слів експертів авторинку, ціна зменшиться, але не на всі моделі і не різко. Процес буде поступовим, різкого обвалу не буде. Поступово стара частина автопарку буде замінена на новішу.

Як завезти авто за новою процедурою

Деталі проведення розмитнення автомобілів за новими правилами прояснить постанова, яку уряд ухвалить після підписання закону президентом. Що чекає покупців авто?

Перше – витрати, не пов’язані з розмитненням. Громадянам доведеться сплатити до пенсійного фонду 3-5% від вартості авто для першої реєстрації, 190,15 грн за реєстрацію, 114 грн за бланк свідоцтва та 135 грн за номерні знаки.

Другий момент стосується виїзду за кордон для купівлі авто. Як відомо, на період дії воєнного стану чоловікам у віці 18-60 років заборонено виїжджати з України.

Винятки стосуються багатодітних батьків та одиноких чоловіків з неповнолітніми дітьми. Простіше кажучи, виїхати за кордон для купівлі авто та ввезення його в Україну можуть переважно жінки.

Зрештою, придбати авто за кордоном можна, не залишаючи межі України. Це може зробити довірена особа, на яку майбутній автовласник випише завірену нотаріусом довіреність. Список нотаріусів доступний у реєстрі.

Інший варіант – скористатися послугами компаній, які імпортують автомобілі в Україну.

“Зараз ми купуємо машини для армії, а потім почнемо “приганяти” авто з Польщі без розмитнення. Машини привозимо на евакуаторі до кордону, а звідти – або на інший евакуатор, або на автовоз”, – розповіли в компанії Komis Auto.

За ці послуги доведеться заплатити 400-1000 дол.

Третій момент стосується країни походження автомобіля, точніше – його місця перебування. Оскільки російські окупанти блокують морське сполучення України зі світом, доставити автомобілі із США, Кореї чи Грузії майже неможливо.

Судна можуть доставити авто в країни ЄС, звідки їх необхідно буде привезти в Україну, проте це буде дорожче.

“Якщо ви імпортуєте авто із США до країн ЄС, виникає зобов’язання сплатити платежі відповідно до законодавства країни-члена ЄС. Тому рекомендуємо ввозити автівки транзитом для перетину кордону з Україною з подальшим митним оформленням.

Авто із США постачають у порти Румунії та Польщі, звідки вони транзитом прямують в Україну. Також можна розглянути транзит авто в трейлері з Туреччини чи Болгарії”, – каже Мірошниченко.

Отже, єдиним раціональним рішенням з точки зору часових та фінансових витрат залишається авторинок ЄС. Мірошниченко нагадує, що імпорт автомобілів з Росії та Білорусі заборонений з 2019 року.